Fico zásadne odmieta predčasné voľby, znamenali by koniec akýchkoľvek nádejí o jadre Európskej únie

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) nemôže súhlasiť s pokusmi za každú cenu destabilizovať túto krajinu. Nemôže tiež súhlasiť s rôznymi názormi o predčasných voľbách, lebo to by bol koniec akýchkoľvek nádejí na udržanie sa Slovenska v jadre EÚ.

Vyhlásil to v utorok na pôde ministerstva zahraničných vecí v odpovedi na novinárske otázky, či pod vplyvom vládnej krízy prichádzajú do úvahy aj predčasné parlamentné voľby. Zároveň avizoval, že ďalší postup sa dohodne na Koaličnej rade.

Opozícia musí vedieť, čo chce

Fica mrzí, že sa v poslednom čase objavilo obrovské množstvo klamlivých a nepravdivých informácií, ktorých cieľom je destabilizovať. „Tak si musia povedať páni z opozície, čo chcú. Či si chcú naplniť svoje smiešne stranícke ambície, alebo chcú hovoriť o tejto krajine. Každý má právo kritizovať, robiť opozičnú politiku, ale nad všetkým je dnes národnoštátny záujem tohto štátu,“ odkázal.

Premiér je presvedčený, že sami seba si nevážime ako krajinu. „Objavujú sa informácie o údajných stretnutiach či tvrdeniach. Som desiaty rok premiérom tohto štátu a každý premiér má svoju životnosť. Každý premiér vie, že v nejakom okamihu musí ukončiť svoju misiu. Ja nehovorím, že ju idem ukončiť zajtra, ale mám pred sebou nejaký čas, ktorý chcem využiť najmä na to, aby táto krajina šliapala ekonomicky a sociálne, aby mala v poriadku verejné financie,“ poznamenal.

Diskusia sa prenesie na úroveň politických strán

Novinárov Fico vyzval, aby ho neťahali do svojich žabomyších vojen. „Mojou úlohou je garantovať, že táto krajina pôjde ďalej. Máte pocit, že sa zaoberám vecami, ktoré publikujete, ktoré sú často nekorektné a nepravdivé? Nezaujíma ma to. Počkajte, život ide ďalej. V stredu (16.8.) bude vláda. Prenesme diskusiu na úroveň politických strán. Bude Koaličná rada, kde budeme hovoriť, ako to bude ďalej,“ dodal premiér.

Koaličná rada, ktorá sa mala uskutočniť v utorok večer, nebude, lebo to nie je potrebné, keďže došlo k vzájomným konzultáciám lídrov. Potvrdila to v utorok hovorkyňa premiéra Fica Beatrice Szabóová.

Môže vás zaujímať

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu