Fico na Ústavnom súde? Je o poriadny krok bližšie

Robert Fico

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota

Môže Fico kandidovať, či nespĺňa prax? Najsledovanejšou udalosťou v parlamente bolo tento týždeň sledovanie, či Robert Fico prejde alebo neprejde Ústavnoprávnym výborom NR SR ako kandidát na ústavného sudcu. V momente ohlásenia jeho kandidatúry na tento post prepukli búrlivé diskusie na internete, ale aj v parlamente.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Robert Fico počas vypočutia pred Ústavnoprávnym výborom NR SR | foto: TASR

Stále nevybrali sudcov! Parlament presunul voľbu kandidátov

Pochybná minulosť, prepojenie so škandálmi či nedostatočná dĺžka praxe v právnickom povolaní – dôvodov na nezaradenie Róberta Fica medzi kandidátov na post sudcov Ústavného súdu bolo podľa Slovákov, aj podľa politikov naozaj mnoho.

Na školenia ku Mildovi? Dankov záhadný výlet do Prahy. Nikto o ňom nechce hovoriť podrobnosti

Pochybnosti však vo štvrtok ukončil parlamentný ústavnoprávny výbor, ktorý Ficovu kandidatúru definitívne schválil – za hlasovalo sedem poslancov, proti šiesti. Časť opozície za stav kritizovala novú členku výboru Kláru Sárközy (Most-Híd), ktorá prišla na uvoľnené miesto po poslancovi Petrovi Kresákovi, ktorý sám kandiduje na Ústavný súd a vzdal sa preto členstva vo výbore.

Kandidáti na Ústavný súd: Fica takmer roztrhali a podraz od Žitňanskej

Predčasom ho dokonca šéf parlamentu Danko kritizoval a nazval alibistom, keďže mal byť na hlasovaní, kde sa posudzovala Ficova spôsobilosť kandidovať na sudcu Ústavného súdu. Najnovšie lieta Kresák v podozreniach,  že spolupracoval s komunistickou ŠtB, s ktorými prišiel Igor Matovič.

Kurilovská: Odstúpenie som v sebe riešila poriadne dlho

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS) | foto: TASR

Schválenie Ficovej kandidatúry vyvolalo najmä u opozície búrlivú reakciu. Robert Fico nebude rozhodovať proti sebe a teda nebude rozhodovať za Slovensko, povedala Lucia Ďuriš Nicholsonová s tým, že podľa nej Fico 10 rokov deformoval právny štát. Ak by sa dostal na Ústavný súd SR, nerozhodoval by nezaujato a objektívne, vysvetlila postoj SaS Nicholsonová. Odvolávala sa však najmä na zákonom danú podmienku, ktorú Róbert Fico ako kandidát nespĺňa – 15 rokov právnickej praxe.

Finálová pätnástka: Jeden z nich bude po marci novým prezidentom.

Poslanec NR SR Erik Tomáš (SMER-SD) | Foto: TASR

Reakciu opozície ostro kritizoval Ficov stranícky kolega, Erik Tomáš. Robert Fico splnil zákonné podmienky, konštatoval to ústavnoprávny výbor. Mali by ste to rešpektovať, vyhlásil Tomáš. Zároveň sa opozície pýtal, kde berie morálne kvality, aby o sebe tvrdila, že len ona vie vybrať správnych kandidátov. Poukázal najmä na kauzu Sasanka, teda na raňajky lídra SaS a vtedajšieho predsedu Národnej rady Richarda Sulíka s Marianom Kočnerom, kde hovorili o voľbe generálneho prokurátora. Tiež sa pýta, či môže byť podpredsedníčkou parlamentu žena, ktorej asistent si do vlastného vrecka „ulieval peniaze„.

Lubyová ako Plavčan? Poslancom dochádza trpezlivosť.

Prezident SR Andrej Kiska | foto: TASR

K voľbe Ústavných sudcov sa vyjadril aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý požiadal o mimoriadne vystúpenie v parlamente. „Je na vás, aby ste ukázali, ako vám záleží na tom, aby bolo Slovensko právnym štátom. Je na vás, aby ste ukázali, že chcete, aby tie najťažšie spoločenské a právne otázky riešili skutočne tí najlepší z najlepších. Po stránke odbornej, ale aj morálnej, apeloval na poslancov v parlamente Kiska.

Exprezident Policajného zboru Tibor Gašpar: Všetky obvinenia popieram

Myslím si, že mohol byť aj konkrétnejší, mohol jasne povedať, že gauneri na ústavný súd nepatria, reagoval na prezidentov príhovor Richard Sulík, predseda SaS.

Top 5 prezidentských kandidátov: Dankovu novelu poriadne zvozili

Spomedzi 39 kandidátov, medzi ktorými je po tomto týždni aj Robert Fico, vyberie parlament 18 návrhov na sudcov v utorok podvečer. Prezident republiky z nich potom vymenuje 9 sudcov, ktorí budú rozhodovať na Ústavnom súde SR najbližších 12 rokov.

Premlčaná vražda exministra Duckého?

Môže vás zaujímať

Zomrel komunistický politik a bývalý slovenský premiér Peter Colotka