AKTUALIZOVANÉ: Fico je pripravený odstúpiť z funkcie premiéra

Koaličná rada: Béla Bugár, premiér Robert Fico, Andrej Danko

foto: archívne, TASR

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je pripravený odstúpiť z funkcie. Na stredajšej tlačovej konferencii to oznámili lídri vládnej koalície.

aktualizované: 20:13

Fico je pripravený podať demisiu už vo štvrtok (15.3.), po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom, má však tri podmienky. Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

VIDEO: Budú predčasné voľby? Takto to vidia naši politici!

Robert Fico sa domnieva, že ak by v súčasnej situácii došlo na Slovensku k predčasným parlamentným voľbám, sprevádzal by ich chaos a nestabilita. „Je dôležité, aby súčasná vládna koalícia naďalej napĺňala svoj mandát od voličov. SR je v dobrej kondícii, čo je aj zásluhou súčasnej vládnej koalície. Preto je našou povinnosťou aj naďalej napĺňať vôľu ľudí a neodovzdať štát opozičným amatérom a krikľúňom,“ odkázal Fico s tým, že on osobne je preto ochotný urobiť maximum.

Líder Mosta-Híd Béla Bugár si rozhodnutie Fica cení. „Nová vláda, nová zodpovednosť a pokračovanie v tom, čo sme začali pred dvoma rokmi,“ povedal.

„Už niekoľko dní je Slovensko v kríze, ktorá je spôsobená bezohľadným zneužívaním vraždy na politické účely,“ povedal Robert Fico. Napriek tomu si myslí, že vládna koalícia, ktorá vznikla z riadnych a demokratických parlamentných volieb v roku 2016, by mala naďalej napĺňať mandát od voličov. V opačnom prípade krajine podľa neho hrozí chaos.

„Je dôležité, aby súčasná vládna koalícia naďalej napĺňala svoj mandát od voličov. SR je v dobrej kondícii, čo je aj zásluhou súčasnej vládnej koalície. Preto je našou povinnosťou aj naďalej napĺňať vôľu ľudí a neodovzdať štát opozičným amatérom a krikľúňom,“ odkázal Fico. „Som preto ochotný urobiť maximum,“ vyhlásil premiér. Dodal, že prezidentovi ponúka svoju demisiu za troch podmienok, že prezident bude rešpektovať výsledky parlamentých volieb a koaličnú zmluvu, ako aj to, že predsedu vlády navrhuje Smer-SD.

„Som ochotný zajtra podať demisiu a oznámiť meno kandidáta Smeru-SD na post predsedu vlády,“ uzavrel R. Fico. „Musím odsúdiť hrubé a hlúpe zneužívanie smrti dvoch mladých ľudí, nechcem, aby táto generácia politikov riadila štát,“ reagoval na Fica predseda SNS Andrej Danko. Dodal, že je ochotný politicky bojovať, ale nie so „skupinou šialencov“, ktorých politika je postavená na obviňovaní a urážaní. Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára bude mať nová vláda novú zodpovednosť a môže prispieť k upokojeniu spoločnosti. „V mene strany Most-Híd musím povedať, že si ceníme rozhodnutie pána premiér,“ konštatoval Bugár. „Nová vláda, nová zodpovednosť a pokračovanie v tom, čo sme začali pred dvoma rokmi,“ dodal.

Opozícia reaguje na Ficovu demisiu

Veronika Remišová si myslí: ,,Robert Fico priznal, že Slovensko je v kríze. Ako je zvykom, tak Fico z toho viní média a koalíciu. To, že je Slovensko v kríze je v prvom rade vina tejto vlády, ktorá nie je schopná spravovať dobré a čestné Slovensko. To, že pán premiér vymení na poste premiéra jednu figúrku nič nemení na situácií, pretože naďalej zostáva predsedom Smeru. Béla Bugár zradil ľudí na námestiach, pretože im hovoril, že ide rokovať o predčasných voľbách. Vládna koalícia sa samozrejme, dohodla kvôli kšeftom, kvôli miliardovému biznisu na ministerstve obrany a ďalším rabovaním eurofondov. Tak ako bola táto vláda nestabilná doteraz, keď pán Danko vypovedal raz pred pol rokom koaličnú zmluvu, tak táto koalícia bude nestabilná aj teraz. Čaká nás obdobie nestability a čoskoro sa dozvieme ďalšie krízy a táto vláda sa vysmiala ľudom na námestiach do tváre.“

Martin Kus to vidí triezvo: ,,Ja som o tomto scenári počul už doobeda a samozrejme, že to nerieši situáciu a navyše to nie je ešte istá vec. Na ťahu je teraz prezident, ktorý môže a nemusí pristúpiť na tie tri podmienky, ktoré pán premiér Fico avizoval v priamom prenose na tlačovke, takže počkajme. Ako som povedal, prezident je teraz ten, ktorý musí prijať určite rozhodnutie a keďže Fico už v minulosti avizoval, že v 2014 nebude v politike alebo, že v 2010 bude diaľnica do Košíc, tak uverím až keď budem reálne vidieť papier o demisií na stole prezidenta. V tomto prípade je najlepšie byť ešte trpezlivý.“

Boris Kollár v tom má jasno: ,,Prezident jasne spomínal dve možnosti. Buď predčasné parlamentné voľby alebo zásadná rekonštrukcia vlády. Toto je zásadná rekonštrukcia vlády a je to teraz v rukách prezidenta. My osobne ako strana Sme Rodina máme názor, že tá situácia v tej spoločnosti je tak vybičovaná a máme zato, že ak chceme obnoviť dôveru v štát a štátne inštitúcie, tak skutočne by sme mali toto nechať na rozhodnutie a dať to do ruky ľudom a nie aby rozhodovali politici, prípadne nejakí oligarchovia v pozadí. Za stranu si myslím, že by to bolo korektné nechať na ľudí nech sa rozhodnú v predčasných parlamentných voľbách ako si to želajú, komu dôverujú, komu nedôverujú a rozdať si karty nanovo a z toho by sa vyformovala nová vláda, ktorá by mohla bojovať o priazeň a dôveru ľudí.“

Môže vás zaujímať

V porovnaní so stranou Za ľudí sú PS-SPOLU starí politici, uviedol Hrabko