Jednou vetou

FOTO: Lajčák: Počas predsedníctva SR v OBSE došlo k politickému pokroku na Ukrajine

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák počas zasadnutia Ministerskej rady OBSE v Bratislave 5. decembra 2019. Predsedníctvo OBSE vyvrcholí vo štvrtok (5. 12.) a v piatok (6. 12.) na v poradí 26. zasadnutí ministerskej rady, kde sa zídu predstavitelia 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE, ktorí budú hodnotiť činnosť organizácie za uplynulý rok. FOTO TASR - Martin Baumann
Počas slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) došlo k politickému pokroku na Ukrajine. Vyplýva to z vyjadrení ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a úradujúceho predsedu OBSE Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD).

Čaputová na samite vo Watforde: NATO je pre Slovensko hlavným pilierom bezpečnosti

Za dôležité kroky označil opravu zbombardovaného mosta na línii kontaktu na východe Ukrajiny, ale aj politický pokrok pri riešení konfliktu s proruskými separatistami.

V tejto súvislosti pripomenul nadchádzajúci summit Normandskej štvorky v Paríži. Hovoril o tom vo štvrtok v úvodnom prejave na zasadnutí Ministerskej rady OBSE v Bratislave.

„Videli sme pokrok. Práve som sa vrátil zo Stanycie Luhanska. Po mojom prvom výlete tam mi niekto povedal, že by bolo zázrakom, keby sa most opravil. A to je presne niečo, čo sa stalo. Teraz ľudia môžu prekročiť most v bezpečí a so cťou,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Zároveň poďakoval aj prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému a ukrajinskej vláde.

Pokrok podľa jeho slov nastal aj na politickej úrovni. „Nikto z nás by to v januári nepredpovedal, že sa v tomto roku uskutoční summit Normandskej štvorky,” uviedol v súvislosti s nadchádzajúcim summitom lídrov Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny v Paríži.

Lukašenko sa zaprisahal, že Bielorusko sa nikdy nestane súčasťou Ruska

„A presne toto sa zhmotní nasledujúci týždeň v Paríži. Musíme udržať toto mimoriadne dôležité momentum a konečne začať s realizáciou dohôd z Minska,“ zhodnotil.

Minister Lajčák upozornil aj na situáciu na Kryme či Náhornom Karabachu. „Bohužiaľ, nie všetko sú len dobré správy. Ľudia stále trpia a ľudia stále zomierajú. A tým, že mám na starosti zásady a záväzky tejto organizácie, nemôžeme zabudnúť na Krym,“ pokračoval.

„Musím byť úprimný, ako momentálny predseda nemám žiadnu magickú formulu na to, ako vyriešiť krízy a konflikty raz a navždy. Čo však mám, je viera, silná viera, že OBSE pokusy o deeskaláciu napätia a otvorenie kanálov na nový dialóg sú neoceniteľné. A táto organizácia bude tá prvá, ktorá navrhne podporu pre konkrétne kroky smerom k mieru,“ uviedol.

Polícia obvinila Roberta Fica

Lajčák ešte pre začiatkom samotného zasadnutia novinárom povedal, že cieľom dvojdňového summitu je prijatie takzvanej bratislavskej výzvy (Bratislava Appeal), v ktorej by sa ministri mali prihlásiť k zakladajúcim princípom a záväzkom OBSE. Do slovenskej metropoly zavítalo takmer 40 ministrov a 13 štátnych tajomníkov rezortov diplomacie.

Lavrov v Bratislave: Nemá zmysel modernizovať Viedenský dokument

Šéf ruskej diplomacie zdôraznil, že OBSE by mala skôr prijať aktívnejšie opatrenia na boj proti hrozbám, akými sú terorizmus a obchodovanie s drogami. Poznamenal však, že organizácia vykonala dôkladnú prácu v oblasti prehlbovania energetickej spolupráce a digitálnych inovácií.

„Potenciál OBSE je obzvlášť potrebný na riešenie naliehavých humanitárnych otázok. Pripomínam, že hanebný fenomén neobčanov stále existuje v Lotyšsku a Estónsku… Na Ukrajine čelí ruský jazyk, ktorým hovorí väčšina občanov, hrubej diskriminácii, zatiaľ čo pokračuje prenasledovanie kanonickej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Niektoré krajiny flagrantne porušujú svoje záväzky týkajúce sa zabezpečenia slobody masovokomunikačných prostriedkov a rovnakého prístupu k informáciám,“ uviedol Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

Ústavný súd zrušil pokutu výboru NR SR pre exprezidenta Kisku

Agentúra TASS pripomenula, že Viedenský dokument bol prijatý 30. novembra 2011 na plenárnom zasadnutí Fóra OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu vo Viedni. Jeho cieľom je znížiť riziko vojenských konfliktov v zóne OBSE. V súlade s týmto dokumentom si 56 účastníckych štátov OBSE pravidelne vymieňa informácie o svojich ozbrojených silách, vojenskej organizácii, ľudských zdrojoch a hlavných systémoch zbraní a vybavenia. Krajiny tiež zdieľajú informácie o svojom obrannom plánovaní a rozpočtoch.

Lavrov hovoril aj o situácii na Ukrajine. Moskva podľa neho dúfa, že summit normandskej štvorky, ktorý sa uskutoční 9. decembra v Paríži, podnieti mierové urovnanie konfliktu v Donbase.

„Kľúčovým prvkom urovnania (konfliktu), a tomu sa nemožno vyhnúť, je priamy dialóg Kyjeva s Doneckom a Luhanskom,“ zdôraznil šéf ruskej diplomacie.

Taktiež povedal, že Rusko podporuje úsilie Špeciálnej monitorovacej misie (SMM) OBSE na Ukrajine, pričom očakáva, že táto misia zverejní objektívne správy o obetiach a výške škôd na civilnej infraštruktúre v Donbase.

VIDEO: Prokurátor nariadil NAKA vyšetrovanie Roberta Fica

Ruský minister hovoril aj o situácii na Balkáne. „Zložitá situácia v balkánskom regióne si vyžaduje osobitnú pozornosť. Terénna prítomnosť OBSE by sa nemala využívať na riešenie problémov euroatlantickej integrácie a akékoľvek kroky, ktoré porušujú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1244, nie sú v našej organizácii prijateľné. Malo by sa pamätať na to, že činnosť výkonnej štruktúry OBSE vrátane jej inštitúcií by mala byť zameraná na prospech všetkých účastníckych štátov. Masívny kreatívny potenciál zakotvený v OBSE je možné úplne využiť iba na princípoch vzájomného rešpektu a rovnováhy záujmov,“ vysvetlil Lavrov.

TASS píše, že šéf ruskej diplomacie sa počas summitu vyjadril aj pre médiá, a to v súvislosti so stredajším summitom Severoatlantickej aliancie v anglickom Watforde. Rozhodnutie v prospech rekordného zvyšovania vojenských rozpočtov členských krajín NATO, hoci ich súčasné rozpočty desaťnásobne presahujú ten ruský, podľa Lavrova naznačuje, že Aliancia „chce dominovať v euroatlantickom regióne a v iných častiach sveta vrátane Blízkeho východu“.

Hnutie Socialisti.sk vyzýva, aby Slovensko nedávalo ďalšie peniaze na zbrojenie

Lavrov poukázal aj na nespútanú expanziu NATO a rýchly posun vojenských štruktúr Aliancie smerom k ruským hraniciam, ako aj na pokračovanie rozdúchania napätia prostredníctvom predkladania falošných obvinení voči Moskve.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky