Jednou vetou

Fico berie konflikt vo vláde osobne, preto je vraj radikálnejší

Robert Fico a Pavel Haulík

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, archív

Kríza vo vládnej koalícii trvá! Po stredajšom rozkole pri výbere ústavných sudcov sa s napätím očakáva, čo prinesie dnešný deň a najmä ako dopadnú rokovania medzi Most-Híd a SMER-SD. Politológ Pavel Haulík v tom má jasno: "Nemyslím si, že by padla vláda." Čo teda môžeme čakať?

Smer zablokoval voľbu ústavných sudcov, Danko odovzdal prázdny lístok

„Za istých okolností si viem predstaviť, že by vláda padla, ale to sa naozaj asi nestane. Skôr si viem predstaviť variant menšinovej vlády. To hlasovanie ukázalo, že aj bez Most-Híd dokážu SMER-SD a SNS nájsť dosť hlasov na podporu,“ uviedol politológ Pavel Haulík.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Kedy si ale predsa len vie predstaviť, že by sa naplnili najkatastrofickejšie scenáre? „Na páde vlády by musel mať záujem SMER.  Do volieb však ostáva krátky čas na to, aby malo zmysel riešiť predčasné voľby. Bolo by to skôr len o pár mesiacov oproti riadnemu termínu, takže z tohto pohľadu si nemyslím, že by padla vláda. Menšinovú vládu si viem predstaviť,“ odpovedal P. Haulík.

Finálová pätnástka: Jeden z nich bude po marci novým prezidentom.

Prečo ale Robert Fico už pred rokom nepoužil neštandardnú podporu, keď sa vzdal premiérskeho postu a mohol postupovať takto? Aj vtedy by mohla pokračovať vláda bez MOST-Híd. Podľa politológa je rozdiel v tom, že tentokrát ide o to, že Fico berie problém ústavných sudcov osobne.

Hnus, ktorý stále neskončil. Sledovanie novinárov tu bolo aj v minulosti.

„Robert Fico sa cíti teraz osobne ohrozený a znevážený udalosťami okolo ústavných sudcov. Preto je odhodlaný aj na radikálnejšie kroky, preto je teraz menšinová vláda reálnejšia,“ skonštatoval P. Haulík. Politológ si nemyslí, že zajtrajší výber ústavných sudcov dopadne inak ako ten v stredu.

„Do hláv politikov človek nevidí. Dnešný konflikt je ale dosť vážny a na konci tunela sa neukazuje svetielko,“ poznamenal P. Haulík.

Hop, hop malí žiaci. Rajtár a Galko nenápadne na fakulte práva

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky