Jednou vetou

Fico: Toto ho najviac prekvapilo pri novom šéfovi SIS

Robert Fico, archívne

Foto: Michal Psota

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala Vladimíra Pčolinského (nominant hnutia Sme rodina) za nového šéfa Slovenskej informačnej služby. Šéf najsilnejšej opozičnej strany bývalý premiér Robert Fico reagoval na menovanie a nevyhol sa ani kritike vlády I. Matoviča:

Čaputová vymenovala Pčolinského za nového šéfa SIS

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) rešpektuje vymenovanie Vladimíra Pčolinského (nominant hnutia Sme rodina) za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS), no má k nemu vážne výhrady. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Pčolinského za nového šéfa SIS dnes. Urobila tak na návrh vlády. Pčolinský vystriedal vo funkcii Antona Šafárika (nominant SNS), ktorý bol šéfom SIS od leta 2016. Pčolinský je bratom poslanca Národnej rady SR (NR SR) Petra Pčolinského (Sme rodina) a manželom poslankyne parlamentu za hnutie Adriany Pčolinskej.

Prezidentka Pčolinského vymenovala bez váhania

Fica prekvapilo, s akou rýchlosťou prezidentka vymenovala Pčolinského do tejto funkcie. „Nielen ja, ale aj mnoho médií sa vyjadrilo, že je veľkým rizikom, ak má SIS šéfovať človek blízky Kollárovi (predseda NR SR Boris Kollár, pozn. SITA). Prekvapuje ma, že ho prezidentka vymenovala bez zaváhania. Že ho akceptovala a neotvorila túto tému na širšiu diskusiu. Jeho menovanie rešpektujeme, no máme k nemu výhrady,“ priblížil šéf Smeru-SD. Pokiaľ ide o prácu riaditeľa SIS, je podľa Fica najlepším spôsobom „nechať ho na pokoji“. Doplnil, že v strane budú využívať všetky kontrolné mechanizmy, ktoré majú k dispozícii, aby dohliadali na činnosť SIS. Predsedom výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS je člen Smeru-SD Erik Tomáš, ktorý verí, že SIS a tajná služba budú fungovať tak, ako majú, teda len v prospech krajiny.

Fico kritizoval Matoviča

Fico na tlačovej konferencii taktiež kritizoval súčasnú vládu, že narýchlo prijíma zákony, pritom ešte nikto nevidel ich programové vyhlásenie. Návrh programového vyhlásenia majú schvaľovať členovia vlády na svojom štvrtkovom rokovaní. Parlament bude následne o vyslovení dôvery vláde hlasovať v pondelok 20. apríla. Vláda je povinná do 30 dní od svojho menovania predstúpiť pred parlament, predložiť mu svoj program a požiadať ho o vyslovenie dôvery. Vyplýva to z Ústavy SR. Prezidentka menovala vládu Igora Matoviča (OĽaNO) 21. marca.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky