Jednou vetou

Fico informoval ministra Kažimíra o plánovanej účasti na veľtrhu na Kube

Robert Fico

Foto: TASR - Marko Erd

Predseda Smeru-SD Robert Fico informoval ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) o plánovanej účasti na veľtrhu FIHAV na Kube. "Hovorili spolu aj o možnosti zvýšenia ochrany slovenských investícií na Kube," priblížila riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová.

Fico má podľa jej slov o týchto investíciách informácie, keďže ako predseda vlády bol pri rokovaniach o nich. „Minister financií nedisponuje bližšími informáciami o programe ani o výsledkoch cesty poslancov na Kube,“ dodala Gogová.

Reagovala tak na utorkovú výzvu opozičnej strany SaS, ktorá žiadala ministra financií, aby verejnosti objasnil, konkrétne s akým mandátom šli poslanci Národnej rady SR za Smer-SD Robert Fico a Ľuboš Blaha na obchodné rokovania s kubánskymi predstaviteľmi.

Ján Hrčka: Favorit na starostu Petržalky zastával verejný post bez výberového konania

Podľa liberálov poslanci Národnej rady SR nechodia rokovať do zahraničia za ministerstvo financií, ministerstvo hospodárstva a ani slovenskú Eximbanku, považujú preto angažmán poslancov Fica a Blahu za atypické, a teda podozrivé. „Vysvetlenie ministra financií Kažimíra je teda mimoriadne dôležité, aby sa potvrdil účel cesty vo verejnom záujme, a nie napríklad snahy o pranie špinavých peňazí alebo iné nekalé konanie, nehodné poslanca Národnej rady SR,“ uviedla SaS.

Fico podľa SaS návštevu Kuby vysvetlil obchodnými rokovaniami, ktoré podľa neho majú viesť k efektívnejšiemu modelu financovania slovenských projektov zo strany slovenskej Eximbanky. Poslanec podľa liberálov uviedol, že na takéto rokovanie šiel po dohode s ministrom financií Kažimírom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky