Jednou vetou

Gajdoš podáva trestné oznámenie pre Slovenských brancov

Minister obrany SR Peter Gajdoš

foto: TASR

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) podáva na generálnu prokuratúru trestné oznámenie vo veci Slovenských brancov. Chce, aby GP SR preskúmala činnosť tejto polovojenskej organizácie. Zdôrazňuje, že jedinou legálnou obrannou organizáciou Slovenska sú Ozbrojené sily SR. Minister to oznámil na tlačovej konferencii v Bratislave.

aktualizované: 12:03

„Vzhľadom na medializované udalosti z posledných dní som sa rozhodol podať podnet na generálnu prokuratúru, aby preskúmala činnosť polovojenskej organizácie Slovenskí branci,“ vyhlásil. Gajdoš odmieta tolerovať, že niekto „s nejasným cieľom sa snaží militarizovať spoločnosť a hrať sa na vojakov“.

Gajdoš: Na testovaní vozov 4×4 sa zúčastňujú aj české a slovenské novinky

Od generálnej prokuratúry chce minister počuť, či je činnosť Slovenských brancov v súlade so slovenskými zákonmi. „Nie je možné, aby tu pôsobila paralelná vojenská skupina, ktorá chce alternovať ozbrojené sily vo svojej činnosti,“ zdôraznil minister, ktorý sa dištancuje od aktivity tejto polovojenskej organizácie. Rovnako odmieta spoluprácu s takýmito organizáciami.

V súvislosti s informáciami o tom, že s brancami spolupracujú skutoční vojaci, minister povedal, že v súčasnosti neporušujú platné zákony, ich velitelia ich nemôžu personálne riešiť. „Ale to neznamená, že do budúcnosti to necháme bez povšimnutia. To, čo získava výcvikom profesionálny vojak, by nemalo byť zneužívané na výcvik takýchto polovojenských skupín,“ zdôraznil minister.

Na základne stanoviska GP SR sa ministerstvo bude podľa Gajdoša snažiť riešiť aj túto situáciu, tiež zneužívanie insígnií Ozbrojených síl SR, ako aj používanie vojenskej techniky takýmito organizáciami.

Môže vás zaujímať

Pellegrini Sólymosovi: Ožral si sa? Pobil si sa? Toto by si mal urobiť!