Jednou vetou

Fico: V koalícii sme viac-menej dohodnutí, ako voliť kandidátov na sudcov ÚS

Predseda strany Smer-SD Robert Fico

foto: TASR

Koalícia je podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica viac-menej dohodnutá, ako by mohla voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že vychádza z atmosféry na koaličnej rade. Cieľom je podľa neho zvoliť toľko sudcov, aby bola na ÚS väčšina, čo by sa podľa Fica mohlo podariť.

Šufliarsky končí vo funkcii námestníka generálnej prokuratúry

„Klamal by som, ak by som povedal, že sa dá stopercentne predpokladať, že zvolíme 18 kandidátov. Ale pokiaľ ide o prvú skupinu kandidátov na sudcov ÚS, je vôľa v koalícii sa dohodnúť a ponúknuť prezidentovi prvú skupinu kandidátov na sudcov ÚS,“ uviedol Fico. Zopakoval tiež, že Smer-SD trvá na tajnej voľbe.

Predsedovia klubov SNS Tibor Bernaťák a Mosta-Híd Tibor Bastrnák potvrdili, že dohoda vyzerá nádejne. Koalícia má ešte rokovať. „Vyzerá to nádejne,“ poznamenal Bastrnák. „Môžem potvrdiť, že spejeme k dohode,“ uviedol Bernaťák.

Voliť majú poslanci podľa programu 3. apríla podvečer, diskusia k voľbe sa má začať v ten istý deň ráno. Pri prvom hlasovaní nikoho nezvolili, a tak sú aktuálne na ústavnom súde iba štyria sudcovia z 13.

Aktualizované: NRSR žiada vládu, aby nepokračovala v ratifikácii Istanbulského dohovoru

O voľbe hovorí koaličná rada, vládne strany sa zatiaľ nedohodli. Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vybrať deväť nových ústavných sudcov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky