Jednou vetou

Gajdoš: Odtrhnutie sa od produkcie Ruskej federácie je postupná záležitosť

Minister obrany SR Peter Gajdoš.

foto: TASR

Odtrhnutie sa od produkcie Ruskej federácie je postupná záležitosť. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) tak reagoval na otázky v brannobezpečnostnom výbore Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO, ktoré sa koná v Bratislave. Za najvýraznejšiu investíciu do modernizácie armády v moderných dejinách SR považuje obstaranie 14 stíhačiek F-16, čím sa podľa neho začne nová éra slovenských vzdušných síl.

NATO je nástrojom, ako ukázať jednotu, hrozbám treba čeliť spoločne, uviedol Gajdoš

„Je to postupná záležitosť odtrhnutia sa od produkcie Sovietskeho zväzu a Ruskej federácie. Verím, že postupnými krokmi sa to podarí. Začali sme s Mig-29, postupne pokračujeme v 3D radaroch,“ povedal minister s tým, že koncom júna predloží vláde návrh na podpísanie zmluvy na obstaranie rádiolokátorov.

Modernizačné projekty sú podľa jeho slov realizované v zmysle dlhodobého plánu rozvoja a výstavby s víziou do roku 2030. „Na základe zvýšenia množstva zdrojov postupnými krokmi v zmysle dlhodobého plánu sa systémovo a systematicky snažíme, aby to nebolo bolestivé, odtrhnúť sa od závislosti od Ruskej federácie,“ povedal.

Podotkol, že od vzniku samostatnej Slovenskej republiky klesal rozpočet na obranu a problémy sa postupne nabalili.

Následky konca zmluvy INF môžeme riešiť diplomatickou cestou, povedala Kubiaková

Výboru vysvetlil, že modernizácia a výmena starej vojnovej techniky je naplánovaná. „Do budúcnosti máme plán náhrady bojovej techniky posovietskej výroby, aj napriek tomu, že mnohá bola vyrobená v našich podnikoch. Keďže po roku 1993 sa výroba znížila, v mnohých prípadoch sa ukončila,“ priblížil.

Situáciu je podľa neho preto potrebné riešiť postupne v zmysle legislatívy. Zdôraznil, že pri modernizácii je dôležité, aby šli ruka v ruke vývoj, výskum, modernizácia, výcvik a starostlivosť o personál.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky