Finálová pätnástka: Jeden z nich bude po marci novým prezidentom.

Zľava: József Menyhárt, Robert Mistrík, František Mikloško, Eduard Chmelár, Milan Krajniak, Zuzana Čaputová, Juraj Zábojník, Štefan Harabin, Bohumila Tauchmannová, Maroš Šefčovič, Marian Kotleba, Béla Bugár, Ivan Zuzula, Róbert Švec a Martin Daňo

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, TASR, Michal Psota

Pätnásť kandidátov na post hlavy štátu je známych. Vo štvrtok o polnoci uplynula lehota, dokedy bolo možné podať žiadosť o kandidatúru. Celkovo kandiduje 13 mužov a 2 ženy, priemerný vek kandidáta je 52 rokov. Tu sú všetci kandidáti a ich výpovede, prečo vlastne kandidujú?

Najbohatší kandidát na prezidenta: Tie majetky vás dostanú!

Prvé kolo volieb prezidenta sa uskutoční 16. marca, druhé 30. marca. Voliť môžete aj mimo miesta pobytu, s platným voličským preukazom. Zo zahraničia nie je voľba prezidenta možná.

Zoznam kandidátov v abecednom poradí vyzerá takto: Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, József Menyhárt, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Predseda NR SR Andrej Danko neschválil tri žiadosti o kandidatúru: Radovana Znášika, ktorý nemá potrebný vek, Martina Konečného a Jána Molnára, ktorého podpisy na petičnej listine majú byť sporné.

FOTO: Radosť aj dojatie. Podpredseda parlamentu Bugár vydával dcéru

Béla Bugár (60), poslanec Národnej rady SR

Béla Bugár | foto: facebook B. Bugára

Podpredseda Národnej rady chce svojou kandidatúrou prispieť k zmierneniu napätia a polarizácie spoločnosti. Na post prezidenta ho navrhol stranícky snem Most-Híd. Béla Bugár je ženatý, má jednu dcéru.  „Som presvedčený o tom, že ak je spoločnosť v takej miere polarizovaná ako dnes, je viac ako inokedy nutné, aby prezidentom bol človek, ktorý bude vedieť stáť nad spormi a bude rovnako naklonený jednej aj druhej strane politického spektra,“ uviedol Béla Bugár.

Penzista reaguje: Poslanci podviedli chudobného človeka, nie ja ich!

Zuzana Čaputová (45), advokátka

Zuzana Čaputová | foto: facebook Z. Čaputovej

Zuzana Čaputová chce priniesť medzi ľudí novú kultúru. Na post prezidentky ju podporujú mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu. Je rozvedená, má dve dcéry.  „Zo slovenskej politiky sa čoraz viac vytráca elementárna slušnosť a empatia. Namiesto osobných útokov, hádok a hrubosti chcem priniesť do politky novú kultúru. Menej vlastného ega a viac práce pre ľudí,“ uvádza na margo svojho poslania ako prezidentky Zuzana Čaputová.

Čo skrýva prezidentská kandidátka? 

Martin Daňo (42), novinár

Martin Daňo | foto: facebook M. Daňa

Martin Daňo chcel kandidatúrou ukázať ľuďom, že aj človek, ktorý za sebou nemá finančné skupiny, to zvládne. Podporili ho poslanci NR SR od nezaradených, cez SME Rodina, SNS, Most-Híd a SMER-SD. Martin Daňo je slobodný a bezdetný. „Som najčitateľnejší kandidát. Publikoval som cez 1000 videí, kde vidno, že som sa nevynoril odnikiaľ pár mesiacov pred voľbami a verejne už pracujem dlhé roky pre ľudí na úkor osobného života a na hrane všetkých pomyselných noriem,“ hovorí M. Daňo.

Štefan Harabin (61), sudca Najvyššieho súdu SR

Štefan Harabin | Foto: Michal Psota

Štefan Harabin sa pri kandidatúre na post hlavy štátu opiera najmä o potrebu udržiavania tradícií a právneho štátu. Je druhýkrát ženatý, má štyri deti. „Situácia v Slovenskej republike si vyžaduje, aby bol v jej čele človek, ktorý pozná právo a právo nikdy nekrivil. Ktorý sa nespráva ako lokaj Bruselu, Moskvy, či Washingtonu,“  tvrdil pre novinárov pri ohlásení kandidatúry s tým, že „Slovensko si zaslúži, aby už konečne malo na poste hlavy štátu človeka vrúcne milujúceho svoju vlasť“.

Najviac doteraz investoval do kampane Mistrík. Koľko už minuli Bugár, Harabin, či Chmelár?

Eduard Chmelár (47), vysokoškolský pedagóg

Eduard Chmelár | foto: facebook E.Ch.

Eduard Chmelár chce byť prezidentom pre obyčajných ľudí. Je rozvedený a má dve deti. „Slovensko trpí tým, že prestalo diskutovať o najzávažnejších otázkach, ktoré trápia nielen túto spoločnosť, ale aj Európu a svet,“ uviedol. Ak by sa stal prezidentom, správy o stave republiky „by už neboli rešeršovaním novinových článkov, ale zásadnými analýzami príčin našej situácie a návrhmi na jej riešenie“.

Šok pre fanúšikov Drobovej; Gabika, ako si nám toto mohla spraviť?

Marián Kotleba (41), poslanec NR SR

Marian Kotleba | foto: TASR

Marián Kotleba sa uchádza o post hlavy štátu s podporou strany, ktorej je predsedom. Tá ho na tento post aj nominovala. Je ženatý, má jedno dieťa. „Cítim zodpovednosť voči budúcim generáciám a bez preháňania aj stupňujúcu podporu zo strany občanov. Som presvedčený, že našou úlohou nie je hľadať výhovorky a spôsoby, ako sa nedá, ale dať zo seba vždy maximum a plné nasadenie, aby Slovensko bolo lepšie,“ vyhlásil Kotleba na margo svojej kandidatúry.

Milan Krajniak (46), poslanec NR SR 

Milan Krajniak | foto: facebook M.Krajniak

Milan Krajniak vidí Prezidentský úrad ako morálnu autoritu. Krajniaka navrhla na kandidáta politická strana, ktorej je členom, SME rodina. Je ženatý, má jednu dcéru.  „Chcem byť vzorom v tom, že keď politik niečo sľúbi, tak to dodrží. Chcem byť vzorom v tom, že všetok svoj čas a energiu nebudem venovať sebe a oligarchom v pozadí, ale pomoci ľuďom,“ odôvodňuje Milan Krajniak svoj záujem o post hlavy štátu. Chce presadzovať exekučnú amnestiu, daňovú spravodlivosť a rodičovský bonus.

Kauza Alena Zsuzsová: Podozrenia na jej obete narastajú

József Menyhárt (42), predseda politickej strany

József Menyhárt | foto: facebook J. Menyhárta

József Menyhárt chce presadzovať v Prezidentskom paláci záujmy maďarskej menšiny. Na funkciu prezidenta ho navrhla mimoparlamentná SMK, ktorej je zároveň predsedom. Je ženatý a má dve deti. „Toľko podpisov, čo sme vyzbierali, teda 26 800, to už je vážna agenda. Chceme byť hlasom Maďarov žijúcich na Slovensku, chceme hovoriť o témach, ktoré Maďarov trápia,“ uviedol J. Menyhárt pri odovzdávaní kandidatúry.

František Mikloško (71), publicista

Kandidát na prezidenta SR František Mikloško | foto: facebook F.Mikloška

František Mikloško kandiduje na post prezidenta už po tretí raz – v roku 2004 skončil na piatom a v roku 2009 na treťom mieste. Tento občiansky kandidát je ženatý, deti nemá. „Nepremárnime úsilie mladých ľudí, ktoré spustilo vlnu zmien na viacerých mocenských úrovniach,“ hovorí F.Mikloško, dôraz kladie na podporu tretieho sektora. „Potrebujeme sa spojiť v kľúčových otázkach ďalšieho smerovania a nedať priestor krátkozrakým antisystémovým riešeniam,“ doplnil F. Mikloško.

Voľby prezidenta? Čistá lotéria, čakajú nás horúce mesiace

Robert Mistrík (52), vedec

Róbert Mistrík | foto: facebook R. Mistrík

Róbert Mistrík je kandidátom, ktorý do seba investoval už vyše 350 000 eur z vlastných peňazí. V kandidatúre ho podporuje SaS, ktorej bol zakladateľom a SPOLU. Je ženatý, má dve deti. O post prezidenta sa uchádza, lebo chce žiť v slušnej krajine a ľuďom chce zabezpečiť vyššie príjmy, vyššiu životnú úroveň a lepšiu ochranu prírody. „Veľa z vás mi ponúka pomoc, za čo som vám vďačný, no čo najviac potrebujem je, aby ste po celý ten čas za mnou stáli,“ napísal na sociálnej sieti R. Mistrík.

Maroš Šefčovič (52), podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu

Maroš Šefčovič | foto: TASR

Maroš Šefčovič je nezávislý kandidát s podporou najsilnejšej vládnej strany SMER-SD. Je ženatý a má 3 deti. O post hlavy štátu sa uchádza s tým, že mieni zachovať smerovanie SR, Európska únia je podľa neho zárukou prosperity a bezpečnosti. M. Šefčovič chce byť prezidentom modernej a prosperujúcej krajiny. Čo naopak nechce je, aby boli Slováci občanmi druhej kategórie v Európe. Ako ďalej uviedol nikdy nepodpíšem zákony, ktoré by zrušili vlaky alebo obedy zadarmo“.

Hop, hop malí žiaci: Rajtár a Galko nenápadne na fakulte práva

Róbert Švec (42), politológ

Róbert Švec | foto: facebook R. Šveca

Róbert Švec kandiduje ako občiansky kandidát, je predsedom Slovenského hnutia obrody. Podľa svojich slov sa chce stať prezidentom nového a silného Slovenska.  „Slovák a každý lojálny občan našej vlasti má byť pánom a nebude mediálnym, politickým a ani ekonomickým podnájomníkom vo vlastnom štáte,” hovorí o svojich predstavách. Európsku cestu považuje R. Švec za fiktívnu, Slovensko má byť podľa neho štátom vlastencov.

Bohumila Tauchmannová (60), podnikateľka

Bohumila Tauchmannová | foto: facebook B. Tauchmannovej

Bohumila Tauchmannová si želá, aby došlo v spoločnosti k zmene. Táto koordinátorka viacerých národných vzdelávacích projektov ako napríklad „Kvalita z našich regiónov“ kandiduje ako občianska kandidátka, je vydatá a má dve deti. „Najskôr bola potreba meniť veci k lepšiemu a z toho sa vo mne vyvinulo poslanie budovať uvedomelú občiansku verejnosť,“ hovorí na margo motivácie kandidovať B. Tauchmannová, ktorá je presvedčená, že môže byť pre ľudí veľmi užitočnou prezidentkou.

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Juraj Zábojník (56), bezpečnostný analytik

Juraj Zábojník | foto: facebook J. Zábojníka

Juraj Zábojník chce byť prezidentom , aby zmenil súčasné nastavenia spoločnosti. Tento bývalý šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov kandiduje ako nezávislý, má manželku a dve dcéry. „Súhlasím s názorom, že o našej krajine rozhodujú zbohatlíci a nie politici, ktorí by sa mali zaujímať o každodenné problémy ľudí a riešiť ich. Nastal čas povedať stop takýmto politickým praktikám,“ myslí si J. Zábojník

Ivan Zuzula (64), vysokoškolský pedagóg

Ivan Zuzula | foto: facebook I. Zuzulu

Ivan Zuzula chce byť prezidentom prosperujúcej krajiny. O post sa uchádza ako nezávislý, s podporou Slovenskej konzervatívnej strany, je ženatý, má dve dospelé deti. „Motivácia kandidovať bola v tom, aby sme dali priestor aj pre konzervatívnu časť politického spektra. Mojím zámerom bude prezentovať klasické a tradičné hodnoty politiky,“ vyhlásil I. Zuzula pri odovzdávaní  kandidatúry. Občanom chce vraj slúžiť sedem dní v týždni.

Pridajte sa k nám na facebooku – Nájdete nás tu

Môže vás zaujímať

B. Kollár: Progresívni ‚správniaci‘ na nás kydajú, my na nich nebudeme