Fico opäť útočí na prezidenta: Prepožičal sa na opozičnú hru

Andrej Kiska a Robert Fico
Na snímke prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico

Foto: TASR

V Prezidentskom paláci v Bratislave sa v stredu začína scenár, ktorý má jednoznačne za cieľ zmeniť mocenské pomery v štáte a znegovať výsledky regulárnych parlamentných volieb. Hlava štátu Andrej Kiska sa touto iniciatívou prepožičal na opozičnú hru a jej výsledkom má byť chaos a predčasné voľby. Na stredajšej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Reagoval tak na prezidentom zvolané rokovania s politickými stranami.

Aktualizované 10:55

Fico odkázal Kiskovi, aby „rešpektoval výsledky parlamentných volieb a postupoval zodpovedne voči krajine a jej občanom“. „Hazardné politické hry, ktoré spúšťa, nevedú k upokojeniu vnútropolitickej situácie, sú mimo ústavného rámca, a ich scenár sa nepísal na Slovensku,“ uviedol premiér, ktorý sa prezidenta opýtal, či „naozaj chce, aby v tejto krajine došlo k mocenskému prevratu bez rešpektovania demokratických pravidiel“.

Premiér vytkol prezidentovi, že podľa neho pozval na rokovania iba opozičné strany a ako s prvým sa stretáva s lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom. „Považujem za symbolické, že ten, ktorý hovorí o nedôvere občanov k štátu a jeho inštitúciám, začína politické rokovanie o prinavrátení tejto dôvery so stranou, ktorú založil mafián,“ kritizoval Fico s tým, že to považuje za „tragický vtip“.

Na otázku, či premiér nechce upokojiť situáciu v spoločnosti odvolaním ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara, Fico odpovedal, že na rokovania potrebuje koaličných partnerov, s ktorými sa nemôže stretnúť z objektívnych dôvodov. Odchod Kaliňáka požaduje Most-Híd. S jeho predsedom Bélom Bugárom, ktorý je na dovolenke, sa Fico podľa jeho predpokladu bilaterálne stretne v pondelok (12.3.) doobeda, popoludní by mala zasadnúť Koaličná rada.

Pôvodne na pondelok avizované zasadnutie Republikovej rady strany Most-Híd sa podľa Fica uskutoční až v utorok (13.3.). „Budeme ponúkať také riešenia, aby Most-Híd mohol pokračovať po rokovaní v utorok vo vláde a som pripravený o veciach hovoriť,“ deklaroval Fico. Odmietol, že by vyšetrovanie nemalo byť nezávislé. Vláda podľa neho robí všetko preto, aby bolo dostatočne efektívne a transparentné. Vzápätí vyjadril podporu Gašparovi. „Môžem povedať jednu vec, že prezident Policajného zboru je absolútny profesionál a má moju plnú dôveru. To môžem v tejto chvíli povedať,“ doplnil.

Môže vás zaujímať

Združenie sudcov Slovenska odmieta kolektívnu vinu sudcovského zboru