Jednou vetou

FOTO: Nebezpečný koronavírus. Ľudia na Slovensku nenechávajú nič na náhodu

Nový koronavírus COVID-19 spôsobuje akútne respiračné ochorenie

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Neustále pribúdajúce správy o šírení ochorenia COVID-19 (koronavírus) nenechávajú ľudí ľahostajnými a už aj v Bratislave sa bežne chránia rúškami na tvári. Na letisku pribudli špeciálne kontroly a infokampaň pripravuje polícia so zdravotníkmi na hraničných priechodoch.

Na Slovensku doteraz nebolo potvrdené ochorenie COVID-19 (nový koronavírus). Všetky vzorky, ktoré boli s podozrením na ochorenie COVID-19 zaslané na laboratórne testy, sú negatívne. „Aktuálne tak evidujeme 113 testovaných vzoriek s negatívnym výsledkom,“ informuje ministerstvo zdravotníctva na svojej webovej stránke.

V súvislosti s ochorením COVID-19 vo štvrtok (27. 2.) zasadala Bezpečnostná rada, ktorá sa zaoberala aktuálnou situáciou a pripravenosťou Slovenska na zabezpečenie karantény obce či regiónu v prípade nákazy koronavírusom. Zároveň na Slovensku doteraz preverili 127 vzoriek, koronavírus (COVID-19) nebol potvrdený.

V susednom Rakúsku potvrdili koronavírus!

„Bol som dnes na bežnom nákupe potravín a trochu ma to vydesilo, keď som zbadal tie dámy s rúškami na ústach. Viem, že to netreba podceňovať, no mal som chvíľu zmiešané pocity,“ napísal nám Peter z Bratislavy, ktorý poslal do redakcie fotografiu.

Náš čitateľ natrafil v obchode na zákazníkov, ktorí sa takto chránia pred koronavírusom, Bratislava 28. 2. 2020 | foto: čitateľ

 

Na Ministerstve zdravotníctva SR vznikol krízový štáb pod vedením ministerky vnútra Denisy Sakovej, ktorý sa bude zaoberať potrebnými opatreniami. Vláda spustí plošnú informačnú kampaň, na letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade budú zdravotné kontroly, vrátane merania teploty, všetkých pasažierov. „V piatok od 18.00 hod. budú policajti na hraničných prechodoch zastavovať vozidlá, ktoré sa vracajú z krajín dotknutých týmto vírusom. Upozorňujeme, že nejde o policajnú kontrolu, ale o informačnú kampaň. V spolupráci s pracovníkmi Červeného kríža a ďalšími dobrovoľníkmi bude polícia rozdávať informačné letáky s odporúčaním, ako je potrebné postupovať v spomenutých prípadoch. Nie je dôvod na šírenie paniky v prípade potreby sme pripravení prijať potrebné opatrenia,“ informovala redakciu hlavne.sk Denisa Bárdyová z Policajného prezídia.

Šíri sa nezmysel

V súvislosti s koronavírusom reagoval na sociálnej sieti aj starosta bratislavského Ružinova Martin Chren, ku ktorému sa mala tiež dostať medzi obyvateľmi šíriaca sa „zaručená“ informácia, že v Ružinovskej nemocnici mali zachytiť prvého pacienta s koronavírusom a držia to v tajnosti. „Nie je to pravda. Preveroval som, nie je to tak, tajiť niečo také by akéhokoľvek lekára pripravilo o prácu. Ani v Ružinove, ani v Bratislave, ani nikde na Slovensku žiaden potvrdený prípad koronavíru nie je,“ uviedol na facebooku starosta Ružinova Martin Chren.

Zároveň dodal, že ak niekto vedome šíri takúto správu, môže sa dopúšťať trestného činu – šírenia poplašnej správy. „Obzvlášť citlivé to je deň pred voľbami, keď rozširovanie strachu môže byť vedomou snahou odradiť ľudí od hlasovania. Dúfam, že nikto taký úmysel nemá. Vírusy nesmieme podceňovať (pred chvíľou som kolegyne poslal dokúpiť našim volebným komisiám nejaké dezinfekčné prostriedky na ruky), ale zatiaľ si jediné škody spôsobujeme sami šírením strachu a paniky. Ľudia, nebláznime,“ uzavrel Chren.

Keďže mi už dnes viacerí hovorili, že sa dopočuli “zaručenú” správu, že v Ružinovskej nemocnici mali zachytiť prvého…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Piatok 28. februára 2020

 

Falošnosť podobných správ potvrdila aj Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava. „Ani na Kramároch, ani v Ružinove nie je potvrdený koronavírus,“ uviedla Kliská. Podľa medializovaných informácií sa Koronavírus nepotvrdil ani u pacienta z Humenného, ktorého hospitalizovali v michalovskej nemocnici.

Letisko spustilo kontroly

V rámci prevencie a zastaveniu pred prípadným šírením koronavírusu pristúpilo aj letisko M. R. Štefánika v hlavnom meste. Pasažierom okrem klasického odbavenia kontrolujú aj telesnú teplotu. Takto to tam vyzeralo v piatok predpoludním:

Na letisku M. R. Štefánika kontrolujú cestujúcim telesnú teplotu | foto: Instagram Bratislavské noviny

 

Samotné meranie teploty cestujúcich na letiskách je podľa hlavného hygienika SR diskutabilné, nakoľko inkubačný čas je 14 dní a veľa ľudí by prešlo bez príznakov. „To znamená, že by mohli byť nakazení, ale nemajú ešte teplotu. Zároveň je čas chrípky, možno by sme zachytili akútne respiračné ochorenia a zbytočne by títo ľudia boli hospitalizovaní. Situáciu monitorujeme, nepodceňujeme, na druhej strane ani nechceme šíriť paniku,“ uviedol vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas

Prevencia v Bratislavskom kraji

Bratislavský samosprávny kraj v piatok odporučil všetkým svojím zariadeniam zvýšiť bezpečnostné opatrenia v súvislosti s Koronavírusom. „Nechceme šíriť paniku, no prevencia je na mieste. Už dnes pristupuje bratislavská župa k zdvojnásobeniu počtu dezinfikovaných autobusov, ktoré jazdia na prímestských linkách. Upovedomili sme všetkých riaditeľov našich zariadení, či už stredných škôl, zariadení sociálnych služieb alebo divadiel, aby zvýšili hygienické opatrenia. Takisto apelujeme na dodržiavanie inkubačnej doby pri návrate z krajín s potvrdeným výskytom vírusu. Všetci dnes musíme zodpovedne zvažovať riziká ciest do zahraničia,“ zhrnul preventívne opatrenia bratislavský župan Juraj Droba.

V školách pribudnú dezinfekčné prostriedky, rovnako tak budú zvýšené preventívne hygienické opatrenia aj v zariadeniach sociálnych služieb. V nich navyše kraj odporučil riaditeľom zvážiť úpravu návštevných hodín. Rovnaké upovedomenie dostali aj riaditelia divadiel, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK.

„Bratislavský kraj spoločne s dopravcom Slovak Lines od dnešného dňa zvyšuje početnosť dezinfekcie prímestských autobusov. V tejto chvíli je vydezinfikovaných 130 autobusov vrátane klimatizácie a kúrenia. Madlá v spojoch sú potiahnuté špeciálnym polymérom, ktorý neutralizuje vírusy a baktérie. Dôkladná dezinfekcia trvá až 6 hodín a z bežne vyčistených dvoch autobusov denne, zvyšujeme kapacity na 5 dôkladne vydezinfikovaných autobusov denne,“ predstavil už dnes platné preventívne opatrenia župan Juraj Droba.

Rakúsko na nohách

Prvé prípady Koronavírusu už evidujú aj u našich západnách susedoch. Vo Viedni hospitalizovali muža vo veku 72 rokov a momentálne sa v izolovanej miestnosti. Ide už o tretí prípad, nakoľko v utorok v Innsbrucku potvrdili nakazenie vírusom aj z manželov, ktorí sa vrátili z Talianska.

„Chodíme nakupovať potraviny do Rakúska, ale nedalo mi to neodfotiť. Pred nami mal jeden zákazník cez celú tvár masku, ako býva pri chemických útokoch vo filmoch a na rukách plastové rukavice. Tento človek sa zrejme potreboval totálne ochrániť, ako sa len dalo,“ uviedla naša čitateľka, ktorá poslala do redakcie aj fotografiu.

V susednom Rakúsku sa aj takto chránia pred Koronavírusom | foto: čitateľka

 

Známe podujatie zrušené

Pre Koronavírus bude tento rok zrušený známy Medzinárodný autosalón v Ženeve, ktorý mal byť začiatkom marca. Švajčiarske úrady vydali dočasne (do 15. 3.)  zákaz na podujatia s účasťou viac ako tisíc ľudí, v krajine majú podľa medializovaných informácií potvrdených 15 prípadov ochorenia.

Infolinky na Slovensku

Slovenské ministerstvo zdravotníctva  je pripravené na všetky otázky týkajúce sa sa ochorenia COVID-19 (nový koronavírus). „Nepretržite k dispozícii budú odborníci zriadili sme infolinky funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni,“ píše sa na webe ministerstva. Kontakty a  informácie nájdete aj na tomto linku.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky