Jednou vetou

Nespokojní farmári idú domov! Pripravujú sa na generálny štrajk

Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov

foto: TASR - Pavel Neubauer

Na prerušení štrajku sa dohodla Iniciatíva poľnohospodárov s Úniou autodopravcov Slovenska. Do mesiaca by však chceli pripraviť generálny štrajk s podporu autodopravcov, geodetov a lesníkov. Povedal to v piatok hovorca iniciatívy Patrik Magdoško, ktorá je hlavným organizátorom protestno-spomienkového podujatia v Bratislave.

aktualizované: 12:29

„V krátkom čase budeme informovať vládu spoločným vyhlásením,“ avizoval s tým, že zotrvajú na súčasných požiadavkách. „Korupcia je to, čo trápi aj autodopravcov, aj všetkých,“ konštatoval. List vláde by mal byť pripravený do týždňa. Od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR očakávajú presný a termínovaný rozpis plnenia úloh, tak ako to urobilo Ministerstvo vnútra SR.

Magdoško uviedol, že z Bratislavy odchádzajú so vztýčenou hlavou. Ocenil pochopenie Bratislavčanov a prijatie na štvrtkovom (21. 2.) spomienkovom zhromaždení na uctenie si zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

FOTO: Nezabudneme a neodchádzame, nieslo sa Námestím SNP

V súvislosti s generálnym štrajkom hovoril o možnosti blokovania hraničných priechodov či krajských miest. Farmári odídu v piatok na strojoch z hlavného mesta, cestou domov nebudú blokovať cesty. Zástupcovia lesníkov už odišli vo štvrtok.

Nespokojní malí a strední farmári, lesníci a geodeti prišli na strojoch do Bratislavy v utorok (19. 2.), aby rokovali o problémoch v agrorezorte a predostreli svoje požiadavky. Žiadali pozemkové úpravy, stropovanie dotácií na konečného užívateľa podľa návrhu Európskej únie, spustenie protikorupčných opatrení v pôdohospodárstve a lesníctve.

Matečná zavádza mimoriadne núdzové opatrenia na mäso z Poľska

Očakávali aj vytvorenie dokumentu s návrhom termínov riešenia problémov. V stredu (20. 2.) sa stretli na rokovaní s členmi vlády. Keďže neboli s jeho výsledkami spokojní, prešli do ostrého štrajku. Ministerka Matečná sa v stredu vyjadrila, že protest organizujú ľudia, ktorí sa tvária, že sú farmári, mnohí z nich však farmármi nie sú, pretože nemajú ani štvorcový meter pôdy.

„Musím povedať, že nie som stotožnená s tým, že legitimizujeme ľudí, ktorí sa vyhrážali zabitím či na iných si objednávali nástražné a výbušné systémy. Títo ľudia neprišli (na protest) kvôli farmárom, ale prišli pre osobné ciele a zastieranie niektorých faktov,“ upozornila šéfka agrorezortu.

Môže vás zaujímať

Počet voliteľných hodín v školách by sa mohol navýšiť, zvažuje minister