Jednou vetou

Boj o palác naberá na obrátkach. Šefčovič stále vedie, ale Mistríka už dobieha Čaputová.

V prieskumoch momentálne vedie Maroš Šefčovič, nie je ale jasným favoritom.

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Najvyššie šance stať sa prezidentom má aktuálne Maroš Šefčovič, ktorý získal 20,1 % hlasov opýtaných. Druhý Robert Mistrík má podporu 17,1 % a tretia je Zuzana Čaputová, ktorú by volilo 14,4 % opýtaných. Čaputová je najväčším skokanom vpred oproti januárovému prieskumu, keď si polepšila o 5,4 %. Mistrík narástol oproti januáru o 0,6 %. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra FOCUS na objednávku politického hnutia OĽaNO. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 7. -12. februára. Igor Matovič na jeho základe vyzval Čaputovú, aby dodržala svoj verejný sľub a v piatok sa vzdala kandidatúry v prospech R. Mistríka, ktorý je aktuálne úspešnejší kandidát.

Čaputová sa nevzdá! Považuje za férové zotrvať v kampani

Zuzana Čaputová vyhlásila, že na základe prieskumov agentúry AKO už o odstúpení neuvažuje. Prieskum agentúry FOCUS jej nárast percent potvrdil. O čo ide? V piatok uplynie termín, kedy má hnutie OĽANO politicky podporiť jedného z dvojice kandidátov Mistrík – Čaputová, pričom sa pri rokovaniach za okrúhlym stolom dohodli, že menej úspešný kandidát sa vzdá v prospech úspešnejšieho.

„Súčasťou mojej cesty je aj zodpovedné správanie sa. Nebudem tá, ktorá ohrozí krajinu zotrvaním v kandidatúre, ak by hrozilo, že do druhého kola sa dostanú reprezentanti nedemokratických hodnôt,“ povedala po stretnutí s I.Matovičom, V. Remišovou a R. Mistríkom Zuzana Čaputová.

Dozvie sa niekedy rodina pravdu o smrti Haliny?;Polícia fatálne zlyhala; tvrdí bývalý vyšetrovateľ NAKA

„Je na našej zodpovednosti, aby sa stal prezidentom človek z demokratického spektra. Dohodli sme sa, že budeme konať zodpovedne a to, kto koho podporí, závisí od preferencií,“ vyhlásil po tom istom stretnutí Róbert Mistrík.

„Vyzývam Zuzanu Čaputovú, aby dodržala svoj verejný sľub,“ oznámil po zverejnení aktuálnych prieskumov líder OĽANO Igor Matovič. Zuzana Čaputová sa však rozhodla neodstúpiť. O odstúpení neuvažuje ani Róbert Mistrík. „Som jediný, kto má reálne šance poraziť v druhom kole Štefana Harabina aj Maroša Šefčoviča,“ povedal po zverejnení najnovších čísel R. Mistrík.

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Pravda je, že ani jeden z kandidátov zatiaľ nedosahuje čísla lídra. Čaputová na rozdiel od Mistríka v poslednom mesiaci viac rástla. Z ďalších kandidátov skončil na štvrtom mieste Štefan Harabin so ziskom 13,6%. Piaty je Marian Kotleba 8,9 %. Béla Bugár si oproti januáru pohoršil a hlas by mu dalo 7,4 %. Nasleduje Milan Krajniak, ktorého by volilo 6,3% opýtaných.  Na ôsmom mieste skončil František Mikloško 4,5%,  Eduard Chmelár získal 3,5 % a desiate miesto obsadil József Menyhárt s 1,4% hlasov.

Nasledujú kandidáti Martin Daňo 1%, Juraj Zábojník 0,7%, Róbert Švec 0,6%, Ivan Zuzula 0,3% a Bohumila Tauchmannová 0,1%.

Ešte stále nie je rozhodnutých 23,7 % opýtaných, komu by dali svoj hlas. Voliť nechce 7,3% oslovených ľudí.

Finálová pätnástka: Jeden z nich bude po marci novým prezidentom.

Môže vás zaujímať

Čaputová vymenovala Korčoka za ministra zahraničných vecí