Jednou vetou

Fico 10 rokov deformoval právny štát, nebude nezaujatý, vyhlásila Ďuriš Nicholsonová

Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS)

foto: TASR

V Národnej rade SR prebieha rozprava o kandidátoch na ústavných sudcov. Hlavnou témou rozpravy je najmä Robert Fico, ktoré dnes Ústavnoprávny výbor odobril ako kandidáta na sudcu Ústavného súdu.

správu aktualizujeme

Predseda Smeru-SD a expremiér Robert Fico desať rokov deformoval právny štát. Ak by sa dostal na Ústavný súd SR, nerozhodoval by nezaujato a objektívne. Myslí si to podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

„Robert Fico nebude rozhodovať proti sebe a teda nebude rozhodovať za Slovensko,“ povedala Ďuriš Nicholsonová s tým, že posledných desať rokov tu bolo Slovensko Roberta Fica.

Fico spĺňa podmienky. Parlament vyberá ústavných sudcov. Komu končí funkčné obdobie?

Podpredsedníčka parlamentu poukázala aj na problém s Ficovou 15-ročnou právnickou praxou. Podľa jej slov naďalej nespĺňa toto kritérium. „Nevie jednoznačne dokázať, že bol v právnickom povolaní činný 15 rokov. Chýba mu niekoľko mesiacov od splnenia tejto podmienky,“ zdôraznila.

Fica sa zastal poslanec Smeru-SD Erik Tomáš. „Robert Fico splnil zákoé podmienky, konštatoval to ústavnoprávny výbor. Mali by ste to rešpektovať,“ vyhlásil Tomáš. Opozície sa pýta, kde berie morálne kvality, aby o sebe tvrdila, že len ona vie vybrať správnych kandidátov.

Poukázal na kauzu sasanka, teda na raňajky lídra SaS a vtedajšieho predsedu Národnej rady Richarda Sulíka s Marianom Kočnerom, kde hovorili o voľbe generálneho prokurátora. Tiež sa pýta, či môže byť podpredsedníčkou parlamentu žena, ktorej asistent si do vlastného vrecka „ulieval peniaze“.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky