Jednou vetou

Fico: Správa finančnej správy prezidenta absolútne morálne diskvalifikuje

Predseda strany Smer-SD Robert Fico

foto: TASR

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa nečuduje rozhodnutiu prezidenta SR Andreja Kisku nekandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Expremiér poukazuje na správu finančnej správy, o ktorej rokovali poslanci z parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií v utajenom režime.

Kiska sa rozhodol! Je rozhodnutie konečné?

„Podľa poslancov Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií ho (Kisku) totiž správa Finančnej správy SR týkajúca sa daňových operácií jeho firmy KTAG absolútne morálne diskvalifikuje,“ uviedol v reakcii na Kiskovo rozhodnutie Fico, ktorý vyzýval prezidenta, aby dal súhlas na zverejnenie správy.

Kiska podľa Smeru niekoľkonásobne prekročil limity na kampaň, opozícia oponuje

„Tým, že prezident odmieta dať súhlas na zverejnenie tejto správy, len potvrdzuje, že niečo nekalé skrýva,“ poznamenal s tým, že médiá v minulosti priniesli informácie o nezákonnom financovaní Kiskovej prezidentskej kampane aj daňových podvodoch jeho firmy KTAG.

Poslanci Smeru-SD po rokovaní výboru uviedli, že prezident Kiska niekoľkonásobne prekročil náklady na prezidentskú kampaň. Odvolávali sa na informácie z materiálov finančnej správy. Opozícia tvrdenie Smeru-SD spochybňuje. Podľa nej z dokumentov niekoľkonásobné prekročenie limitu nevyplýva. Pripomína, že výbor nemá riešiť finančné limity na kampaň, ale dodržiavanie ústavného zákona o konflikte záujmov.

Pellegrini sa teší na súťaž nových kandidátov na prezidenta

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) rešpektuje rozhodnutie Andreja Kisku, že toto volebné obdobie bude jeho posledné vo funkcii prezidenta SR a želá mu veľa šťastia. Podľa vlastných slov mu však neprináleží hodnotiť jeho ďalšie kroky. „Teším sa na súťaž nových kandidátov, ktorí sa budúcu jar pobijú o prezidentské kreslo,“ povedal v utorok.

„Neviem, či má pán prezident záujem priamo nejakú politickú stranu založiť, ak dal jasne najavo, že jeho rozhodnutie vyplýva aj z jeho potreby tráviť viac času s rodinou. Byť premiérom je totiž úplne iné, ako byť prezidentom, čo sa týka potreby byť v práci deň a noc aj víkendy,“ poznamenal s tým, že už môže hovoriť z vlastnej skúsenosti. Dodal, že si vždy bude ctiť vzťahy troch najvyšších ústavných činiteľov bez ohľadu na to, kto na ich stoličkách sedí.

Vedec Mistrík oznámil kandidatúru na prezidenta

Kiska v utorok oznámil, že v budúcoročných prezidentských voľbách nebude kandidovať. Svoje rozhodnutie opiera o viaceré okolnosti. Ako vyplýva z jeho vyjadrení, z politiky sa úplne stiahnuť neplánuje. Politický zápas, ktorý začal svojím vstupom do politiky, nepovažuje za skončený. Chce premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti. Chce prispieť k začiatku novej politickej éry na Slovensku. Prezidentské voľby budú na jar 2019.

Záujem o palác už prejavili Radovan Znášik, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a politický analytik a pedagóg Eduard Chmelár. Predbežný záujem mal deklarovať aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky