Jednou vetou

Gajdoš odmietol kritiku poslanca M.Krajniaka, označil ju za nezmysly

Minister obrany SR Peter Gajdoš

foto: TASR

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) odmieta tvrdenia poslanca Milana Krajniaka (Sme rodina) o údajných províziách pre podnikateľov blízkych SNS za pripravovaný nákup obrnených transportérov na báze fínskeho vozu Patria.

Podľa ministra ide len o nezmysly a klamstvá. Opozičného poslanca opätovne vyzval, aby priniesol do piatka (11.5.) dôkazy, v opačnom prípade bude čeliť trestnému oznámeniu zo strany ministerstva obrany.

„Musím reagovať a dôsledne a dôrazne sa ohradiť proti, prepáčte, nezmyslom a útokom pána poslanca Krajniaka,“ uviedol minister na tlačovej konferencii. „Reálne som čakal, že dnes prinesie fakty a nie, že z neho bude veštec, že ukáže argumenty, zamáva trestným oznámením,“ reagoval Gajdoš na stredajšie vystúpenie Krajniaka. „Pán poslanec namiesto toho klamal vo všetkom, nemal pravdu,“ doplnil.

Pellegrini: O nákupe transportérov pre OS SR rozhodne vláda

Gajdoš verejne vyzval opozičného poslanca, aby sa obrátil na orgány činné v trestnom konaní, ak má informáciu, že z nákupu obrnených transportérov budú profitovať firmy blízke SNS. „Je to jeho povinnosť ako občana, tak aj poslanca Národnej rady SR,“ vysvetlil minister s tým, že ak to Krajniak neurobí, tak sa dopúšťa sám trestného činu.

Vyjadrenia poslanca o tom, že podplácanie pri nákupe fínskych Patrií hrozí aj na Slovensku, podobne ako v iných krajinách, kde Fíni túto vojenskú techniku dodávali, považuje Gajdoš iba za jeho bujnú fantáziu. Minister tiež odmietol akékoľvek prepojenie SNS a štátnej akciovky Konštrukta-Defence, ktorá bude dodávku obrnených transportérov zabezpečovať. „Odmietame akékoľvek prepojenie SNS na akýkoľvek biznis. Všetko sa robí v súlade s platnými zákonmi,“ zdôraznil.

Zároveň vysvetlil, že v súčasnosti ešte nie je jasné, kto budú subdodávatelia, ktorí sa budú podieľať na výrobe transportérov, podnik Konštrukta-Defence ich bude vyberať v súťaži. V prípade, ak to zákon dovolí, zverejnia subdodávateľov.

Firma Patria bola v minulosti odsúdená za korupciu, uviedol Krajniak

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko vníma kritiku Krajniaka ako snahu o politický prospech, pričom dochádza k pošpineniu nominantov SNS a poškodzovaniu Slovenska. „Nezažil som, aby niekto kritizoval vlastnú krajinu za to, že vyvíja vlastný produkt. Tieto veci nemôžeme nechať len tak. Nihilizovať a očierňovať za každú cenu, to sa nerobí,“ reagoval Hoľko.

O tom, že na transportéroch majú údajne zarobiť podnikatelia blízki SNS, hovoril Krajniak v reportáži fínskej verejnoprávnej televízie odvysielanej v pondelok (7.5.). „Hovorí sa o provízii 20 percent z ceny zákazky,“ povedal fínskemu investigatívnemu novinárovi Magnusovi Berglundovi, ktorý navštívil Bratislavu. V stredu na tlačovej konferencii informoval, že o celej veci komunikuje s Národnou kriminálnou agentúrou.

Zdroj údajnej informácie Krajniak neprezradil. Špecifikoval akurát, že má ísť o ľudí z firiem, ktoré mali o zbrojnú zákazku záujem. „Bolo im povedané o 20 percentách, väčšina to odmietla,“ uviedol. Podľa informácií opozičného poslanca sa tiež nákup transportérov nepozdáva nešpecifikovaným členom vládnych strán Smeru-SD a Mosta-Híd.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky