Jednou vetou

Ficova demisia je cynickým výsmechom demonštrantom, hovorí politológ

Odchádzajúci premiér Robert Fico s úsmevom podáva demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku

Foto: TASR

Viac ako dvojtýždňová politická kríza na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyvrcholila vo štvrtok popoludní demisiou premiéra Roberta Fica do rúk prezidenta republiky Andreja Kisku. Ten ju prijal a poveril zostavením nového kabinetu Petra Pellegriniho. Na zázname je počuť, ako Fico pri podávaní ruky prezidentovi povedal: „Ale neodchádzam, buď kľudný, pán prezident.“ Je to náležité správanie na úrovni najvyšších štátnych činiteľov, navyše pred kamerami? O čom svedčí Ficova reč tela? O komentár sme požiadali politických analytikov a odborníčku na neverbálnu komunikáciu.

Premiér po demisii vyhlásil, že jediným cieľom jeho suverénneho rozhodnutia podať demisiu je zabrániť chaosu a zabezpečiť stabilitu krajiny a dodal, že zostáva členom koaličnej rady. „Mojou úlohou bude podopierať chrbát predsedovi vlády, nechal sa počuť Robert Fico. Tu môžete vidieť veľavravné video samotnej demisie premiéra spolu s titulkami:

Fico u Kisku

"NEODCHÁDZAM, BUĎ KĽUDNÝ PÁN PREZIDENT".Robert Fico tesne po odovzdaní svojej demisie prezidentovi.

Posted by Viktor Vincze TV Markíza on 15. marec 2018

V súvislosti s týmto Ficovým, zrejme posledným premiérskym vystúpením sme najskôr požiadali o stanovisko politických analytikov. Ján Baránek bol pomerne stručný: „Neviem, čo to bolo za poznámku, asi chcel naznačiť, že bude aj naďalej aktívne zasahovať do politického diania.“

Miroslav Kusý sa naopak rozhovoril: Vidieť, ako im chcel dokázať, že on nie je ten porazený. Vidno aj ako bohorovne vystupoval. Kládol si tri podmienky. Ústava nič také nepozná. A prezident mu to aj verejne povedal. Fico sa stále stavia do polohy, že ostáva, má pred sebou nejaké kolá. Nakláňa sa k prezidentovi a čosi mu šepká a on to aj sám potvrdil, takže by to malo byť vierohodné. Je to cynický výsmech voličom a ľuďom, ktorí stáli na námestiach a žiadali jeho odchod, že priamo prehlásil, že zostáva a bude držať chrbát svojmu nástupcovi, teda ho vlastne dirigovať, tak ako to robil aj doteraz.Politológ sa nazdáva, že to odchádzajúci predseda vlády spravil naschvál pred médiami.

V rámci neverbality dochádza k dotykom smerom k ruke prezidenta, ktorý je ubezpečujúci a vyjadrujúci odhodlanosť. V rámci mimiky je prejav zdôraznený viac úsmevom v tlaku, ktorý hovorí o zdôrazňovaní, že situáciu ma pod kontrolou a bude ju sledovať. V rámci celkového prejavu neverbality, prace s telom, postojom je jednoznačne, že dianie v politike je pre neho kľúčové a svoj vnútorný postoj zotrvať nemení. Vyjadruje to aj dotyk kombinovaný s ľavou nohou, ktorá smeruje do priestoru prezidenta a potvrdzuje, že stále zotrvávam, budem ovplyvňovať priestor a moje miesto je tu,“ uviedla odborníčka na neverbálnu komunikáciu Nora Lauková.

Môže vás zaujímať

Vyriešiť situáciu envirozáťaže Chemko Strážske chcú tri ministerstvá