Jednou vetou

Fungovanie Audiovizuálneho fondu sa meniť nebude

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Podmienky poskytovania finančných prostriedkov na podporu audiovizuálnej kultúry sa meniť nebudú. Poslanci NR SR totiž v stredu nepodporili novelu zákona o Audiovizuálnom fonde z dielne SaS, ktorá mala tento proces upraviť.

Liberáli chceli zmeniť úlohu hodnotiacich komisií, ktoré by mohli odporučiť alebo neodporučiť projekt iba ako celok a iba raz, v znení obsahu a rozpočtu tak, ako bol podaný. Mali sa tým eliminovať situácie, kedy sú fondom schvaľované zvyčajne nižšie sumy ako tie, o ktoré sa žiada.

Sólymos, Ď. Nicholsonová a Remišová dostali od výboru pokuty, Lajčák sa jej zatiaľ vyhol

Novela mala zaviesť aj úpravu, kedy by žiadosť hodnotili dve odborné komisie – umelecká odborná komisia z hľadiska celkového umeleckého hľadiska a ekonomicko-technická odborná komisia z produkčného a finančného hľadiska.

Právna norma mala aj výrazne znížiť administratívnu záťaž pre žiadateľov i fond v etape podávania žiadostí a povinnosť predkladať niektoré povinné prílohy presunúť až do etapy podpisu zmluvy.

Poslanci SaS tiež chceli ustanoviť podmienku najneskôr v čase podpisu zmluvy vierohodne preukázať zabezpečenie všetkých deklarovaných koprodukčných vkladov a viesť všetky finančné prostriedky poskytnuté na projekt fondom a všetkými ostatnými koprodukčnými partnermi na osobitnom bankovom účte. Audiovizuálny fond mal mať k účtu zriadený pasívny prístup.

Prezident bude mať naďalej oprávnenie udeľovať plošné amnestie

Novela počítala aj s podmienkou, aby minimálne pri projektoch s celkovým rozpočtom nad 500.000 eur fond v zmluve o poskytnutí dotácie upravil osobitné podmienky o podiele fondu na príjmoch z obchodného zhodnotenia projektu. Mala to byť reakcia na situácie, kedy nie je zabezpečená návratnosť poskytnutých prostriedkov do fondu v prípade, že podporené projekty sú komerčne úspešné.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky