Jednou vetou

Fico na sneme Smeru-SD: Zmobilizujeme sa a nedáme sa zastrašiť

Zľava podpredsedovia Smer-SD: Robert Kaliňák, Peter Kažimír, Peter Žiga, Richard Raši, Peter Pellegrini, Juraj Blanár, Ján Richter a predseda Robert Fico

autorská koláž hlavne.sk

Predseda strany Smer-SD Robert Fico po odchode z premiérskeho kresla chce posilniť svoj vplyv a kontrolu nad dianím v strane. Už dnes na pracovnom sneme v Častej-Papierničke chce vyčistiť predsedníctvo strany, ktoré rozhoduje o jej smerovaní. Hlavne.sk zisťovalo, koho si líder Smeru vyberie do tímu, aby bol neohroziteľný.

aktualizované: 26. 4. 2018, 21:20

Robert Fico chce mať väčšiu zodpovednosť v Národnej rade SR

Predseda strany Smer-SD Robert Fico chce mať väčšiu mieru zodpovednosti v Národnej rade SR. Mal by tak naďalej zostať poslancom. Uviedol to po skončení pracovného snemu strany s tým, že chce „dávať dohromady iniciatívy vlády, aby boli dobre skoordinované“. Taktiež chce rozbehnúť aktivity poslaneckého klubu.

Smer-SD zmenil stanovy a zvolil nových členov predsedníctva

Strana Smer-SD zmenila stanovy. Nové predsedníctvo má menej členov, spolu 15. Členmi sú predseda Robert Fico, podpredsedovia Robert Kaliňák, Juraj Blanár, Peter Pellegrini (premiér), Peter Kažimír (minister financií), Peter Žiga (minister hospodárstva), Richard Raši (vicepremiér pre investície) a generálny manažér Viktor Stromček. Strana k nim zvolila aj ďalších siedmich nových členov. Sú nimi Jaroslav Baška, Martin Glváč (podpredseda NR SR), Ladislav Kamenický, Ľubomír Petrák, Denisa Saková (ministerka vnútra), Marián Saloň (štátny tajomník na ministerstve obrany) a Miroslav Číž.

Ľubici Roškovej pozastavili členstvo v Smere-SD

Ľubica Rošková, ktorá čelí podozreniam v kauze agrodotácií a pozemkov, má pozastavené členstvo v strane Smer-SD. Uviedol to predseda strany Robert Fico po skončení pracovného snemu. Tiež sa vyjadril, že sa strana na sneme hlbšie nezaoberala žiadnymi prípadmi, ktoré sú medializované, zaoberala sa len fungovaním strany.

V Smere-SD nevidia dôvod na výmenu predsedu Fica

Predstavitelia Smeru-SD nevidia dôvod na výmenu predsedu strany Roberta Fica. Zhodli sa na tom pri príchode na pracovný snem do Častej – Papierničky. „Na to (výmenu predsedu, pozn. TASR) nie je absolútne žiadny dôvod,“ vyhlásil podpredseda Robert Kaliňák. Téma to nie je ani podľa podpredsedu Juraja Blanára. „Robert Fico je doteraz v dobrej kondícii a nevidím dôvod, prečo by mal post predsedu strany opúšťať,“ povedal poslanec NRSR Ľubomír Petrák.

Prečítajte si aj: Renáta Zmajkovičová – Fico ešte neskončil

 Poslanec NRSR a niekdajší podpredseda strany Marek Maďarič pred pár dňami uviedol, že otázka výmeny predsedu strany by nemala byť pre stranu tabu. Výmena predsedu nie je tabu v žiadnej strane, ani v našej, ale v tejto chvíli nie je dôvod sa o tom rozprávať,“ povedala pred snemom europoslankyňa Monika Beňová.

Predstavitelia strany obhajujú zmenu stanov, ktorá má zrušiť užšie vedenie a okrem snemu ponechať ako kolektívny orgán už iba predsedníctvo. Viacerí jeho súčasní členovia o miesto v ňom prídu. „Nikto nemá stoličku vo vedení istú,“ vyhlásil Kaliňák, podľa ktorého nové stanovy zefektívnia prácu strany. Nevie o nespokojnosti ľudí so zmenou stanov.

„Je čas zdynamizovať stranu,“ doplnil Blanár. Petrák tiež nevie, či má miesto v predsedníctve, ale podľa jeho slov teraz nejde o počet ľudí. „Stále máme viac členov v predsedníctve ako niektoré strany členov celkovo,“ uviedol. Nevie však povedať, či bude strana po zmene fungovať efektívnejšie. „Ideme si upratať,“ povedal pred snemom predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč.

Predsedníctvo strany Smer-SD sa po štvrtkovom sneme zúžilo z 35 na 15 členov. Vypadli z neho napríklad europoslankyňa Monika Smolková, Robert Madej, alebo Ivan Varga.

Predseda SMER – SD Robert Fico prichádza na pracovný snem politickej strany SMER – SD 26. apríla 2018 v Častej – Papierničke. Foto: TASR | foto: TASR

pôv. správa

Prečo to robí?

Roberta Fica nedávno nahradil v premiérskom kresle Peter Pellegrini, ktorý okamžite vyskočil v prieskume dôveryhodnosti. Vedenie Smeru opustil exminister kultúry Marek Maďarič, ktorý kriticky komentuje dianie v strane a Fico si nemôže byť istý, že tak neurobia iní. „Možno chce oslabiť potenciálne kritické hlasy,“ komentuje Ficov zámer politológ Juraj Marušiak.

O siedmych budú hlasovať

Jasných je doteraz 8 členov – predseda Robert Fico a šesť podpredsedov: Robert Kaliňák, Peter Pellegrini, Peter Kažimír, Peter Žiga, Juraj Blanár, Richard Raši a generálny manažér Viktor Stromček. O ďalších siedmych členoch úzkeho tímu Roberta Fica sa bude hlasovať.

Podľa informácií z kuloárov strany Smer-SD sa spomínajú mená ako Denisa Saková, Ján Richter, Peter Chudík, Maroš Kondrót, Ladislav Kamenický, Robert Puci a Vladimír Faič. Niektorí členovia súčasného 35 členného predsedníctva, napríklad Miroslav Číž sa k zmene vyjadril kriticky, chce si však počkať na vysvetlenie. Vo štvrtok podvečer by sa na sneme mali zaoberať aj zmenami v činnosti strany a zmeny stanov.

Strana Smer-SD nie je podľa Fica stranou na jedno použitieStrana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila naspäť. Vyhlásil to jej predseda Robert Fico na pracovnom sneme v Častej – Papierničke. Verí, že sa to zopakuje. Vo svojom príhovore opäť kritizoval médiá, opozíciu, občianskych aktivistov a prezidenta SR Andreja Kisku.

„Nikam neodchádzame. Zmobilizujeme sa a nedáme sa zastrašiť. Budeme sa biť o to, aby sme presadili naše sociálne videnia. Nedovolíme, aby amatéri so svojimi naivnými ekonomickými predstavami ohrozili sociálne postavenie našich občanov. My všetci sme pripravení zodpovednou sociálnou politikou sa znovu pobiť o život a dôstojnú perspektívu ľudí na Slovensku,“ odkázal Fico neprajníkom v príhovore v úvode snemu.

Saková je podľa Matoviča pre koalíciu darom z nebies

Budúce dva roky budú podľa jeho slov rokmi zvyšovania platov. „Razantne chceme zvýšiť minimálnu mzdu, platy v štátnom a verejnom sektore, platy učiteľov a zdravotných sestier. Sme sociálnou alternatívou pre Slovensko a sme zárukou, že budeme urýchľovať približovanie sa k priemeru životnej úrovne v Európskej únii,“ doplnil Fico s tým, že dostať ju chce na úroveň 85 percent do konca roka 2020, pričom dnes je na úrovni 78 – 79 percent.

Robert Fico reční počas pracovného snemu strany SMER-SD v Častej Papierničke 26. apríla 2018. FOTO TASR | foto: TASR

Fico pripomenul viaceré opatrenia, ktoré jeho vláda zrealizovala, pochválil sa znížením nezamestnanosti, razantným zvýšením minimálnej mzdy či vlakmi zadarmo. „Robíme aj chyby, ale robíme aj obrovský kus dobrej práce, za ktorou si budeme stáť,“ zdôraznil.

Spomenul aj svoju abdikáciu z funkcie premiéra. „Nebol to prejav slabosti, ale zodpovednosti voči koaličnému partnerovi,“ vyhlásil a pripomenul, že počas nedávnej vládnej krízy hrozil Most-Híd odchodom z koalície a na stole boli aj termíny predčasných volieb. Zdôraznil, že vďaka udržaniu súčasnej vlády nie je dnes na Slovensku chaos v podobe opozičných lídrov Richarda Sulíka (SaS), Igora Matoviča (OĽaNO) či Borisa Kollára (Sme rodina). Za to ho kolegovia odmenili potleskom.

Šeliga: Nomináciu Sakovej považujeme za výsmech ľuďom

Fico zároveň deklaroval plnú dôveru premiérovi Petrovi Pellegrinimu. „Peter má moju plnú dôveru a môže sa plne sústrediť na agendu predsedu vlády,“ poznamenal Fico, ktorý sa chcel naplno venovať strane, chodiť medzi ľudí a počúvať ich. Domnieva sa, že rozdelenie funkcií predsedu vlády a strany, a teda tento tandem bude prospešný.

Fico prevažnú časť prejavu venoval kritike médií, opozície, prezidenta Kisku, ale aj občianskych aktivistov. „Absolútne odmietam, aby traja aktivisti diktovali najsilnejšej strane, koho má navrhnúť na ministra vnútra,“ zdôraznil Fico. Kisku kritizoval za jeho konanie počas vládnej krízy. Ficovi sa nepozdávalo, že priamo zasahoval do zloženia vlády. Prezident podľa neho postupoval na hrane ústavy. Hlavu štátu kritizoval aj za jej výroky na adresu policajného prezidenta.

Kiska vymenoval za ministerku vnútra Denisu Sakovú

Médiá obvinil z dezinformácií, liberálne denníky sa podľa jeho slov dnes správajú ako politické strany. „Zastrašujú našich voličov a snažia sa umelo vytvoriť deliaci čiaru medzi mnou a predsedom vlády,“ podotkol Fico, ktorý sa nevyhol ani kritike opozície. Strane SaS pripomenul Sulíkovo „nepodarené“ odvodové koliesko či kauzu odpočúvania na ministerstve obrany. Kollára zas spojil s mafiou.

Pracovný snem Smeru-SD sa začal hymnou a minútou ticha za Pavla Pašku

Delegáti odštartovali pracovný snem Smeru-SD slovenskou hymnou a minútou ticha za nedávno zosnulého bývalého predsedu NRSR Pavla Pašku.

Členovia Smeru-SD majú na sneme odsúhlasiť zmeny, ktoré by podľa predsedu Roberta Fica mali zlepšiť jeho fungovanie. Ide o zmenu stanov, ktorá má zrušiť užšie vedenie strany a kolektívnym orgánom okrem snemu má byť už iba predsedníctvo. To má byť personálne užšie, ale o právomoci nepríde.

Predstavitelia Smeru-SD vylúčili, že by sa na sneme malo hovoriť o výmene predsedu, nevidia na to dôvod. Poslanec Smeru-SD a exminister kultúry Marek Maďarič pred pár dňami povedal, že situácia v strane Smer-SD prirodzene speje do okamihu, keď sa môže stať aktuálna otázka, či bude Fico obhajovať predsednícky post, alebo nie.

Vianoce pre milovníkov áut? Autosalón v Inchebe, to musíte vidieť!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky