Jednou vetou

FOTO: Dostane malých aj veľkých. Originálny komiks o našom parlamente a dejinách

Jedinečná učebno-zábavná pomôcka pre naše deti má komiksové spracovanie

autorská koláž hlavne.sk, NR SR

Toto dostane nielen školopovinných, ale naopak sa o jedinečnú novinku z parlamentu zaujímajú už aj dospeláci. Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky prišla s jedinečným nápadom pre školákov a študentov. S touto originálnou pomôckou budú raz dva vedieť všetko podstatné o fungovaní nášho štátu, ale aj fakty z histórie a našich bohatých dejín. Pracovníci z hradného vrchu vymysleli neuveriteľne hravý komiks. Prečítajte si nižšie viac:

FOTO a VIDEO: Jedinečné nálezy po Keltoch a Rimanoch na Bratislavskom hrade

Ako sme sa dozvedeli, podnet na vytvorenie originálneho komiksu o našom parlametne prišiel od samotných občanov. „Neustále sa pri našej práci stretávame s tým, že mnohí ľudia stále nerozlišujú medzi Národnou radou Slovenskej republiky a Úradom vlády SR,“ vysvetlil tvorca myšlienky publikácie a zároveň riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou a médiami z Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník.

Ľudia sa poslancov na DOD pýtali najmä na témy zasahujúce do bežného života

Myšlienku nad týmto dielom nosil hovorca nášho najvyššieho zákonodarného zboru v sebe už nejaký čas a práve nevedomosti o fungovaní štátu boli podľa jeho slov hlavným podnetom na vznik tejto hravej pomôcky a diela.

„Politický systém a rozdelenie moci v štáte sa dá naučiť aj hravou a atraktívnou formou. Som presvedčený, že sa formou tohto komiksu rozšíri osveta, ktorá pomôže nielen cieľovej skupine, ktorou sú žiaci druhého stupňa základných škôl, ale aj iným vekovým kategóriám,“ hovorí Tomáš Kostelník.

článok pokračuje nižšie

V komikse sa nachádzajú naše historické osobnosti | Foto: NR SR

 

Dankov 30 metrový stožiar? V minulosti boli podobné pokusy. Toto odkazuje historik

Hlavný hrdina

Ako býva zvykom v každom komikse, aj v tomto príbehu existuje hlavná postava – hrdina. A tým je v tomto prípade vedec Dr. Knappík, ktorý sa borí s akútnym problémom ohľadom cesty Slovákov k parlamentarizmu. Po hodinách strávených dumaním sa to rozhodne vyriešiť raz a navždy. Vo svojom laboratóriu vo veži Bratislavského hradu preto nastupuje do časostroja. Avšak kvôli búrke nastane kolízia a namiesto jeho cesty do minulosti, z nej prídu tri historické postavy. „Ide o naše významné osobnosti, konkrétne o Svätopluka, Jozefa Miloslava Hurbana a Milana Rastislava Štefánika,“ priblížil Kostelník.

Ústavu majú politici dodržiavať, nie sa ju snažiť obchádzať

„Makačka“ stála za to

Samotný proces tvorby podľa spoluautorky Michaely Barnovej (taktiež z Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou K NR SR) trval len niekoľko týždňov. „Našou prioritou bolo stihnúť Deň otvorených dverí v parlamente, kedy sme chceli komiks pokrstiť,“ doplnila. Najnáročnejšia časť bola podľa tvorcov kreovanie praktických úloh, a samozrejme, overovanie si faktov tak, aby zároveň zapadali do dejovej línie príbehu.

Po zhotovení konceptu prišlo na rad vizuálne spracovanie. „Bola to výzva, príbeh bol zaujímavý a potom prišlo na rad vypracovanie storyboardu – usporiadanie okienok, strán, úloh a následné výtvarné spracovanie, od charakterov postáv, cez interiér laboratória Dr. Knappíka až po úlohy,“ povedala grafička Simona Remeňová o prebdených nociach. „Výsledok naozaj stojí za to,“ uzavrela.

Jedno unikátne dielo, trojica kreatívcov😍Na začiatku bol nápad. Na konci moderné a atraktívne dielo. 👑🎨Určené je pre…

Uverejnil používateľ Národná rada Slovenskej republiky Streda 4. septembra 2019

Chcú ho malí aj veľkí

Už po prvých dňoch, čo komiks uzrel svetlo sveta, reagujú viacerí, že ide o doslova historický počin. Je v ňom podľa tvorcov potenciál, ako hravým spôsobom priblížiť najmä pre žiakom druhého stupňa základných škôl, ale aj vyšším ročníkom fungovanie politického systému v Slovenskej republike. Dokonca komiks obsahuje aj originálne praktické úlohy, ktorým si čitatelia nielen rozšíria vedomosti, ale sa aj príjemne zabavia.

Zažite výnimočný deň v Banskobystrickom pivovare URPINER

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

Ľudia odkazujú Trubanovi s Matovičom: Ste už smiešni a trápni