Jednou vetou

FOTO a VIDEO: Slováci zúria na hraniciach. Kto za toto ponesie zodpovednosť?

Pred pár dňami premiér Igor Matovič (v strede), minister vnútra Roman Mikulec (vľavo) a minister zdravotníctva Marek Krajčí pompézne avizovali spustenie mobilnej aplikácie

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA, Facebook Polícia SR

Totálny dopravný kolaps. Vláda Igora Matoviča sľubovala väčší komfort pri cestovaní cez hranice zavedením mobilnej karantény. A výsledok? Aktuálne niekoľkohodinové kolóny na rakúsko - slovenskom hraničnom priechode.

,, Stojíme v kolóne hodinu. Sme asi kilometer od hraničného priechodu a za nami asi 3 kilometre stoja autá. Kamionisti sú už takí nahnevaní, že blokujú úmyselne cesty. A to nám sľubovali, že to pôjde ľahšie. Katastrofa,“ povedal nám Peter, ktorý kontaktoval našu redakciu s tým, že stojí na diaľničnom hraničnom priechode a chce sa dostať z Rakúska späť domov.

Od piatka by mala na Slovensku fungovať aplikácia pre smart karanténu

Stalo sa tak na tom istom mieste, kde ešte pred pár dňami samotný premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí a minister vnútra Roman Mikulec spolu s ďalšími odborníkmi za účasti médií pompézne avizovali spustenie mobilnej aplikácie v piatok 22. mája a ktorá by mala nahradiť povinnú štátnu karanténu.

„Celé týždne poznáme svoje rodiny len z displayov na mobile, sme živitelia rodín a teraz tu musíme trčať. Nikto nám nevie povedať, kedy sa to spustí a kedy konečne budeme môcť prísť za svojimi manželkami a deťmi. Toto nie je normálne. Robia si tlačovky, aké to bude vynikajúce, my sa tešíme a napokon vidíme tento amatérizmus,“ dodal náš čitateľ.

Slovákov pri návrate z Rakúska blokuje nefungujúca E-karanténa, 22. 5. 2020 | foto: čitateľ

 

Avizovaný štart aplikácie však sprevádza podľa uviaznutých Slovákov na hraniciach obrovský trapas. „Občanov prosíme, aby si pred príchodom na štátnu hranicu overili na korona.gov.sk, či je aplikácia v ostrej prevádzke,“ uviedol vo štvrtok (21. 5.) Úrad vlády SR.

Slovákov pri návrate z Rakúska blokuje nefungujúca E-karanténa, 22. 5. 2020 | foto: čitateľ

 

Dôvodom celého zmätku je, že aplikácia v súčasnosti čaká na schválenie od spoločností Apple a Google, ktoré posudzujú, či spĺňa ich interné predpisy a dostatočne chráni.

Kilometrové kolóny na slovensko-rakúskych hraniciach,, 22. 5. 2020 | foto: čitateľ

Matovič sa znovu strápnil na Facebooku. Pápeža nazval šéfom?!

O tom, že celá situácia v súvislosti so „Smart E-Karanténou“ bola totálne nezvládnutá svedčí aj status policajtov, ktorí sa obrátili na prichádzajúcich Slovákov z Rakúska s naliehavou prosbou: „Žiadame občanov, ktorí sa vracajú na územie SR, aby použili hraničný priechod PETRŽALKA BERG, alebo malý hraničný priechod JAROVCE-KITTSEE,“ uvádza sa na Facebooku Polície SR – Bratislavský kraj.

Matovič: Keď to spustia môžete ísť domov

Na vzniknutú sitáciu na rakúsko-slovenských hraniciach reagoval podvečer napokon aj samotný Igor Matovič. Ten hádže vinu na spoločnosti Apple a Google, ktoré majú aplikáciu schváliť a preto sa situácia skomplikovala. „Keď bude aplikácia schválená od Apple a Google, môžete prejsť do karantény domácej. To tiež znamená, že v prípade, ak aplikáciu z nejakého záhadného dôvodu Apple a Google neschvália, čo nikto z fachu nepredpokladá, cestovatelia zostanú len v štátnej karanténe,“ napísal okrem iného na Facebooku premiér Matovič.

HRANICE : DOMÁCA KARANTÉNA – dôležité upozornenie !!!(30 ľudí, ktorí odignorovali pravidlá, blokujú tisícky ľudí,…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 22. mája 2020

LIVE: AKTUÁLNA SITUÁCIA NA DIAĽNIČNOM HRANIČNOM PRIECHODE JAROVCE-KITTSEE

Uverejnil používateľ Polícia SR – Bratislavský kraj Piatok 22. mája 2020

Status Polície SR na sociálnej sieti ku vzniknutej situácii:

AKTUÁLNE: BLOKOVANÁ DIAĽNICA D4 ⚠️PRIBLIŽNE 100M PRED KONTROLNÝM STANOVIŠŤOM POLÍCIE NA DIAĽNIČNOM HRANIČNOM PRIECHODE…

Uverejnil používateľ Polícia SR – Bratislavský kraj Piatok 22. mája 2020

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky