Jednou vetou

FOTO: To je ale drzosť. Niektorí s rúškami na internete nehorázne kšeftujú

Na Slovensku sa po vypuknutí epidémie rozbehol špinavý biznis

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Shutterstock

S pribúdajúcimi pacientmi a potvrdenými prípadmi na ochorenie Koronavírus si niektorí z aktuálnej situácie na Slovensku urobili zdá sa, výhodný biznis najmä na internete a sociálnych sieťach. Na nekalé praktiky na oko však upozorňuje aj polícia: Nedajte sa okrádať!

Antibakteriálne mydlá, špeciálne hygienické utierky obrúsky a na prvom mieste ochranné rúška. Tento tovar sa zo dňa na deň stal začiatkom marca nedostatkovým artiklom, obchody míňajú posledné skladové zásoby a niektoré reťazce ani nevedia garantovať momentálne dodávku.

Slovensko už má 61 prípadov Koronavírusu. Vyhlásili núdzový stav a nové opatrenia

„Na hlavnom sklade, z ktorého berieme tovar vraj teraz nemajú ani jedno antibakteriálne mydlo, vraj nemajú ani v Nemecku ani v Rakúsku, pracuje sa zrejme na výrobe a potom rýchlej dodávke. Ľudia nám doslova vybielili regále. Vypredali sa aj špeciálne pracie prostriedky, či gumenné rukavice,“ povedala nám pani Helena, ktorá je predavačkou v jednej z bratislavských drogérií.

EXKLUZÍVNE. Starosta Kostolišťa: Niektorí pre Koronavírus radšej ani z domu nevychádzajú

V drogériách chýbajú dezinfekčné a antibakteriálne prostriedky | foto: red

 

Rovnako neuspokojivá situácia bola koncom minulého týždňa aj s ochrannými a hygienickými rúškami na tvár, ktoré by mal v tomto období preventívne nosiť naozaj každý. Avšak vynaliezaví priekupníci sa nájdu v každej situácii. Na internete a najmä sociálnych sieťach na ľudí čoraz viac za poslené dni „vyskakujú“ reklamy na nedostatkový tovar a „výnimočné ceny“.

Polícia varuje: Pozor na kšeftárov

„Vypočítavo predávajú ochranné rúška a zdravotnícke pomôcky, nahláste ich Facebooku,“ uviedla Polícia Slovenskej republiky, ktorá varuje ľudí, aby nenaleteli na finty obchodníkov a najmä predražené ceny.

„To je choré, tak bežné párcentové rúško teraz ponúkajú v inzeráte za 4 – 6 eúr?! Je to hnus od tých, čo takto konajú,“ napísal nám pobúrene do redakcie náš čitateľ Peter.

Dokonca sa na internete objavili aj reklamy, ktoré však obsahovali recenzie s množstvom gramatických chýb a za dezinfekčný sprej sa neváhajú predávajúci pýtať desiatky eúr s preškrtnutou cenovkou s tým, že výrobok mal byť pôvodne pritom ešte drahší.

Na internete sa objavujú aj takéto reklamy na dezinfekčné prostriedky | foto: Facebook

 

Prevádzky s väčším počtom zamestnancov

Nie každý mal šťastie a zohnal ochranné rúška ešte pred ich vypredaním. V tomto období, zvlášť, keď je vzácne každé jedno ochranné rúško, sa však nie veľmi ideálnou fotografiou bez bližšieho vysvetlenia pochválil na sociálnej sieti manažér Zelenej Vlny Ľuboš Kasala. Niektorým sa teda ušlo aj vo väčšom počte – zrejme pre kolegov a blízkych.

Ochranné pomôcky sa pred vypredaním podarilo zohnať manažérovi Zelenej Vlny RTVS Ľubošovi Kasalovi, ktorý na sociálnej sieti neskrýval radosť | foto: Facebook

 

„V celej RTVS platia mimoriadne opatrenia, vydezinfikovali kancelárie biocídnym prostriedkom a neustále sa pravidelne všetky priestory dezinfikujú, majú dať každému vlhčené obrúsky, mydlo do kancelárie a musíme používať rúška, ktoré sa distribuovali cez manažérov ešte pred víkendom,“ uviedla jedna zo zamestnankýň telerozhlasu. Podľa našich informácií sa v RTVS postupne rozdistribuovalo vyše 600 kusov ochranných rúšok, ktoré boli jednorázové, ale aj na viacnásobné použitie.

Predávali sa aj mimo lekárne

Na lekárňach visia oznamy o chýbajúcich produktoch v ponuke, koncom týždňa, keď ešte fungovali riadne aj nepotravinové predajne sa dokonca výrobca klasických odevov rozhodol rozšíriť ponuku o ochranné rúška. „Volali mi koncom týždňa desiatky zákazníkov, naša firma vie šiť mimoriadne rúška, tak sme ich zaradili a predávame na rezerváciu podľa mena. Všekto, čo sme dostali sa hneď predalo,“ povedali nám v jednom nákupnom centre v Bratislave.

Predajňa s odevmi rozšírila ponuku na ochranné rúška, Bratislava 13. 3. 2020. Krátko na to prišli opatrenia o zatvorení niektorých obchodov. | foto: hlavne.sk

Pozrite si viac v našej galérii.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

Môže vás zaujímať

Návrh EK v oblasti migrácie má podľa Sulíka v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov