Jednou vetou

FOTO: STU Bratislava rozširuje spoluprácu s Čínou, podpísala memorandum o porozumení

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas príhovoru pri podpise Memoranda o porozumení medzi Inštitútom pre udržateľný mestský a komunitný rozvoj so sídlom v Pekingu a Hongkongu, Spectra centrom excelentnosti Európskej únie pri STU v čínskom Šanghaji 6. novembra 2019. FOTO TASR - Jakub Kotian
Po ôsmich rokoch spolupráce s čínskou univerzitou v Šanghaji rozšírila Slovenská technická univerzita (STU) svoje aktivity v tejto ázijskej krajine.

V stredu STU podpísala na pôde šanghajskej East China Normal University (ECNU) memorandum o porozumení s Inštitútom pre udržateľný mestský a komunitný rozvoj so sídlom v Pekingu a Hongkongu a profesorom Khaldom El Adlim, ktorý je expertom OSN v oblasti udržateľného mestského plánovania. Hlavnou témou dokumentu je udržateľný rozvoj miest a vznik čínskeho centra excelentnosti.

V rámci akcie Diviak zadržala polícia sedem osôb a zaistila veľké množstvo drog

„Podpísaním dohody sa otvorila spolupráca nielen medzi akademickým sektorom, ale aj pre mestá, obce aj podnikateľov. Pevne veríme, že v krátkom čase sa nám podarí na báze plánovania priestorového rozvoja v zmysle smart a eko city zaangažovať aj slovenské firmy do spolupráce tu v Číne,“ povedal profesor Maroš Finka, ktorý memorandum podpisoval za Centrum SPECTRA pri STU v Bratislave.

Podľa Finku majú slovenské firmy v oblasti urbanizácie veľkú šancu na spoluprácu s čínskymi partnermi, hoci musia počítať so silnou konkurenciou.

„Slovensko má v tejto oblasti už svoje tradície. Máme Slovak Smart City Cluster medzi akademickým sektorom, verejným sektorom a firmami, ktorý v tomto už mnohé robí,“ povedal Finka.

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu by mal pripraviť stratégiu štátnej podpory pre rozvoj smart city. „To, čo potrebujeme tu v Číne ukázať, sú príklady najlepšej praxe. Len tak máme šancu uspieť v zahraničí,“ dodal Finka.

Rezort školstva sa pre CERN a ďalšie organizácie obráti na ministerstvo financií

Podpis memoranda ocenil aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

„Je dôležité, že tieto univerzity si budú nielen vymieňať skúsenosti, ale budú školiť aj mnohých ďalších aktérov v oblasti miest a obcí aj z iných krajín,“ povedal Raši, podľa ktorého tak výsledky vzájomnej spolupráce môžu pri urbanizácii pomôcť aj slovenským obciam a mestám.

Jedným z projektov, ktoré už STÚ v Číne realizuje a bude po podpise memoranda aj spoločným projektom s čínskym centrom excelentnosti, je spolupráca na projektovaní šanghajského ostrova Čchung-ming.

Mala by tam v priebehu niekoľkých rokov vzniknúť nová autonómna časť mesta, ktorá by predstavovala model ekologickej spoločnosti 21. storočia, postavený na báze environmentálnej, sociálnej a ekonomickej udržateľnosti s využitím smart prístupu.

Strany vstupujú do predvolebnej kampane. Minúť môžu maximálne takúto sumu

Projekt je v súčasnosti ešte v prípravnej fáze, no ostrov by sa mal počas desiatich rokov zmeniť. „Snaha je, vytvoriť na ostrove niekoľko živých laboratórií, ktoré ukážu v rôznych podmienkach možnosti ekologicky únosnej premeny ostrova na smart city,“ dodal Finka.

Môže vás zaujímať

Kiskovci majú na krku ďalší škandál: Kampaň za obecné peniaze