Fico rozkázal a Bugár s Dankom poslúchli. Platy nestúpnu až do leta

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár.

Foto: TASR

Ďalšia koaličná kríza je zažehnaná. Stačilo, aby premiér Robert Fico pohrozil spojením hlasovania o zmrazení poslaneckých platov s tým o dôvere vláde a už mal Bélu Bugára s Andrejom Dankom tam, kde chcel. Kto a čo v ďalšom pretláčaní o moc a politické body získal – a kto naopak stratil?

Téma zmrazovania platov si požila len zopár dní, no za ten čas stihla narobiť toľko šarapaty, až musel zakročiť Fico a po africkom výlete zvolať na uplynulú nedeľu výnimočné stretnutie koaličnej rady. Tam privítal predsedov vládnych strán a i šéfov poslaneckých klubov s jednoznačným posolstvom: Most-Híd i SNS budú v parlamente hlasovať presne tak, ako im on (a Smer) prikáže.

Aby to nevyzeralo až tak jednoducho a Bugár s Dankom z celej záležitosti vyšli aspoň ako-tak so cťou, zahralo sa to tak, že napokon nebude musieť ustúpiť ani jeden z nich. Koalícia našla akože „šalamúnske riešenie“. Platy neporastú, za zmrazovanie však nebudú musieť poslanci hlasovať.

Znásilnenie pravidiel?

Koalícia chce podľa informácií Hlavné.sk prijať ešte na tejto schôdzi pozmeňovací návrh zrejme k zákonu o dani z príjmu (vo forme novely zákona o platových pomeroch), podľa ktorého  sa platy poslancov dočasne zvýšia symbolicky o jedno euro, čo je však, mierne povedané, obídením legislatívnych pravidiel v bielych rukavičkách.

Platy sa nebudú zmrazovať tak, ako to bolo pôvodne v pláne, ale upraví sa výška sumy, o ktorú by mali byť od nového roka zvýšené.

Pôjde však len o dočasné, takzvané plátajúce riešenie. Novým zákonom o platoch ústavných činiteľov sa začnú zákonodarcovia zaoberať už na januárovej schôdzi tak, aby údajne odštartoval od  1. júla.

Zákon by sa mal dostať do druhého čítania až v marci, takže koalícia bude mať dostatok času na jeho dopracovanie a získanie podpory aj zo strany opozície.

Rokovacia sála slovenského parlamentu. Foto: TASR/Dano Veselský

Čo je v hre?

Ak by sa poslancom platy zmrazili aj pre rok 2018, bratislavskí poslanci by mesačne dostávali 3 346 eur. Tí, ktorí dochádzajú do hlavného mesta, by mali stále 3 576 eur.

V prípade, že by sa platy ústavných činiteľov po rokoch rozmrazili, ich plat by v priemere stúpol o približne 940 eur. Od výšky poslaneckých platov sa odvíjajú aj platy členov vlády, prezidenta či šéfa Najvyššieho kontrolného úradu.

O dohode by mali vládni lídri oficiálne informovať v priebehu utorku, najprv však chcú o svojich záveroch informovať poslancov na spoločnom zasadnutí koaličných klubov – teda najmä tých, ktorí sa pôvodne vzbúrili. Až potom sa postavia pred verejnosť s konečným rozhodnutím, informovala Hlavné.sk Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová. Súzvuk názorov nám zhodne potvrdili aj jej kolegyne Klára Debnár z Mostu a Zuzana Škopcová zo SNS.

Kto čakal, že Matovičov návrh na zmrazenie platov nedopadne inak ako fiaskom, toho neprekvapíme. V prípade nepriamej novely musí navrhovateľ, v tomto prípade minister zdravotníctva Tomáš Drucker, s pozmeňovákom súhlasiť. Aj v tejto atmosfére chaosu je však na 200 percent isté, že nebude.

Jankovská sa zlomila

Vládnuci triumvirát konečne vyriešil aj spornú nomináciu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej do Súdnej rady. Jankovskú navrhol poslanec Smeru Róbert Madej. Šéfka rezortu Lucia Žitňanská bola rezolútne proti a hrozila dokonca odchodom z vlády.

Jankovská, ktorá je sudkyňou s pozastaveným výkonom funkcie, napokon vraj podľa informácií Hlavné.sk svoj súhlas s kandidatúrou po tlaku zo všetkých strán sama stiahla. Tiež má uvažovať o tom, že z ministerstva odíde a bude poslankyňou.

Téma (ne)zmrazenia

Predseda vlády Robert Fico. Foto: TASR | zdroj: TASR

Poslanci minulý týždeň nehlasovali za skrátený legislatívny návrh, ktorý im mal tak ako každý rok zmraziť platy. Keďže tak robia už od roku 2011, znamenalo by to, že si mesačne polepšia asi o tisíc eur.

Fico na to zareagoval vyhlásením, že to považuje za absolútne neprípustné a očakáva, že Národná rada ešte do konca roka svoje rozhodnutie zmení.  V opačnom prípade bol pripravený iniciovať spojenie hlasovania o platoch ústavných činiteľov s tým o dôvere vláde.

Nahneval tak koaličných partnerov z Mostu a SNS, ktorí mu odkázali, že ich nebude vydierať a diktovať im. Naozaj?

Môže vás zaujímať

Mijatovičová víta neúspech návrhu NR SR obmedziť prístup k interrupciám