Jednou vetou

Foto: Poslanci si slávnostnou schôdzou pripomínajú 25 rokov Ústavy SR

Ilustračné foto

TASR/Dano Veselský

Slovenská ústava oslávila tento rok 25 rokov. Jej prijatie si pripomínajú poslanci Národnej rady SR na slávnostnom zasadnutí. Schôdza sa začala príchodom čestnej stráže, ktorá priniesla zástavu SR a Ústavu SR a snemovňa si vypočula slovenskú štátnu hymnu.

Na zasadnutí vystúpi okrem šéfa parlamentu Andreja Danka aj prezident SR Andrej Kiska a predseda vlády Robert Fico. V pléne sedia okrem nich a poslancov aj ministri, bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič a tiež bývalí predsedovia parlamentu Jozef Migaš, Pavol Hrušovský, Pavol Paška a Peter Pellegrini. Poslanci za ĽSNS v pléne chýbajú.

Základný zákon štátu

Prijatie slovenskej ústavy si pripomíname každoročne 1. septembra štátnym sviatkom – Dňom Ústavy SR. Schváleniu základného zákona štátu, 1. septembra 1992, predchádzal nemenej významný akt súvisiaci s Deklaráciou o zvrchovanosti Slovenskej republiky.

Slovenský zákonodarný zbor začal rokovať o návrhu ústavy v auguste 1992. Ústavnoprávny výbor riešil na svojom takmer týždennom zasadnutí aj preambulu ústavy, ku ktorej mali všetky poslanecké kluby svoje návrhy.

Na rokovaní slovenskej a českej politickej reprezentácie vo vile Tugendhat v Brne 27. augusta 1992 padlo definitívne politické rozhodnutie o zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) od 1. januára 1993.

Ústavu SR podpísali na Bratislavskom hrade

Slovenská národná rada 1. septembra 1992 väčšinou hlasov vo verejnom hlasovaní Ústavu Slovenskej republiky schválila. Z prítomných 134 poslancov hlasovalo 114 za, 16 bolo proti a štyria sa zdržali.

Ústavu SR slávnostne podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády SR Vladimír Mečiar 3. septembra toho roku na Bratislavskom hrade za účasti mnohých významných hostí. Účinnosť nadobudla dňom vyhlásenia – 1. októbra 1992.

Fotogaléria zo slávnostnej schôdze parlamentu:

zľava zhora minister vnútra SR Robert Kaliňák, predseda vlády SR Robert Fico, minister financií SR Peter Kažimír a predseda parlamentu Andrej Danko ( dole v strede) počas príhovoru na slávnostnom zasadnutí parlamentu pri príležitosti 25. výročia prijatia slovenskej ústavy v Bratislave 1. Septembra 2017. Foto: TASR/Dano Veselský | Foto: TASR/Dano Veselský

 

Zľava bývalý prezident SR Rudolf Schuster, súčasný prezident SR Andrej Kiska a bývalý prezident SR Ivan Gašparovič na slávnostnom zasadnutí parlamentu pri príležitosti 25. výročia prijatia slovenskej ústavy v Bratislave 1. septembra 2017. Foto: TASR/Dano Veselský

 

Predseda parlamentu Andrej Danko počas príhovoru na slávnostnom zasadnutí parlamentu pri príležitosti 25. výročia prijatia slovenskej ústavy v Bratislave 1. septembra 2017. Foto: TASR/Dano Veselský

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky