Jednou vetou

Fedor: Znehodnocujeme prácu nášho ministra, nechávame sa vláčiť populizmom

Martin Fedor

foto: TASR

Koaličného poslanca Martina Fedora (Most-Híd) mrzí, že väčšina parlamentu plánuje svojím postojom ku Globálnemu paktu OSN o migrácii hodiť do koša časť práce ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominanta Smeru-SD). Povedal to počas rozpravy k tomuto dokumentu s tým, že nie je rozumné vôbec nejsť na konferenciu do Marrákeša.

Fedorovi je ľúto, že aj predstavitelia vládnej väčšiny, ktorá vznikla ako koalícia z rozumu, sa nechávajú populistami ďalej vláčiť. „Nesúhlasím s podporou nelegálnej migrácie, nie som ani za povinné kvóty, nechcem ucelené moslimské komunity. Zastávam názor, že problémy treba riešiť tam, kde vznikajú. Znehodnocujeme však prácu vlastného ministra a nechávame sa strhnúť jednou veľkou pseudotémou,“ myslí si.

Zrejme by bolo správne, keby Lajčák podal demisiu, vyhlásil Kollár

Podľa exministra obrany sa nechávame strhnúť diktovaním témy zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána a zrejme nevedomky posilňujeme jeho postavenie. „Je v našom záujme nenechať sa strhnúť populizmom. Ak máme výhrady, spíšme ich, dajme na papier a vyšlime nášho zástupcu do Marrákeša, aby ich na konferencii prezentoval. Ak to neurobíme, zbavujeme Slovensko nástroja, ktorý je pre štáty našej veľkosti rozhodujúci. Rezignovanie na diplomaciu nie je rozumné a je to veľká chyba,“ zdôraznil.

Fedor tvrdí, že migráciu treba popísať a kategorizovať, aby bolo zrejmé, o čom sa hovorí. „Nehľadajme za tým akúsi OSN, ďalšiu z radov tajomných organizácií, ktoré nám idú niečo vnucovať. Je to organizácia, kde sa naša diplomacia dokázala presadiť v osobe ministra Lajčáka. On je pre mňa zárukou profesionálneho prístupu v zahraničnej politike a ochrany záujmov Slovenska. Aj kvôli jeho postojom som podporoval túto vládu,“ dodal.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky