Jednou vetou

FOTO: Razia NAKA u bývalého šéfa štátnych rezerv Kičuru

Šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu v hoteli Bôrik, Bratislava, 12. marec 2020.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

AKTUALIZOVANÉ. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje u bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Informuje o tom spravodajský portál Sme.sk s tým, že informáciu priniesol ako prvý Denník N. Na situáciu už reagoval aj premiér Igor Matovič.

Domová prehliadka sa u Kičuru koná na strednom Slovensku a súvisí s podozreniami z machinácií pri verejnom obstarávaní. Odvolanie Kičuru z funkcie patrilo k prvým krokom vlády Igora Matoviča (OĽaNO), a to pre podozrivé nákupy ochranných pomôcok potrebných pre boj s koronavírusom.

Úrad pod jeho vedením nakúpil 200-tisíc menej kvalitných rýchlotestov na nový koronavírus za šesť miliónov eur, čo je 15-krát viac, ako za ne zaplatila Čína.

AKTUALIZOVANÉ. ŠOKUJÚCE: Kičurov syn si kúpil v centre Bratislavy dva byty?!

Najavo vyšlo taktiež to, že v čase, keď hmotné rezervy draho nakupovali rúška a respirátory, dvadsaťročný syn Kičuru kúpil dva byty v lukratívnej časti Starého Mesta v Bratislave. „Nehnuteľnosti na Konventnej ulici kúpil za neobvykle výhodnú cenu, dokopy 200-tisíc eur, a to od Jána Hečka, ktorý je predsedom dozornej rady Bratislavskej teplárenskej. Vzťahy s týmto šéfom štátnej teplárne Kičura riadne nevysvetlil,“ uvádza Sme.sk.

O razii u bývalého šéfa štátnych rezerv Kičuru informovala aj Polícia SR, ktorá na sociálnej sieti zverejnila exkluzívne zábery. Podľa fotografie bývalý vysoký štátny úradník asistoval kriminalistom v župane:

Razia NAKA u bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv | Facebook Polícia SR

 

Samotného Kičuru dosadil do hmotných rezerv expremiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého vlani Kičura označoval za osobného priateľa. Takýto vzťah prezentoval pri svojom vypočúvaní pred parlamentným výborom, keďže Smer ho začiatkom minulého roka navrhoval za ústavného sudcu.

Fico zotrel Matoviča: Vláda predstavila hrozný guľáš!

Na čele hmotných rezerv bol Kičura osem rokov a podľa portálu Sme.sk sa za ten čas s jeho pôsobením spája niekoľko káuz.

🚨AKTUÁLNE: NAKA ZASAHUJE V PRÍPADE KORUPCIE V SPRÁVE ŠTÁTNYCH HMOTNÝCH REZERV🚨Národná kriminálna agentúra v rámci…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Pondelok 20. apríla 2020

Sulík: No bol najvyšší čas

Utorňajšie zadržanie bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru je podľa predsedu koaličnej SaS Richarda Sulíka dobrým znamením. Privítal preto prístup Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), hoci podľa jeho slov mohli zakročiť aj skôr.

Sulík je pritom aj šéfom rezortu hospodárstva, do ktorého pôsobnosti štátne hmotné rezervy patria a na ktorého návrh bol Kičura krátko po nástupe novej vlády odvolaný.

„No bol najvyšší čas. Ja som bol prekvapený, že mohol ešte takto voľne si tu pobehovať. Ale veľmi oceňujem, že sa kolegovia z NAKA rozhýbali. To je dobré znamenie a takto by mal dopadnúť každý jeden vydriduch,“ vyhlásil Sulík na utorňajšej tlačovej konferencii.

Matovič: Pôjdu dole rad radom

Svojsky na zadržanie exšéfa štátnych hmotných rezerv reagoval aj premiér Igor Matovič. „Chcel by som odporučiť pánovi Petrovi Pellegrinimu a Robertovi Ficovi, aby si fotografiu pána Kičuru niekam v kúpeľke na zrkadlo nalepili a aby si týmto spovedali svedomie,“ vyhlásil v utorok pred rokovaním krízového štábu.

„V sobotu 21.3. nás vymenovala prezidentka. Celú nedeľu 22.3. som strávil na Štátnych hmotných rezervách a istý pán Kajetán sa ma snažil opiť rožkom a tak som ho na záver návštevy dal dole z funkcie,“ uviedol ešte v utorok ráno Matovič na svojom facebooku.

MÔJ PRVÝ SKALP … KAJETÁNV sobotu 21.3. nás vymenovala prezidentka. Celú nedeľu 22.3. som strávil na Štátnych…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Pondelok 20. apríla 2020

 

Slovenské médiá v utorok ráno na základe prvotnej správy Denníka N informovali, že NAKA zasahuje u bývalého šéfa SŠHR, pričom domová prehliadka mala súvisieť s podozreniami z machinácií pri verejnom obstarávaní. Podľa následných informácií prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dal súhlas na zadržanie Kajetána Kičuru a aj jeho otca a následne sa má rozhodovať o tom, či voči nim bude vznesené obvinenie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky