Jednou vetou

FOTO A VIDEO: Unikátne exponáty z novembra 1989. Takto sa zrodila sloboda a demokracia

Andrej Danko otvoril výnimočnúj výstavu “Kľúčmi k slobode”

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Takto sa menili pomery v bývalom Československu po 17. novembri 1989. Na originálnej výstave vo foyer Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), kde nájdete všetky podstatné dokumenty a dobové artefakty z revolučných dní. Na Nežnú si zaspomínal aj šéf parlamentu Andrej Danko (SNS). Toto musíte vidieť:

Rozhovor: Riskovali sme, ale nezľakol som sa. Takto si Maťo Ďurinda spomína na november 89

Kľúčmi k slobode, tak sa volá jedinečná výstava artefaktov a kľúčových dokumentov z novembra 1989 a dní, ktoré nasledovali. „Výstava bude sprístupnená v rámci podujatia Deň študentstva. Počas neho parlament otvorí svoje brány viac ako 600 žiakom a študentom z celého Slovenska,“ uviedol Tomáš Kostelník – riaditeľ komunikácie Národnej rady Slovenskej republiky. (viac o prehliadkach tu)

Medzi exponátmi nájdete napríklad návrh vtedajšej Slovenskej národnej rady, ktorá odporúčala v decembri 1989 Federálnemu zhromaždeniu Alexandra Dubčeka za kandidáta na prezidenta Československej socialistickej republiky, po tom, čo rezignoval na tento post Gustáv Husák. „Je reprezentantom demokracie nášho národa. Je to človek pevný a verný,“ píše okrem iného v uznesení, ktoré je vystavené vo foyer NR SR.

Danko si zaspomínal na Nežnú revolúciu na výstave na Bratislavskom hrade

Návštevníkov určite upúta i originál rukou písaného listu Ladislava Chudíka, ktorým sa vzdal vedením ministerstva kultúry SSR vo vláde Národného porozumenia. Za svojich nasledovníkov odporúčal Milanovi Čičovi – vtedajšiemu premiérovi: šéfredaktora Slovenských pohľadov Rudolfa Chmela, spisovateľa Antona Hykischa, či režiséra činohry SND Vladimíra Strniska.

List Ladislava Chudíka o vzdaní sa ministerského kresla vo vláde Národného porozumenia v roku 1990 | foto: Michal Psota

Ďalej medzi zaujímavými exponátmi nechýbajú vtedajšie odznaky Verejnosti proti násiliu, kus ostnatého drôtu, ktorý lemoval hranice Československa, či zväzok kľúčov, ktorými sa štrngalo na námestiach a mnohé iné pozoruhodné artefakty. (pozrite si celú galériu na konci článku)

FOTO: Danko cez víkend trochu maškrtil. Týmto by sa pokojne mohol živiť

Zahájenie výstavy si nenechal ujsť predseda Národnej rady SR Andrej Danko. „Spolu so spolužiakmi sme boli namiesto vyučovania v uliciach. Revúca je malé mesto, toľko podujatí ako napríklad v Bratislave sa tam nekonalo, no tú atmosféru sme predsa cítili. Cítili sme to uvoľňovanie napätia v spoločnosti a blížiacu sa zmenu,“ povedal Danko na krátkom brífingu.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

 

VIDEO ZO ZAHÁJENIA VÝSTAVY: (kliknite na náhľad)

 

Už pozvánka na samotné podujatie, ktorú avizovala Kancelária Národnej rady pútala pozornosťou. Podľa pohľadu evokovala dobový dokument napísaný písacím strokom a na papieri, ktorý si medzičasom „podal“ zub času.

Pozvánka na výstavu pripomínala dobové dokumenty z roku 1989 | foto: Facebook NR SR

 

Novembrové udalosti z roku 1989 pripomína aj vernisáž s názvom N89 na neďalekom Bratislavskom hrade, ktorú organizuje SNM (viac nájdete aj tu).

FOTO: Dostane malých aj veľkých. Originálny komiks o našom parlamente a dejinách

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 18 škôl