Jednou vetou

Gajdoš: Zneužívaniu vojenskej uniformy zabráni nová právna norma

Minister obrany SR Peter Gajdoš.

foto: TASR

Za zneužitie vojenskej uniformy majú v budúcnosti hroziť pokuty a ďalšie postihy. Rezort obrany chce novou právnou normou zabrániť používaniu vojenských uniforiem a uniforiem vojenskej polície v civile rôznymi polovojenskými skupinami, priblížil minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

„Práva norma už bola daná do legislatívnej rady vlády. Len čo bude schválená, zabráni sa zneužívaniu uniforiem,“ ozrejmil Gajdoš. K tomuto kroku pristúpil rezort aj v súvislosti s polovojenskými organizáciami, ako sú napríklad Slovenskí branci.

Životné prostredie je vo verejnej debate stále okrajovou témou, myslí si Zemanová

Zaviedol preto aj novú výstrojnú normu. „Tak ako sme sľúbili, vojak bude mať nárok na dve poľné rovnošaty a jednu služobnú rovnošatu. Na tento účel sme vynaložili 13 miliónov eur na zabezpečenie ich výroby,“ vysvetlil minister.

V zmysle novej legislatívy majú byť nové uniformy a výstrojné súčiastky označené štítkom s nápisom: Vyrobené pre Ozbrojené sily SR. Aktuálnu výstroj nebude môcť v zmysle zákona využívať nikto iný než vojaci v aktívnej službe alebo vojaci v zálohe, či výslužbe, a to iba s povolením nadriadeného veliteľa v prípade, že odchádzajú na dôchodok, oznámil Gajdoš. Doplnil, že Slovensko vlastní patent na maskáčovú kamufláž vojenských uniforiem.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky