Jednou vetou

Firma Patria bola v minulosti odsúdená za korupciu, uviedol Krajniak

Poslanec parlamentu SR Milan Krajniak (SME RODINA)

foto: TASR

Predstavitelia spoločnosti Patria a firma samotná boli v minulosti odsúdení za korupciu v prípade dodávky obrnených vozidiel do Slovinska a Chorvátska. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR Milan Krajniak (Sme rodina).


V prípade Chorvátska boli podľa jeho tvrdení odsúdení za korupciu vysokí predstavitelia spoločnosti na 20 mesiacov. Spoločnosti mala byť uložená pokuta 297.000 eur. „V rozsudku sa uvádza, že úplatok mal dostať aj chorvátsky exprezident,“ uviedol Krajniak.

Pellegrini: O nákupe transportérov pre OS SR rozhodne vláda

V prípade Slovinska mal byť zase odsúdený aj slovinský expremiér. „Neviem o žiadnom štáte, kde by dodávka obrnených vozidiel Patria nebola spojená s korupciou, s výnimkou Poľska. To je jediná krajina, kde nie je známe, že by s tým obchodom bola spojená korupcia,“ povedal Krajniak.

Krajniak zároveň požaduje, aby bol zverejnený materiál o nákupe obrnených vozidiel, ktorý bude schvaľovať vláda, a to aj štruktúra subdodávateľov a cena, za ktorú majú dodávať jednotlivé komponenty.

PS: Dohoda o vývoji obrnených transportérov bola podpísaná už v júli 2017

Dohoda medzi Slovenskom a Fínskom o vývoji obrnených transportérov bola bez informovania verejnosti podpísaná už v júli 2017, pričom neexistoval žiaden výber alternatív. TASR o tom informoval riaditeľ komunikácie politického hnutia Progresívne Slovensko (PS) Ľubomír Ondrejkovič.

„Fínske ministerstvo obrany na základe žiadosti Martina Dubéciho z Progresívneho Slovenska zverejnilo znenie Technickej dohody medzi SR a Fínskom o vývoji obrnených transportérov. Dohoda bola podpísaná bez informovania verejnosti už v júli 2017. V dohode je jasne pomenovaný ‚víťazný model‘ transportéra,“ uviedol Ondrejkovič.

Gajdoš nemusí v pléne reagovať na fínsku reportáž o Patrii

Podľa jeho slov sa Slovenská republika zaviazala investovať šesť miliónov eur do tzv. výskumu prototypu, kde fínska strana mala dodať jeho základ do októbra 2017. „Vláda samotné rozhodnutie o spôsobe nákupu transportérov však urobila až v novembri 2017. Dohodu v Helsinkách podpísal generál Daniel Zmeko, vtedajší riaditeľ pre vyzbrojovanie na ministerstve obrany, ktorý sa medzičasom stal vďaka podpore SNS novým náčelníkom generálneho štábu,“ doplnil Ondrejkovič.

Skutočnosť, že ministerstvo obrany rokovalo s Fínskom už od začiatku roka, mal potvrdiť vo svojej oficiálnej tlačovej správe aj fínsky dodávateľ, štátna firma Patria. „Čierne na bielom vidíme jasný dôkaz, že verejnosť bola zavádzaná. Žiaden výber alternatív neexistoval. Celý obchod za 400 miliónov bol upečený potichu, dopredu. Je to neakceptovateľné. Vedenie Ministerstva obrany (MO) SR nemôže mať za týchto okolností dôveru verejnosti,“ povedal Martin Dubéci, odborník na bezpečnosť a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky