Jednou vetou

FOTO: Špeciálny vlak priviezol Kisku a Zemana do Topoľčianok

Prezident Českej republiky Miloš Zeman a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska prichádzajú na zámok v Topoľčiankach v nedeľu 29. júla 2018

foto: TASR

Bývalé letné sídlo prezidentov Československej republiky, zámok v Topoľčiankach, privítalo v nedeľu prezidentov Slovenskej a Českej republiky Andreja Kisku a Miloša Zemana. Do Topoľčianok pricestovali špeciálnym vlakom, ktorý poháňal parný rušeň. Súčasťou súpravy bol historický vozeň Aza 80 vyrobený v roku 1930 pre prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.

„Chcem poďakovať českému prezidentovi, že sme mohli spolu absolvovať časť cesty z rodiska T. G. Masaryka do Topoľčianok, ktoré prvýkrát navštívil pred 95 rokmi,“ povedal Kiska.

Podľa Zemana sa stretnú obaja prezidenti ešte štyrikrát. „Čaká nás stretnutie prezidentov Vyšehradskej štvorky na Štrbskom plese, stretneme sa vo Vladislavskej sále Pražského hradu i v Martine, pod podmienkou, že tam nebude Marian Kotleba,“ povedal Zeman. Posledným stretnutím bude jarná návšteva slovenského prezidenta v Lánoch, ktorá bude jeho rozlúčkovou návštevou vo funkcii prezidenta.

Prezidenti počas návštevy v Topoľčiankach položili kytice pri soche T. G. Masaryka a podpísali pamätné listy pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. „Ak by sa to vtedy neudialo, dnes by Slovensko v tej forme, ako ho poznáme, neexistovalo. Pred 100 rokmi zakladatelia československého štátu Masaryk a Milan Rastislav Štefánik dovŕšili svoje úsilie o to, aby sme mali svoj štát, svoje územie a svoju štátnosť. Môžeme sa im len poďakovať za to, čo v danom období spravili, a nebolo to jednoduché,“ zhodnotil Kiska.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a prezident Českej republiky Miloš Zeman sa stretli v Hodoníne, kde si uctili pamiatku T. G. Masaryka v nedeľu 29. júla 2018. Foto: TASR

Zámok v Topoľčiankach je národnou kultúrnou pamiatkou. Ako letné sídlo prezidentov Československej republiky slúžil v rokoch 1923 až 1951. Práve Masaryk bol v Topoľčiankach častým hosťom. Prvýkrát prišiel na zámok v roku 1923 a potom ho navštevoval pravidelne každé leto až do roku 1933, neskôr mu to už nedovoľoval jeho zdravotný stav. Prvý československý prezident prijímal na zámku rôzne diplomatické návštevy a členov vlády na čele s jej predsedom. Už 19 dní po Masarykovej smrti bol odhalený pomník na lúke pod hradom Hrušov, ktorý rád navštevoval. Pomník stojí na rovnakom mieste dodnes. Socha T. G. Masaryka v životnej veľkosti zdobí vstupnú halu kaštieľa. V pôvodnom stave zostal zachovaný aj prezidentský apartmán. V pracovni je starý telefónny zoznam Prahy a stôl, za ktorým prezident úradoval.

Pobyty Masaryka v obci pripomína aj jeho osobný koč v Národnom žrebčíne, ktorý sa po rozsiahlej rekonštrukcii vrátil do Topoľčianok v júli minulého roka. Koč rekonštruovala poľská firma, ktorá ho vrátila do pôvodnej podoby pri zachovaní technologických postupov a materiálov, ktoré sa používali v minulosti. Zrenovované bolo aj čalúnenie a tmavomodrý zamatový tapacírung interiéru kupé, ktorým sa prezident pravidelne vozieval zo železničnej stanice v Zlatých Moravciach do Topoľčianok.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Kytice kvetov, ktoré položili k soche T. G. Masaryka prezident Slovenskej republiky Andrej Kiška a prezident Českej ubliky Miloš Zeman v Hodoníne v nedeľu 29. júla 2018. Foto: TASR

Zámok v Topoľčiankach navštívilo 14 prezidentov aj dvaja králi

Národnú kultúrnu pamiatku, zámok v Topoľčiankach, navštívia ročne tisícky turistov z celého sveta. Pôvodne neskorogotický zámok z 15. až 16. storočia je postavený v renesančnom a barokovom slohu s klasicistickými prístavbami. Klasicistické krídlo kaštieľa postavené v rokoch 1818 až 1825 je podľa projektu viedenského architekta Alojza Pichla považované za najkrajší a najčistejší architektonický prejav klasicizmu na Slovensku. Zámok sa môže pochváliť aj návštevou dnes už 14 prezidentov v doterajšej histórii Českej a Slovenskej republiky, potvrdili pracovníci zámku.

Za svoje letné sídlo si vybral zámok v Topoľčiankach prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Prvýkrát ho navštívil v roku 1923 a návštevy každoročne opakoval až do roku 1933. Pomerne často navštevoval zámok Edvard Beneš ešte ako minister zahraničných vecí. Jozef Tiso zavítal podľa zápisu v miestnej kronike do Topoľčianok dvakrát ako predseda vlády. Ako prezident bol na zámku len neoficiálne. Príchod Klementa Gottwalda sprevádzali zvýšené bezpečnostné opatrenia. Prezident Antonín Zápotocký sa dostal do Topoľčianok už ako predseda Ústredného výboru ROH. Ako prezident bol v Topoľčiankach spolu so svojou manželkou na zdravotnej dovolenke v lete 1957.

Vlak poháňa parný rušeň; súčasťou súpravy je historický vozeň Aza 80, vyrobený v roku 1930 pre prezidenta Masaryka. Foto: TASR | foto: TASR

Antonín Novotný navštívil zámok neoficiálne a o jeho pobyte vedelo len veľmi málo ľudí. Ludvík Svoboda bol ubytovaný v neďalekom Poľovníckom zámku v lete 1968. V tom istom zámku neoficiálne prenocoval aj Gustáv Husák. Na zámku v Topoľčiankach privítali aj prezidentov Michala Kováča, Rudolfa Schustera a viackrát Ivana Gašparoviča. Spolu s ním navštívil v roku 2008 Topoľčianky vtedajší český prezident Václav Klaus. Desať rokov po ich návšteve v rámci spoločných podujatí k 100. výročiu vzniku Československej republiky si priestory zámku prezreli v nedeľu prezidenti Slovenskej a Českej republiky Andrej Kiska a Miloš Zeman.

Prezident Masaryk prijímal počas svojho pobytu na zámku významné zahraničné návštevy. Stretol sa v ňom s rumunským ministerským predsedom Ionom Bratianom i rumunským kráľom Karolom. Prezidenta navštívili v Topoľčiankach veľvyslanec Veľkej Británie Georg Clark, vdova po americkom prezidentovi Edith Wilsonová, zástupcovia juhoslovanskej armády i francúzsky minister letectva Paul Painlevé. Návštevníkmi zámku boli aj grécky ministerský predseda Eleftherios Venizelos či bulharský kráľ Boris. Častým návštevníkom prezidenta bol český spisovateľ Karel Čapek a práve v Topoľčiankach vznikli známe Hovory s T. G. Masarykom.

V júni 1968 prišiel do Topoľčianok neoficiálne aj Alexander Dubček. V Poľovníckom zámku ho čakal zastupujúci riaditeľ Lesného závodu, ktorý sledoval v televízii vysielaný futbalový zápas. Nevšimol si príchod Dubčeka, ktorý si vybalil chlieb so šunkou a tiež sledoval zápas. Až po chvíli domáci zaregistroval šuchorenie papiera a Dubčekovi sa ospravedlňoval.

Fotogaléria historického rušňa v Topoľčiankach: 

Historický rušeň sa podľa čitateľa hlavné.sk Mateja pripravoval na odchod medzi 17:00 – 18:00. S Topoľčiankami sa „rozlúčil“ píšťalou.

Môže vás zaujímať

Školy vyzývajú študentov, aby išli voliť. Hlavným bodom strán má byť vysokoškolské prostredie