Fico bude na summite v debatách o migrácii podporovať Tuska

Premiér SR Robert Fico.

Foto: TASR

Slovensko v rámci debát o migrácii na summite EÚ podporí názor predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico vo štvrtok pred začatím dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.

Premiér upozornil, že lídrov čaká náročná diskusia o migrácii, najmä po tom, ako nie všetky členské krajiny Únie našli pochopenie pre utorňajšie vyhlásenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska, že systém povinných kvót pre utečencov je neúčinný.

Tusk na summite Európskej únie vyzval na prekonanie rozdielov východ-západ a sever-juh

Podľa Fica Tusk presne pomenoval to, čo je pravda, že kvóty sú naozaj neefektívne. Pripomenul, že tu nejde len o samotnú technickú podstatu kvót, ale aj o politický aspekt, lebo rozhodnutie ministrov vnútra zo septembra 2015 o zavedení dočasného mechanizmu kvót bolo prijaté kvalifikovanou väčšinou, čo výrazne rozdelilo krajiny EÚ.

„Chcem varovať, a poviem to aj dnes, že nerobme podobné chyby do budúcnosti,“ povedal Fico. A dodal, že podobne dopadlo aj rozhodnutie o premiestnení agentúr EMA a EBA z Londýna, keď sa nové členské krajiny nedočkali ani naplnenia nastavených kritérií, ani spravodlivejšieho delenia medzi staršie a nové členské štáty, lebo obe dôležité agentúry sa ocitli na Západe „u tých najväčších a najsilnejších“.

Slovenský premiér upozornil, že bude podporovať Tuskov postoj aj preto, lebo ide o rozhodnutia, ktoré rozdeľujú EÚ a ktoré v takých vážnych veciach, ako je otázka kvót či ako sa vyrovnať s brexitom, musia byť prijímané na základe konsenzu. „Nesmú byť výsledkom kuloárnych dohôd veľkých proti malým či výsledkom nejakého väčšinového rozhodnutia,“ spresnil.

Môže vás zaujímať

Cenu ministra spravodlivosti získal za rok 2019 Pavel Traubner