Jednou vetou

Fínsko je pre nás inšpiratívne v mnohých oblastiach, uznal Pellegrini

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Fínsko je pre Slovenskú republiku inšpiratívne v mnohých oblastiach.

Politici vo Fínsku nehľadia len do najbližších volieb, ale vážne sa zaoberajú budúcnosťou krajiny. Skonštatoval to v pondelok na tlačovej konferencii slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po tom, ako prijal fínskeho predsedu vlády Juhu Sipiläho.

Prezidentské voľby: Hľadá sa spoločný kandidát pravice

Túto inšpiráciu by chcel Pellegrini budúci rok pretaviť do diskusií a predstavenia vízií SR na ďalších 25 rokov, „pretože máme za sebou prvé štvrťstoročie a je dobré, aby sme sa pozreli, čo Slovensko čaká, alebo by mohlo čakať nasledujúcich 25 rokov“.

Fínsko, ktoré onedlho preberie predsedníctvo v Rade EÚ, chce podľa Pellegriniho intenzívne hovoriť o rôznych formách solidarity v oblasti migrácie.

„Premiér sa intenzívne zaujímal o vysvetlenie a pochopenie pozície Slovenska vo vzťahu k migrácii,“ zdôraznil slovenský predseda vlády.

Sipilä zároveň ponúkol Slovensku účasť na pracovnej skupine, ktorá sa bude ešte pred samotným fínskym predsedníctvom zaoberať otázkami dlhodobého riešenia migrácie.

Spoluprácu by chcel Pellegrini nadviazať najmä v oblasti udržateľného lesníctva, keďže Fínsko predstavilo projekt zameraný na túto oblasť.

V zákone o pedagogických zamestnancoch sa nezohľadnili výhrady učiteľov

„Budem veľmi rád, keď experti zo Slovenskej republiky budú môcť úzko komunikovať s fínskou stranou, aby sme po vzore Fínska, ktoré je v tomto lídrom, mohli postupovať aj my a našli ten správny balans medzi tým, ako naše prírodné bohatstvo ochraňovať a na druhej strane, ako ho efektívne a rozumne do budúcna využívať,“ zdôraznil Pellegrini.

Premiér Juha Sipilä navštívil Slovensko v súvislosti s blížiacim sa predsedníctvom Fínska v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla 2019.

Pred Fínskom stojí podľa slovenského premiéra nie veľmi jednoduchá úloha, keďže bude predsedať EÚ v čase, keď by sa mali začať negociovať zmluvy o budúcich vzťahoch s Britániou a zároveň by sa mal uzatvárať aj budúci rozpočet EÚ.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky