Jednou vetou

František Mikloško sa môže stať rekordérom. Viete v čom?

František Mikloško

foto: TASR

František Mikloško prijal výzvu kandidovať za prezidenta SR. Výzvu mu adresovalo viac ako 35 ľudí z politiky a verejného života. Pokiaľ Mikloško podpisy zozbiera, stane sa rekordérom prezidentských volieb na Slovensku. Ako jediný by kandidoval trikrát.

Mikloško Denníku N potvrdil, že výzvu prijíma. „Prijímam to. Pod výzvou sú podpísaní ľudia z mojej celoživotnej cesty – z kresťanského disentu, z Novembra, z politiky, z mojich kultúrnych aktivít,“ povedal. O prezidentské kreslo sa chce uchádzať ako nezávislý kandidát a chce začať zbierať podpisy od občanov. Na kandidatúru ich potrebuje najmenej 15-tisíc.

KULEHA: Boj o prezidenta – čo poviete na tieto „postavičky“?

„Sme presvedčení, že novým prezidentom Slovenskej republiky sa má stať v roku 2019 osobnosť s celoživotnou skúsenosťou a s príbehom, s ktorým môže predstúpiť pred verejnosť. Takým prezidentom bude František Mikloško.“ píše sa vo výzve osobností, ktorú podpísali aj bývalý líder VPN Fedor Gál, jeden z organizátorov protestov Za slušné Slovensko, Juraj Šeliga, spisovateľ Ján Štrasser, bývalý šéf OKS Peter Zajac, expredseda už zaniknutej KDS Vladimír Palko, Štefan Hríb, Martin Mojžiš a Eugen Korda z časopisu Týždeň a ďalší.

Prezidentské voľby budú na jar 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska sa už o najvyšší post v štáte uchádzať nebude. Záujemcovia o palác môžu kandidovať, ak splnia zákonné podmienky. Za prezidenta možno podľa zákona zvoliť každého občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, a to na základe petície podpísanej najmenej 15.000 občanmi.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky