Jednou vetou

FOTO: Dusno hneď po voľbách. Takto ste špeciálneho prokurátora ešte nevideli

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik

autorská koláž hlavne.sk, tvnoviny.sk

Len pár dní po tom, ako si Slovensko zvolilo nový parlament, zastihol špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na verejnosti náš čitateľ. A podľa výrazu na fotografiách mu do úsmevu vôbec nebolo, skôr naopak. Obavy z tlakov po voľbách?

Krátko po parlamentných voľbách zastihol náš čitateľ na verejnosti špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Jeho meno je verejnosti aj médiám veľmi dobre známe, napríklad keď koncom minulého roka zrušil uznesenie o obvinení expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) za výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka pre jeho vyjadrenia o Rómoch, ktorému čelil od začiatku decembra. Podľa rozhodnutia by mal teraz vyšetrovateľ konať a rozhodnúť znova.

Kováčik vypovedal nájomnú zmluvu a vrátil kľúče od bytu v Ružinove

 „Boli sme niečo vybaviť v klientskom centre a potom aj v neďalekom obchode a manželka ma upozornila, či to nie je on,“ napísal nám Peter, ktorý si v širšom centre Bratislavy všimol Kováčika, ako nastupuje do auta na parkovisku. „No prišiel nám taký ustarostený, pokrčený v tvári a navyše v krátkom tričku, akoby mu bolo aj dusno. A možno to bolo len z pekného počasia, ktoré v ten deň bolo,“ uzavrel náš čitateľ. Podľa záberov si Kováčik zrejme odbehol niečo vybaviť v neďalekom Klientskom centre, či v obchodných prevádzkach, nasadol do limuzíny a odfrčal v uliach Bratislavy.

Dušan Kováčik v Bratislave, 5. 3. 2020:

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik | Foto: čitateľ

Dušan Kováčik v minulosti čelil neraz kritike pre svoju prácu a najmä nízky počet podaných obžalôb v prípadoch, ktoré dozoroval, ale aj za kauzy, ktorým čelil. Od niektorých politikov si dokonca vyslúžil prezývku 62:0.

Jeho meno sa mimo iného skloňovalo pred časom v médiách s výhodným prenájmom služobného bytu. Pod tlakom verejnosti aj po výzve Generálneho prokurátora a de facto svojho šéfa Jaromíra Čižnára nájom okamžite zrušil a odovzdal kľúče od bytu.

FOTOGALÉRIA: (kliknite na náhľad)

 

Médiá minulý rok priniesli aj informáciu, podľa ktorej mal Kováčik v septembri 2017 prísť do banky a na svoj účet vložiť hotovosť 204-tisíc eur. „Banka to ohlásila Finančnému spravodajstvu na policajnom prezídiu. Kováčik je podľa zákona takzvaná „exponovaná osoba“ a banka mu musí venovať mimoriadnu pozornosť. Aj preto, že vo svojej funkcii by mal byť prvý, kto bojuje proti korupcii alebo praniu špinavých peňazí,“ uviedol Denník N.

Vznikajúca nová vláda a lídri budúcej koalície sa netaja, že plánujú urobiť rozsiahle poriadky i v justícii a na prokuratúre. „Musíme odstrihnúť  a očistiť štát od mafie a ľudí, ktorí tu dlhé roky poslušne fungovali,“ avizoval aj pred voľbami a rovnako v týchto dňoch líder OĽaNO Igor Matovič a dnes nádejný slovenský premiér.

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne