Jednou vetou

Fond na podporu športu počíta v roku 2020 s rozpočtom 20 miliónov eur, tvrdí SNS

Štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jozef Gönci, vpravo predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko

foto: TASR - Jakub Kotian

Poslanci Národnej Rady (NR) SR za SNS Dušan Tittel a Tibor Jančula predložili v piatok do parlamentu zákon o fonde na podporu športu. Navrhovatelia chcú, aby vošiel do platnosti 1. januára 2020 a mal by pracovať s rozpočtom 20 miliónov eur.

Návrh zákona vznikol v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV), športovými zväzmi a ďalšími subjektmi a podľa Tittela dokáže vyriešiť dlhodobé podfinancovanie športu v krajine.

Zväzy vítajú fond na podporu športu, Siekel: Je to výsledok dlhej práce

„Vláda sa pokúsi vytvoriť verejnoprávny fond na podporu športu, mal by byť po vzore Fondu na podporu umenia pripravený tak, aby bol dodatočným zdrojom financovania slovenského športu. Ten je dlhodobo podfinancovaný. Prvým krokom na podporu športu bolo vytvorenie postu štátneho tajomníka na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR, teraz je to tento fond. Verím, že do budúcnosti sa nám podarí vytvoriť autonómnu organizáciu, ktorá si bude riadiť šport, či už vo forme agentúry, alebo neskôr ministerstva športu,“ povedal Tittel.

Prvý rozpočet je v zákone zadefinovaný na 20 miliónov eur, teda necelú tretinu zo sumy, s akou momentálne pracuje zákon o športe. Primárny zdroj financovania športu v krajine má tento rok rozpočet približne 65 miliónov eur. Peniaze vo fonde pôjdu mimo zákona o športe a malo by ich poskytnúť ministerstvo financií. „Ideme po vzore ministerstva kultúry a Fondu na podporu umenia,“ uviedol štátny tajomník pre šport Jozef Gönci.

SaS má obavy, ako bude Fond na podporu športu rozdeľovať financie

Správnu radu fondu bude menovať a odvolávať vláda SR, v prípade dozornej rady to bude mať na starosti minister či ministerka školstva. Fond bude mať aj odborné komisie, ktoré budú predkladať návrhy na financovanie jednotlivých projektov.

„Účel sme naschvál nastavili tak, že ak uvidíme nejaké problémy agendy zákona o športe, budeme ich vedieť dofinancovať, pretože fond má na starosti aj podporu vrcholového športu a štátnej reprezentácie. No dbáme na to, aby sme ho zamerali najmä na účel podpory športu detí a mládeže, športu pre všetkých a športu zdravotne znevýhodnených. Fond bude riešiť aj otázku športových poukazov pre mládež,“ vysvetlil Gönci.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky