Jednou vetou

FOTO: Na tieto nezabudnete. Toto sú ikonické slovenské stavby!

Slovensko ponúka niekoľko unikátnych stavieb

autorská koláž hlavne.sk, Brezova.sk, Wikipedia/Thomas Ledl, Zdeněk Lukeš

Pri myšlienke na známe architektonické pamiatky vás napadne Eiffelova veža, Socha Slobody alebo iná známa stavba. Aj na Slovensku však máme mnoho skvostov, ktoré u nás i vo svete dokonca držali rekordy. Pozrite si 5 najznámejších stavieb na Slovensku.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Budova Slovenského rozhlasu v Bratislave je aj Stavbou storočia | Zdroj: tasr

Budova Slovenského rozhlasu

Jedna z najznámejších stavieb v Bratislave, ale aj na Slovensku je jednoznačne budova Slovenského rozhlasu. Projekt a stavba obrátenej pyramídy trvala 16 rokov, dokončená bola v roku 1983. Autormi projektu sú Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling. Budova aj s anténou na vrchole je vysoká 80 metrov, pýši sa titulom Stavba storočia na Slovensku v kategórii Spoločenské stavby a v decembri 2017 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.

FOTO: Pozrite si roztomilé zvieratká. Patria medzi najslávnejšie tvory na svete!

Mohyla M.R. Štefánika onedlho oslávi 100 rokov | Zdroj: vkr-bike.sk

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Mohyla známeho generála, astronóma a politika Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo. Myjavskej pahorkatine dominuje so svojou výškou, nakoľko sa nachádza v nadmorskej výške až 543 metrov. Postavená bola v roku 1924 a onedlho tak oslávi svoje sté výročie. Autorom stavby je známy slovenský architekt Dušan Jurkovič, a vyrobená je z travertínu. Práve vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu, aj významu je zaradená medzi Národné kultúrne pamiatky.

Chcel predať ojazdené auto: Mohol prísť o stovky eur!

Kvôli stavbe Pamätníka SNP museli byť odstránené viac ako dve ulice | Zdroj: slovakia.travel

Pamätník SNP v Banskej Bystrici

Jeden z najvýznamnejších pamätníkov ma Slovensku, pripomínajúci obdobie II. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie – Pamätník SNP sa nachádza v Banskej Bystrici. Na jej návrhu pracoval architekt Dušan Kuzma od roku 1959, kedy vyhral architektonickú súťaž. Stavba sa začala v roku 1966 a trvala 3 roky. Kvôli výstavbe Pamätníka museli byť v Banskej Bystrici odstránené viac ako dve ulice.

FOTO: India Couture Week: Luxusné novinky v spojení s tradíciami

Krematórium v Bratislave je považované za klenot, na ktorý sa zabudlo neprávom | Zdroj: wikipedia

Krematórium a Urnový háj

Zabudnutý klenot, na ktorý sa zabudlo neprávom – aj takto sa hovorí o Krematóriu, ktoré sa nachádza v Bratislave. Krematórium spojené s Urnovým hájom je prvým krematóriom na Slovensku a postavené bolo v roku 1963 podľa projektu známeho architekta Ferdinanda Milučkého, ktorý zomrel iba pred pár dňami ako 89-ročný. Krematórium je považované za architektonický skvost. Je tiež označovaná ako jedno z najlepších diel povojnovej architektúry na Slovensku. 

„Krematórium je jedinečný príbeh v mojom živote. V máji 1962 mi zomrela mama a v lete som mal už na stole skice krematória. Vedel som, že to spravím jednoduché, krajne abstraktné. Bola to atypická skladba od základu, vtedy bolo všetko typové a štandardné, napriek tomu to atypické som si presadil,“ povedal v roku 2015 v rozhovore pre TASR Milučký.

Dovolenka na splátky: Koľko ľudí si ju berie a čo je pri nej nebezpečné?

Lanovka na Lomnický štít držala v minulosti niekoľko svetových rekordov | Zdroj: infomet.cz

Lanovka Tatranská Lomnica – Lomnický štít

Visutá lanovka vybudovaná v 30. rokoch 20. storočia sa nachádza vo Vysokých Tatrách a vďaka niekoľkým svetovým rekordom ktoré jej v minulosti patrili je unikátom svetových rozmerov. So svojou dĺžkou 5 428 metrov bola niekoľko rokov najdlhšou osobnou lanovkou na planéte. Spočiatku nebolo rozhodnuté, na ktorom štíte bude lanovka stáť, nakoniec sa však rozhodlo práve o Lomnickom štíte, a vo výške 2632 metrov tak vznikla najvyššia obývaná budova na Slovensku.

FOTO: V Hollywoode vychádza kultový film. Zahrajú si v ňom aj tieto hviezdy!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky