Jednou vetou

Gajdoš: Je dôležité, aby sme bezpečnostným výzvam čelili jednotne

Minister obrany SR Peter Gajdoš

foto: TASR

Je dôležité, aby sa bezpečnostným výzvam čelilo jednotne a v reakciách postupovalo spoločne.

V Tatranskej Lomnici to v stredu na dvojdňovom zasadnutí ministrov obrany krajín Vyšehradskej skupiny (V4) uviedol šéf ministerstva obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

Ide o prvé zasadnutie v tomto formáte počas aktuálneho slovenského predsedníctva vo V4. Informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Ministerstvo kultúry prijíma žiadosti o dotácie na rok 2019

„Pokračujeme v nastavenom trende aktívnej spolupráce v súlade s dlhodobou víziou V4 v oblasti prehlbovania obrannej spolupráce. Tento formát zároveň považujeme za efektívny nástroj presadzovania našich spoločných pozícií smerom k aktuálnym obranno-bezpečnostným iniciatívam EÚ a aktuálnym otázkam na pôde Severoatlantickej aliancie,“ povedal Gajdoš.

S partnermi v stredu hovoril predovšetkým o vzájomnej regionálnej spolupráci v oblasti rozvoja obranných spôsobilostí, ich potenciálneho spoločného obstarávania, ako aj o podpore obranného priemyslu krajín V4.

Ministri zároveň zhodnotili aktuálny stav prípravy spoločnej Bojovej skupiny EÚ krajín V4 (V4 EU BG), ktorá bude pre potreby EÚ v pohotovosti v druhom polroku 2019, teda bezprostredne po ukončení slovenského predsedníctva vo V4, ako aj Spoločného veliteľstva podpornej logistickej skupiny krajín V4 (JLSG HQ).

Krajiny V4 rozvíjajú vzájomnú spoluprácu aj v oblasti vojenského vzdelávania, výcviku a cvičení. V tejto súvislosti bolo v utorok (13.11.) vo Varšave podpísané Memorandum o porozumení so zámerom podporiť iniciatívy profesionálneho vojenského vzdelávania V4, v stredu bola v Pezinku úspešne zakončená Konferencia pre synchronizáciu výcviku, cvičení a vzdelávania V4.

Ružička rokoval s veľvyslancom Islandu o ďalšom rozvoji vzťahov

Novinkou je Konferencia vojenského zdravotníctva krajín V4 – VIMIMED 2019, ktorá sa na Slovensku uskutoční 4. – 6. februára 2019.

Oficiálny pracovný program ministrov bude pokračovať vo štvrtok (15.11.), pričom medzi hlavné témy bude patriť najmä koordinácia postupov pred blížiacim sa budúcotýždňovým zasadnutím rady pre zahraničné záležitosti EÚ vo formáte ministrov obrany v Bruseli. Dôraz sa bude klásť na aktuálne obranno-bezpečnostné iniciatívy EÚ a zhodnotenie júlového samitu NATO.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky