Jednou vetou

Gál: Advokát nie je totožný so svojím klientom, nebol som v konflikte záujmov

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd)

Foto: TASR

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) odmieta medializované tvrdenia, že by ako advokát bol počas zastupovania firmy v spore proti štátu na strane údajných daňových podvodníkov.

„Som advokátom od roku 2004, takže tých klientov som mal niekoľko stoviek. Nie je dôležité, koho som zastupoval a v akej veci, ale či som postupoval zákonne. Keby som zastupoval vrahov, tak zastupujem vrahov. Proste toto je povolanie advokáta, nie je totožný so svojím klientom. Je to moja úloha v spore, aby som zastupoval práva nejakého subjektu. A ja nie som ten subjekt,“ vysvetlil šéf rezortu spravodlivosti.

Gál je podľa Remišovej v konflikte záujmov, má vyvodiť zodpovednosť

Advokátom spornej firmy mal byť Gál práve v čase, keď bol predsedom poslaneckého klubu Mosta-Híd, problém v tom však nevidí. „Problém by bol, keby došlo ku konfliktu záujmov, že by ten daný verejný činiteľ vedel zneužiť svoje postavenie na to, aby niečo dosiahol,“ priblížil.

Výčitku predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej, že chce zakázať zverejňovanie súdnych rozhodnutí, Gál odmietol. „Práveže chystáme nákup softvéru, ktorým by sme automatizovali anonymizáciu súdnych rozhodnutí, aby to nebolo také pomalé. Problémom je, ako sme videli pri zverejňovaní niektorých rozhodnutí, ako bola väzba pri vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, že tam sa na svetlo Božie dostali informácie, ktoré trochu sťažili prácu polície. Ale určite vo zverejňovaní všetkých súdnych rozhodnutí, ktoré sa dajú zverejniť, budeme pokračovať,“ uviedol minister.

Nahrávka Gorily zrejme ako dôkaz pred súdom neobstojí, pripustila Saková

Gál tiež víta sprísnenie infozákona. „Určite som za otvorené vládnutie, informácie, ktoré patria verejnosti, musia ísť na svetlo Božie. Ja s tým absolútne nemám problém. Problém mám s tým, keď sa prezradia také skutočnosti, ktoré sa nemajú. Napríklad, koho sleduje naša informačná služba,“ dodal.

Novelu infozákona podľa vlastných slov zdedil ešte po exministerke Lucii Žitňanskej (nezaradená), momentálne sa vyhodnocujú pripomienky, ktorých je podľa neho veľké množstvo. Na otázku, či bude novela predložená ešte v tomto volebnom období, odpovedať nevedel. Návrh Obyčajných ľudí na sprísnenie infozákona podľa vlastných slov nevidel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky