Jednou vetou

VIDEO: FICO: Prezidentka sa má obrátiť na Ústavný súd. Toto je ohrozené?!

Zľava: Poslanec Boris Susko, predseda Robert Fico a poslanec Erik Tomáš, 27. marec 2020.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Získavanie dát od operátov podľa Smeru-SD nemá nič spoločné s bojom proti koronavírusu.

AKTUALIZOVANÉ o stanovisko hovorcu hlavy štátu

Prezidentka Zuzana Čaputová má podať návrh na Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť zákona o získavaní údajov o občanoch, ktorí sú alebo by potenciálne mohli byť nakazení koronavírusom.

Vyhlásil to predseda Smeru-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.

FOTO: Na Slovensku zúri Koronavírus. Napriek tomu si Fico toto dovolil?!

Vyzval tiež prezidentku, aby požiadala súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým sa pozastaví účinnosť tohto zákona. Ak to hlava štátu neurobí, tak sa na Ústavný súd SR obrátia poslanci Smeru-SD.

Reakcia z prezidentského paláca

Prezidentka včera zákon podpísala. Nemieni sa obrátiť na Ústavný súd SR. „Podľa nej nie je v rozpore s ústavou. Na to, v akej situácii sa nachádzame, je toto opatrenie podľa prezidentky primerané. Je totiž časovo obmedzené a jeho účelom je ochrániť ľudí pred šírením nákazy,“ povedal pre agentúru SITA hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Podľa Fica je evidentné, že na základe žiadosti Úradu verejného zdravotníctva SR môže operátor poskytnúť štátu informácie, kde sa občan nachádza, s kým telefonuje, komu a kedy poslal SMS správu a kedy a komu poslal e-mail.

Zľava: Poslanec Boris Susko a predseda Robert Fico počas tlačovej konferencie, 27. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

 

„Na čo je toto dobré, pokiaľ ide o boj proti koronavírusu?“ spýtal sa Fico. Ako ďalej uviedol, snaha získavať informácie, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, je v „DNA pravice a tejto koalície“.

Šéf Smeru-SD tvrdí, že zákon prijatý tento týždeň v parlamente, hrubo zasahuje do základných ľudských práv a ide o spôsob, ako „získavať o ľuďoch, ktorí môžu byť pre vládu zaujímaví, nelegálne informácie“.

Podľa Fica sa prijatím zákona stalo, že bežní ľudia sú teraz menej chránení ako zločinci. Zdôvodnil to tým, že nasadenie informačno-technických prostriedkov (ITP) na ľudí podozrivých z trestných činov musí povoliť súd, ale v prípade monitorovania bežných ľudí pre koronavírus súhlas súdu nie je potrebný.

VIDEO: Tlačová konferencia SMER-SD, 27. 3. 2020

Tlačová beseda poslancov strany SMER – SD k aktuálnym politickým otázkam.

Tlačová beseda poslancov strany SMER – SD k aktuálnym politickým otázkam.

Uverejnil používateľ SMER – SD Piatok 27. marca 2020

 

Predseda Smeru preto vyzval na okamžité zriadenie parlamentnej komisie, ktorú predpokladá zákon o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím ITP.

Zároveň navrhol, aby sa rozšírili právomoci parlamentnej komisie aj na kontrolu žiadosti podávaných Úradom verejného zdravotníctva, pokiaľ ide o identifikáciu osôb nakazených koronavírusom.

FOTO: Toto nech Fico ani nevidí, veď by ho šľak trafil

Môže vás zaujímať

NAKA pri dnešnej protidrogovej akcii na východe Slovenska zadržala 9 osôb