Jednou vetou

Frešovo telefonovanie županovi Drobovi nás stálo okolo 10-tisíc Eur

Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja v rokoch 2009 - 2017

foto: hlavné.sk

Účet za telefonické poradenstvo od bývalého bratislavského župana Pavla Freša, ktorého si vybral priamo Juraj Droba, vyšlo daňových poplatníkov okolo 10 tisíc eur. Drobu za spoluprácu s Frešom podľa informácií hlavne.sk kritizoval aj stranícky šéf Richard Sulík.

Za telefonovanie s Jurajom Drobom už Bratislavská župa bývalému županovi Pavlovi Frešovi platiť nebude. „Pracovná zmluva je platná do 31. 03. 2018,“ napísala Lucia Forman pre hlavne.sk, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja.

Frešo poskytoval telefonické konzultácie Drobovi takmer štyri mesiace. Výšku mesačnej odmeny pre Freša, súčasný župan, ani jeho úradníci nechceli prezradiť, a to ani napriek avizovanej transparentnosti, o ktorej hovoril Droba pred voľbami do samosprávnych krajov na jeseň 2017.

Vraj to nič nestálo

Hovorkyňa Lucia Forman sa v odpovedi odvolala na zákon o ochrane osobných údajov. Informáciu o výške odmeny sa snažia obísť konštatovaním, že Frešova odmena nezaťažuje mzdový rozpočet, pretože župan Droba poberal doteraz len minimálnu mzdu.

„Za úplne prvoradé považujem transparentné a kompetentné riadenie župy. Korupcia je zakázaná teraz, len si myslím, že je rozdiel medzi deklarovaním transparentnosti a konaním transparente,“ Juraj Droba, 28. 9. 2017, Zdroj: TASR

Zľava: Juraj Droba – Predseda BSK, Pavol Frešo – exžupan a poradca na telefón

Zadarmo to určite nebolo

Faktom však je, že Pavol Frešo stál daňových poplatníkov nemalé peniaze. Hlavne.sk už písalo, že v zmysle vyjadrenia hovorkyne BSK mohol Frešo dostávať mesačnú odmenu 2913 Eur a túto informáciu doteraz nikto nedementoval. Za takmer štyri mesiace sa táto odmena mohla vyšplhať až na 11 600 Eur.

Drobu mal kritizovať aj Sulík

Za výber Freša na miesto poradcu, kritizoval podľa informácií hlavne.sk Drobu jeho stranícky šéf Richard Sulík. Spojili sme sa aj s Pavlom Frešom, ktorý nás pri otázkach na výšku odmeny a aj jeho poradenstvo odkázal na BSK. „Obráťte sa na tlačové, takú máme dohodu, že oni budú komunikovať,“ povedal nám Frešo.

Úrad BSK nás pri otázkach o konkrétnych radách Pavla Freša odbil všeobecným konštatovaním. „Kľúčové pre toto rozhodnutie bolo hladké prebratie úradu. Išlo o desiatky telefonátov na konkrétne veci, na ktoré župan Juraj Droba dostal ihneď odpoveď,“ uviedla Drobova hovorkyňa Lucia Forman.

Hlavne.sk ho v období spolupráce s Jurajom Drobom niekoľkokrát nafotilo, ako trávi čas. Keď väčšina zamestnaných ľudí pracovala, Pavol Frešo sa pohyboval doma, v kaviarni a stretli sme ho tiež vo Volkswagene v Devínskej Novej Vsi. Čo bude Frešo ďalej robiť, zostáva nateraz záhadou.

Bývalý župan o svojich plánoch v politike, či pracovnom živote zatiaľ verejne nič neprezradil.

Fotogaléria: (pre väčšie rozlíšenie kliknite, prosím, na miniatúry)

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky