Jednou vetou

FOTO: Proces v kauze prípravy vraždy Volzovej odročili na december

Sylvia Volzová a Pavol Rusko

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Okresný súd Bratislava II odročil v piatok po približne piatich hodinách proces s bývalým riaditeľom televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom, ktorý je obžalovaný v prípade prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie-Klaus Volzovej, na 13. decembra.

aktualizované: 14:56

Súd pokračoval popoludní v prerušenom konaní vyjadreniami jednotlivých obžalovaných k výpovediam spoluobžalovaných. V kauze okrem Ruska figurujú aj ďalší traja spoluobžalovaní, a to na doživotný trest odňatia slobody odsúdený bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho komplic Miloš Kaštan.

„Výpoveď Róberta Lališa pokladám za účelovú, má rovnakých obhajcov ako pán Pavol Rusko a Marian Kočner. Výpoveď pána Pavla Ruska je tiež účelová, je to jeho právo. Musel som si zvyknúť na jeho invektívy. Verím, že aj jeho spravodlivosť dostihne, príde ma navštíviť do leopoldovskej väznici a budem mať možnosť pracovať na jeho resocializácii,“ povedal Černák.

Dvom bývalým manažérom VOP Nováky vymeral súd podmienečný trest

„Z môjho pohľadu je to hlúposť, nikdy k tomu nedošlo. Teatrálne sa pán Mikuláš Černák pani Volzovej ospravedlnil,“ zdôraznil Robert Lališ na margo výpovedí Miloša Kaštana a Mikuláša Černáka Označil ich za objednanú lož. Černáka opätovne vyzval, aby s ním išiel na detektor lži. „Ich svedectvá považujem za absolútne nepravdivé a dokážeme svoju pravdu, nielen svedectvami, ale aj listinnými dôkazmi,“ doplnil Pavol Rusko.

Na odročenom pojednávaní 13. decembra budú vypočutí ďalší svedkovia. V piatok vypovedala ako poškodená svedkyňa Sylvia-Klaus Volzová.

Klaus-Volzová na súde: Dlho som váhala, či mám vôbec na Slovensko prísť

Bývalá spoločníčka obžalovaného Pavla Ruska Sylvia Klaus-Volzová sa cíti byť po začiatku vyšetrovania prípravy jej vraždy opäť ohrozená. V piatok v kauze vypovedá ako svedkyňa. V prípade je obžalovaný Rusko, ďalší traja spoluobžalovaní sú vysokopostavení členovia slovenského podsvetia.

„Dlho som váhala, či mám vôbec prísť na Slovensko, keďže som tu už vyše dvoch rokov nebola,“ povedala pred senátom Okresného súdu Bratislava II. Podľa svojich slov sa cíti neisto a ohrozená. Rovnako uviedla, že už v roku 2017 boli náznaky, že bude kriminalizovaná a bude sa zasahovať do vyšetrovania.

Haščák vypovedal na NAKA, vyšetrovateľ sa ho pýtal na vzťah s Kočnerom

„V Nemecku som požiadala orgány o pomoc a moju ochranu. Bola som tri razy na výsluchu,“ doplnila. Proces sa v piatok koná v pojednávacej miestnosti bratislavského väzenia a Klaus-Volzová je v tento deň jediná predvolaná svedkyňa.

Tvrdí, že o slovenskom podsvetí na začiatku 90. rokov nemala žiadne informácie ani sa neangažovala v politike. V roku 1997 ju mali zamestnanci televízie Markíza upozorniť na objednávku na jej odstránenie.

Kauza zmenky na súde: Licencia Markízy nebola podľa predsedníčky RVR ohrozená, Rusko tvrdí opak

Na súde spomínala, ako spolu s Ruskom začali postupne pracovať na udelení licencie pre TV Markíza. Neskôr mal Rusko začať pracovať poza jej chrbát. Prvé problémy nastali, keď zistila, ako nakladal s financiami. Svoj podiel v televízii predala v roku 2001 za 171 miliónov korún.

Podľa jej názoru sa jej chcel Rusko zbaviť, chcel, aby odišla naspäť do Nemecka, jednoducho, aby „zmizla zo Slovenska“. Tvrdí, že ju v roku 1997 aj zastrašovali. Konfliktov s Ruskom mala viacero. Okrem financií spomenula aj prípad, keď sa jeho vtedajšia manželka chcela stať vedúcou vydania v televízii, čo odmietala Klaus-Volzová aj investori.

V kauze zmeniek TV Markíza má ešte vypovedať Tóth, Volzová aj Repčík

Na to, že je ohrozená na živote a mala by si zaobstarať ochranku, ju mal v roku 1998 upozorniť aj podnikateľ Marian Kočner, ktorý je v súčasnosti vo väzbe v súvislosti s televíznymi zmenkami. Predstaviť jej ho mal Siloš Pohanka, exmajiteľ štúdia Espe.

Na viacero momentov z obdobia sporov v prípade televízie Markíza si už nepamätala. Vyhlásila, že napríklad jedného z bosov skupiny sýkorovcov, ktorého do televízie doviedol Kočner, Petra Čongrádyho, stretla len dva razy a nebola s ním v pravidelnom kontakte. Na Slovensku sa už necítila od roku 1997 „dobre“, a preto odcestovala.

Kočner má na krku ďalšie obvinenie. Lieta už aj v tomto

Čongrády sa zjavil po prvý raz na jej stretnutí s podnikateľom Marianom Kočnerom. „Neviem, či išlo o náhodu,“ skonštatovala s tým, že od roku 1974 žila v zahraničí a s ľuďmi ako Čongrády sa nestretávala. O vyšetrovaní prípravy svojej vraždy sa dozvedela z tlače až v roku 2017.

„Chcem sa vám ospravedlniť zato, že sme prijali takúto objednávku,“ odkázal svedkyni pred jej odchodom z pojednávacej siene banskobystrický bos Černák. U neho si mal vraždu exriaditeľ televízie objednať. „Ja som pani Klaus-Volzovú nepoznal. Nie je pravda, že sa stretla len dva razy s Čongrádym. Ochranku mala od Čongrádyho a nedal jej ju Marian K. Nikdy sa nezmienila, že mala strach o svoj život alebo že by sa ju obžalovaný Pavol R. snažil zabiť,“ vyhlásil ďalší spoluobžalovaný bos bratislavskej skupiny sýkorovcov Lališ, alias Kýbel.

VIDEO: Kočnera premiestnili z Leopoldova do Nitry

„Hovorila nepravdu o spore v Markíze. Hovorila nepravdu o neplatnosti zmluvy s Espe štúdiom. Sama priznala, že jej hodnota v televízii bol veľmi malá. Motív akýmkoľvek spôsobom získať v roku 1997 jej podiel je nezmyslený,“ zareagoval na jej výpoveď Rusko.

Na otázku obhajcu Mareka Paru, prečo, keď mala obavy o svoj život, nešla vypovedať na políciu, uviedla, že raz políciu kontaktovala. Podľa jej slov bývalý riaditeľ televízie Markíza „nemal z ničoho strach a bol mocný a dominantný“.

Po odchode Klaus-Volzovej predseda trojčlenného senátu pojednávanie na hodinu prerušil. Po tom sa budú vyjadrovať obžalovaní k výpovediam svojich spoluobžalovaných.

Začal sa proces v kauze prípravy vraždy Volzovej

Na Okresnom súde Bratislava II sa v piatok začal proces s bývalým riaditeľom televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskon, ktorý je obžalovaný v prípade prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej.

Proces sa uskutočňuje za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby (ÚVV) a Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Bratislave. Na hlavné pojednávanie eskortovali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) všetkých troch spoluobžalovaných, a to na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného bosa skupiny sýkorovcov Róberta Lališa, alias Kýbla, na doživotie odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka a jeho komplica Miloša Kaštana.

FOTO: Kauza zmenky: Ťapáková a Settele nemali o zmenkách vedomosti, vypovedal opäť aj Tóth

V piatok má byť vypočutá len svedkyňa a poškodená Volzová, ktorej vypočutie navrhol prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Michal Šúrek i obhajoba. Prítomný je aj Rusko, ktorý musí povinne po rozhodnutí Krajského súdu (KS) v Bratislave nosiť elektronický náramok. V súdnej sieni je aj zástupca Volzovej Roman Kvasnica.

Prvé pojednávanie sa vo veci začalo v máji tohto roku. Kýbel účasť na príprave vraždy rovnako ako Rusko poprel. Černák a Kaštan sa k činu priznali.

Pavol Rusko: Volzová nie je obeť, ale agresor

Polícia začala prípad riešiť na základe výpovede Černáka. Práve on mal vypovedať, že si Rusko v slovenskom podsvetí na jeseň roku 1997 objednal vraždu Volzovej, a to za odmenu 20 až 40 miliónov korún slovenských.

Môže vás zaujímať

Počet voliteľných hodín v školách by sa mohol navýšiť, zvažuje minister