Jednou vetou

FOTO: Kiska, Gašparovič, Schuster a Zeman: Kde všade boli a koho stretli?

Miloš Zeman, Andrej Kiska, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska začal sériu rozlúčkových ciest. Nedávno navštívil Vatikán a už včera sa stihol zastaviť v Bruseli. Kde všade bol v porovnaní so svojimi predchodcami, či v porovnaní s prezidentom Zemanom zo susedného Česka? Fotografie dôležitých stretnutí si pozrite v galérii na konci článku!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Prezident SR Andrej Kiska | koláž: MIPS

Andrej Kiska

Počas svojho funkčného obdobia je očividné, že sa Andrej Kiska venoval skôr sociálnym, či charitatívnym záležitostiam ako významným zahraničným návštevám – za čo bol opakovane kritizovaný expremiérom Róbertom Ficom. Počas svojho pôsobenia nebol prijatý v Bielom dome tak, ako jeho predchodcovia Ivan Gašparovič, či Rudolf Schuster. Ako prvý slovenský prezident v histórii však oficiálne navštívil Francúzsko a Nórsko.

Navštívil aj Nemecko, Fínsko, či ďalekú Argentínu a Chile. Okrem toho ho dvakrát pozval budúci britský kráľ princ Charles do Veľkej Británie. Oficiálne prezidenta pozvalo a prijalo Mexiko a Južná Kórea. Dvakrát bol oficiálne vo Vatikáne, informoval hovorca prezidentskej kancelárie, Roman Krpelan.

Ako prvý slovenský prezident po vstupe do Európskej únie vystúpil v Európskom parlamente. Rokoval so šéfom Európskej rady aj Európskej komisie, doplnil Krpelan. Okrem týchto návštev prezident Kiska prijal napríklad aj generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, či predsedu vlády Veľkej Británie, Davida Camerona.

Tajomný dolárový miliardár: Uhádnete, kto to je?

Ivan Gašparovič

Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič | foto: TASR

Ivan Gašparovič počas svojho dvojnásobného funkčného obdobia prihliadal na dôležitosť koordinácie zahraničnej politiky Slovenska s vládou a parlamentom výrazne viac, ako jeho nástupca, Andrej Kiska. Pri realizácii svojej zahraničnej agendy sa snažil o vyváženie vzťahov medzi východom a západom, a budovanie kreditu Slovenskej republiky, ako dôveryhodného a rešpektovaného partnera svetového spoločenstva, OSN, EÚ, NATO a V4, vysvetlil bývalý hovorca Ivana Gašparoviča, Marek Trubač.

Výsledkom jeho všeobecnej zahraničnej akceptácie bolo prijatie v Bielom dome aj v ruskom Kremli, u pápežov Benedikta XVI. aj pápeža Františka, u španielskeho kráľa Juana Carlosa I. , holandskej a dánskej kráľovnej, či malajzijského a kambodžského kráľa. Na Slovensku prijal amerického prezidenta Georgea Busha, ruských prezidentov Vladimira Putina a Dimitrija Medvedeva, britskú kráľovnú Alžbetu II., a mnoho ďalších. Na sklonku svojho pôsobenia v Prezidentskom paláci zorganizoval doposiaľ najväčší summit hláv štátov v histórii Slovenska – Slovakia Summit 2013, na ktorý do Bratislavy zavítalo až 20 európskych prezidentov, doplnil v rozhovore pre hlavne.sk Marek Trubač.

Prezidentskí kandidáti: Aké majú pocity a čo budú robiť tento týždeň?

Rudolf Schuster

Bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster | Foto: TASR

Obdobie, počas ktorého bol prezidentom Rudolf Schuster prezidentom Slovenskej Republiky bolo charakteristické predovšetkým tým, že Slovensko vstupovalo do NATO a EÚ, s čím súviselo aj množstvo rokovaní o prijatí eura na rôznych úrovniach. Aj z toho dôvodu politológovia označujú práve Rudolfa Schustera za prezidenta s najrozvinutejšou zahraničnou politikou. Pokiaľ ide o veľké mená – niekoľkokrát sme boli v Kremli, dvakrát v Bielom dome, raz u čínskeho prezidenta, v Kanade, raz vo Vatikáne a pápež bol aj na Slovensku, povedal v rozhovore pre hlavne.sk Ján Füle, bývalý hovorca prezidenta Schustera.

Počas funkčného obdobia Rudolfa Schustera Slovensko navštívil aj švédsky kráľ, monacké knieža, brazílsky prezident, indonézska prezidentka či opakovane prezidenti všetkých okolitých krajín. Keď sa prejdete po záhrade za Prezidentským palácom, sú tam vysadené stromy, doplnil Füle.

Kryje Kalavská Druckera? Miliónové sanitky vzbudzujú samé pochybnosti

Miloš Zeman

Český prezident Miloš Zeman | Foto: TASR

Prezident Českej republiky Miloš Zeman si dal na stretnutiach s predstaviteľmi krajín mimoriadne záležať. Absolvoval stovky návštev či už v zahraničí, alebo doma v Čechách. Do Čiech pozval mimoriadne výnimočných predstaviteľov krajín, ako napríklad Andersa Fogh Rasmussena a Jensa Stoltenberga, generálnych tajomníkov NATO, Joachima Gaucka, prezidenta Spolkovej republiky Nemecko, monacké knieža Alberta II. či prezidenta Vietnamskej socialistickej republiky, Truong Tan Sanga.

Zemana navštívil aj Xi Jinping, prezident Čínskej ľudovej republiky, David Cameron, predseda vlády Veľkej Británie, Angela Merkel, spolková kancelárka Nemecka, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a Françoise Holland, prezident Francúzska,“ informoval hovorca Miloša Zemana, Jiří Ovčáček. Počas jeho fungovania krajinu navštívil aj prezident Izraela, prezidentka Kórejskej republiky, marocký kráľ, či prezidenti Bulharska, Srbska, Singapuru, Indie a mnohých ďalších krajín.

Nekonečný príbeh. Tunel Višňové stavajú už 21 rokov!

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

Môže vás zaujímať

Slovensko podáva pomocnú ruku Ukrajine. Poskytne prístroje a testy