Jednou vetou

FOTO: Politici na koberčeku u Čaputovej. Takto ich natrela protokolistka!

Prezidentka Zuzana Čaputová (vľavo) prijala lídrov strán OĽaNO Igora Matoviča, SaS Richarda Sulíka a Sme rodina Borisa Kollára a Za ľudí Andreja Kisku

autorská koláž hlavne.sk, TASR

V prezidentskom paláci si od pondelka podávajú kľučky lídri politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu a s najväčšou pravdepodobnosťou vytvoria budúcu vládu. Jeden detail však ostal u všetkých neprehliadnuteľný. Toto o nich prezradila odborníčka na protokol:

Po volebnom víkende, kedy si Slovensko zvolilo nový parlament na nasledujúce štyri roky sa v prezidentskom paláci postupne striedajú lídri politických strán, ktoré pravdepodobne zostavia budúcu vládu.

Víťaza volieb – lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý získal najviac hlasov prijala Zuzana Čaputová ako prvého ešte v pondelok.

V utorok (3. 3.) boli na programe stretnutia s Borisom Kollárom (Sme rodina), Richardom Sulíkom (Sloboda a Solidarita) a Andrejom Kiskom (Za ľudí).

Jeden detail však ostal pri všetkých politikoch, ktorí si podávali kľučky u prezidentky, neprehliadnuteľný. „Čo sa týka podania rúk, pani prezidentka každému z nich podala ruku ako prvá, to je správne. Lenže po tom je na nej, či si aj pri fotení s nimi ešte raz podá ruku. Ak to navrhne, neodmieta sa, no zásada platí, že nevnucuje sa to a navyše dáme. Lenže toto niektorým ušlo a to by sa na takom stretnutí nemalo stávať,“ povedala nám známa protokolistka Oľga Perušková.

Nováčik Matovič, Sulík s Kollárom gentlemani. Kiska všetko porušil

Ako sme sa podľa odborníčky ďalej dozvedeli, zrejme nie všetci z politikov, ktorí prišli do paláca úplne ovládajú protokol. „U pána Matoviča je vidno, že je v tomto nováčik a keď pri fotení opätovne vtesnal pani prezidentke rýchlo ruku, dalo by sa to aj prepáčiť. Snáď sa to doučí,“ uviedla odborníčka na protokol.

článok pokračuje nižšie

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v prezidentskom paláci lídra OĽaNO Igora Matoviča, 2. 3. 2020 | foto: facebook Zuzana Čaputová

 

Iné to už bolo pri ďalších lídroch. „Páni Sulík a Kollár vedia, čo sa patrí a po odovzdaní kytice jej už znovu ruku silene nepodávali. Pán Sulík si protokol možno aj pamätá, veď bol šéfom parlamentu v minulosti. Avšak pán Sulík si mohol tu ruku vo vrecku odpustiť. Vyznelo to ako nervózne vyčkávania na zastávke autobusu,“ okomentovovala správanie šéfa liberálov protokolistka.

Richard Sulík čaká na prijatie u prezidentky Zuzany Čaputovej v prezidentskom paláci, 3. 3. 2020 | foto: SITA

 

Ani ruky vo vrecku, ani vrúcne bozky, či ručičkovanie pred fotoaparátmi novinárov. Podľa protokolistky Boris Kollár na prijatí u prezidentky neporušil nič.

Boris Kollár na povolebnom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v prezidentskom paláci, 3. 3. 2020 | foto: SITA

 

Zaujímavá situácia bola v prípade prijatia bývalého prezidenta Andrej Kisku. „Pán Kiska tam prišiel ako domov, ale mohol si odpustiť to vrúcne vybozkávanie pani prezidentky. Bolo takmer ako zvítavanie spred niekoľkých rokov, keď prišli ruskí súdruhovia. A potom prezidentke dlho držal ruku celý čas po odovzdaní kytice. Môže ju vybozkávať, ale nie pri takejto oficialite a to naťahovanie s rukou až do fotenia bolo skutočne smiešne,“ vysvetľuje špecialistka na spoločenskú etiketu, ktorá na nezvyklé správanie exprezidenta upozornila.

Andrej Kiska na povolebnom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v prezidentskom paláci, 3. 3. 2020 | foto: SITA

 

Podľa nej bývalá hlava štátu tak porušila protokol, ktorý by pritom určite mala mať v malíčku. „Pán Kiska mal pri sebe protokolistov, keď prišiel do paláca a tí ho určite do všetkého zasvätili. Toto bolo od neho cez čiaru. Pamätám si, že bývalo zvyklosťou, keď tesne pred prijatím na najvyšších miestach si zodpovedný človek z daného úradu s osobou prešiel celý postup prijatia. Niečo ako rýchla lekcia slušného správania. Zrejme to už nie je dnes dôležité a potom sa stanú takéto prešľapy,“ uzavrela známa protokolistka.

Andrej Kiska na povolebnom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v prezidentskom paláci, 3. 3. 2020 | reprofoto Facebook

 

Kiska sa ledva dostal do parlamentu a ešte by si chcel diktovať?!

 

V minulosti bolo nepísaným pravidlom, že za hlavou štátu do paláca prišli postupne všetci lídri zvolených strán do nového parlamentu. Naposledy tak urobil Andrej Kiska ešte ako prezident v roku 2016 s výnimkou Kotlebovcov.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v priebehu prvých dní po parlamentných voľbách už stretla so všetkými, okrem zástupcov Smeru-SD a ĽSNS. Či sa tak vôbec stane nie je isté – na odpovede čakáme.

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu