Jednou vetou

Fico s Dankom musia nájsť kompromis, inak budú predčasné voľby. Takto vidí krízu analytik

Politológ a politický analytik Ján Baránek

foto: TASR

Predseda SNS je absolútne nevypočítateľný. Premiér Fico náhle ochorel. Kedy sa vyrieši koaličná kríza a ako? K aktuálnej situácii sa v krátkom rozhovore pre hlavne.sk vyjadril politický analytik Ján Baránek.

Čo si myslíte o vzniknutej situácii dnes – nečakané zrušenie koaličnej rady zo zdravotných dôvodov premiéra Roberta Fica(SMER-SR)? Nie je to zároveň nejaký odkaz predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi?

Ja si myslím, že informácia o chorobe môže byť pravdou, ale zároveň to pripúšťam aj ako strategický ťah. Moje informácie sú také, že premiér naozaj ochorel, ale nemám to na 100%. Taktiež sa úplne nedá vylúčiť, že tam chcel dať isté posolstvo Dankovi, že nebude to on, kto si bude určovať stratégiu rozhovorov, ale niekto iný.

Myslíte si, že Fico napokon ustúpi Dankovi? 

Jasné, že premiér neustúpi, to určite nie. Pokiaľ neustúpi Danko a zároveň nenájdu obaja nejaký kompromis, aby ani jeden z nich nestratil tvár, stále nám hrozia predčasné voľby. Tá možnosť je momentálne čoraz viac reálna.

Ako vnímate premiérovu návštevu na ministerstve obrany, ktoré riadi nominant SNS(Peter Gajdoš), v čase koaličnej krízy?

Podľa mňa premiér v tomto urobil istý legitímny krok v predstihu. Príde mi to ako preventívny manéver, niečo na odbúranie obavy, aby sa nestalo niečo podobné ako na ministerstve školstva.

Existuje podľa Vás východisko z tejto situácie, teda že nikto nebude vyzerať ako porazený?

Je to veľmi ťažké, pretože SNS svojou nešikovnou a ťažkopádnou komunikáciou urobilo dosť veľa preto, aby sa tak nestalo. Ich vyjadrenia a podozrenia o tom, že SMER-SD dohadzuje OĽANO kauzy, ktoré potom OĽANO používa proti SNS považujem za absolútny nezmysel. V tomto SNS veľmi výrazne zablokovala istú ústretovosť SMERu. Keby nebolo tohto obvinenia z utorka, možno by sa situácia dala jednoduchšie vyriešiť. Andrej Danko sa ukázal ako úplne nevypočítateľný partner.

V prípade predčasných volieb urobia podľa Vás následne zvolené strany do parlamentu všetko preto, aby vytesnili z vlády Kotlebu a najnovšie aj SNS?

Na to je príliš skoro odpovedať, lebo jednak tam vzniknú aj nové strany, ale určite sa po týchto skúsenostiach z posledných dní SMER-SD nebude „hrabať“ do vlády so SNS.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS: Rezort vnútra pripravuje plán na druhú vlnu pandémie