Jednou vetou

Fico o Matovičovej vláde: Písal im to asi amatér a nevedia to zaplatiť

Robert Fico, archívne

Foto: Michal Psota

Poslanci Národnej rady SR začnú dnes v rámci šiestej schôdze rokovať o programovom vyhlásení vlády a následne budú vláde Slovenskej republiky vyslovovať dôveru

Text programového vyhlásenia vlády je neprofesionálny a bez finančného krytia. Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) ho preto nepodporí a bude hlasovať proti dokumentu.

Na dnešnej tlačovej konferencii pred budovou Národnej rady SR (NR SR) to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.

Už v týchto dňoch sa podľa neho vláda správa v príkrom rozpore s tým, čo je v dokumente napísané. Od členov poslaneckého klubu strany preto očakáva, že budú v rozprave k programovému vyhláseniu vlády aktívni a profesionálne poukážu na jeho hlavné nedostatky.

Rebelka Cigániková je Ficovi ukradnutá

Poslanci NR SR začnú rokovať o programovom vyhlásení vlády dnes v poobedňajších hodinách. Následne budú vláde Slovenskej republiky, ktorú tvoria hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí, vyslovovať dôveru.

Poslankyňa NR SR za stranu SAS Jana Cigániková počas ustanovujúcej schôdze NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

Koalícia disponuje v pléne 95 mandátmi. Poslankyňa za koaličnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková sa však vyjadrila, že programové vyhlásenie vlády nepodporí. Dôvodom má byť, že sa doň dostal prísľub zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia.

Podľa Fica to naznačuje, že má zjavne úplne iný názor na slovenské zdravotníctvo. „Mne je to úplne jedno, nech si pani Cigániková robí, čo chce,“ uviedol bývalý predseda vlády.

Expremiér Fico po rokovaní v parlamente, 18. 3. 2020 | foto: Facebook Denník N

Expremiér o Kičurovi: Rešpektujem orgány

Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny schválil v utorok uznesenie, ktorým odporučil vláde, aby predložila parlamentu návrh na odvolanie Sone Pőtheovej z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov. Dôvodom je porušenie povinnosti nezávislosti pri výkone funkcie. Fico nevidí na jej odvolanie žiaden dôvod.

Razia NAKA u bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv | Facebook Polícia SR

 

Okomentoval aj obvinenie bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv SR Kajetána K. „Ak mali orgány činné v trestnom konaní právo na postup, aký v utorok zvolili, tak my v strane ho plne rešpektujeme,“ priblížil predseda Smeru-SD. Polícia v rámci vyšetrovania prípadu s krycím názvom „Rezervy“ vzniesla obvinenia voči Kajetánovi K. za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Matovič nech sa ospravedlní

Fico zároveň vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby sa ospravedlnil zamestnancom a klientom domovov sociálnych služieb. „Matovič vyhlásil, že rýchlotesty sú neúčinné a môžeme ich vyhodiť do Dunaja. Teraz ich chce použiť na otestovanie zamestnancov a klientov týchto zariadení. Žiadame ho, aby prestal s týmito psychopatickými vyhláseniami a neurážal ľudí, ktorí dnes pracujú v mimoriadne náročných podmienkach,“ odkázal predsedovi vlády šéf Smeru-SD.

Fico zotrel Matoviča: Vláda predstavila hrozný guľáš!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky