Jednou vetou

FOTO: Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini si uctili obete tragickej nehody pri Nitre

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR Peter Pellegrini pokladajú zapálené sviečky pred Strednou odbornou školou (SOŠ) techniky a služieb na uctenie si pamiatky obetí stredajšej tragickej nehody v Nitre v piatok 15. novembra 2019. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Na Strednej odbornej škole (SOŠ) techniky a služieb v Nitre sa v piatok ráno konal pietny akt, na ktorom si žiaci i učitelia uctili pamiatku študentov, ktorí zahynuli v stredu (13. 11.) pri zrážke autobusu s nákladným autom. Vzdať úctu obetiam nehody priamo na školu prišla prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a aj ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).

TRAGÉDIA: Nehoda pri Nitre si vyžiadala 12 obetí, z toho štyri deti

SOŠ patrí k tým, ktorých sa tragédia dotkla najviac. V autobuse zahynuli štyria z jej študentov, ďalší utrpeli zranenia a jedna zo zranených žiačok prišla o oboch rodičov. Vzdať úctu obetiam nehody priamo na školu prišla aj prezidentka a premiér.

Obaja navštívili aj neďaleké Gymnázium Párovská, ktorého žiak takisto zahynul pri nehode. Neskôr sa presunuli do krízového centra v neďalekých Kolíňanoch, pretože deväť z 12 obetí nehody bolo práve z tejto obce.

„Je to veľmi smutná udalosť, nehovoriac o tom, že zomreli deti. Tento týždeň bol mimoriadne tragický, pretože zomreli ľudia nie len tu, ale aj na iných miestach Slovenska. Sme všetci s nimi, mysľou som s pozostalými, pretože prísť o blízkeho človeka je asi tá najväčšia bolesť, aká sa dá zažiť,“ uviedla Čaputová.

O 12.00 h sa rozozvučia kostolné zvony, ECAV si chce uctiť obete nehody

„Celý národ dnes smúti s pozostalými a ťažko asi vyjadriť tie pocity, ktoré v sebe máme. Sme s rodinami, ktoré prežívajú asi najťažšie chvíle vo svojom živote. Ja môžem len ako predseda vlády garantovať, že všetkým sa snažíme maximálne pomôcť vo všetkom, čo tieto rodiny potrebujú. S pani prezidentkou držíme palce všetkým, ktorí sú ešte v nemocniciach a bojujú o svoj život,“ doplnil Pellegrini.

Obaja najvyšší ústavní činitelia ocenili aj verejnú zbierku na portáli ludialudom.sk, ktorá má pomôcť pozostalým rodinám.

„Vnímam to ako prejav súcitu a spoluúčasti a myslím, že to je najviac, čo teraz môžeme rodinám a pozostalým poskytnúť. Vnímam to ako akt zomknutia sa ľudí a spoluúčasť na tej bolesti aj takýmto spôsobom. Takže som za to vďačná a ďakujem všetkým, ktorí sa rozhodli prispieť,“ povedala Čaputová. Premiér ocenil zomknutosť ľudí a ochotu pomôcť iným.

Polícia chodcov aj vodičov opätovne vyzýva k opatrnosti na cestách

„Je dobré, keď spoločnosť vie v ťažkých časoch prejaviť solidaritu. Chcem oceniť túto súdržnosť slovenského národa a som rád, že to ešte v sebe máme, pretože iba tá solidarita a blízkosť jedného k druhému nám môže pomôcť. Musím s pani prezidentkou všetkých požiadať, aby si dávali veľký pozor na cestách, nech sa každý šťastne vráti domov,“ dodal Pellegrini.

Uctiť si pamiatku študentov, ktorí zahynuli pri tragickej zrážke, prišla na SOŠ aj ministerka školstva Martina Lubyová.

„Prišli sme vzdať poctu obetiam. Ja som sa snažila najmä zistiť, či je všetko v poriadku, či majú dostatok psychologickej pomoci. Pani riaditeľka ma informovala, že situáciu zvládajú dobre. Dnes je tam desať psychológov, včera ich bolo päť. Pracujú individuálne so žiakmi aj kolektívne. Mali mať riaditeľské voľno, ale nakoniec sa rozhodli, že budú spolu v škole, aby prekonali tú situáciu spoločne, aby sa porozprávali,“ uviedla ministerka.

Smutná správa: Zomrel dlhoročný sólista Štátneho divadla Košice

Študenti už od skorého rána prichádzali k dverám školy, aby si tu zapálením kahancov uctili pamiatku spolužiakov, ktorí pri nehode zahynuli.

„Atmosféra je tu smutná, deti to veľmi prežívajú, všetkým sa to určite hlboko vryje do pamäti. Máme tu psychológov a veľmi pomáhajú deťom aj kolegom. Pretože aj učitelia to veľmi prežívajú, predsa len boli s deťmi dennodenne v kontakte,“ povedala riaditeľka SOŠ Dana Kročková.

Slovensko smúti za obeťami tragickej havárie na ceste pri Nitre. Prišli sme do Nitry – na Strednú odbornú školu techniky…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 15. novembra 2019

SLOVENSKO SMÚTIDnes, v deň štátneho smútku, sme si spolu s pani prezidentkou uctili pamiatku obetí stredajšej…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Piatok 15. novembra 2019

Môže vás zaujímať

Pre kauzu Dobytkár NAKA zasahovala v Bonule