Jednou vetou

Gál chce častejšie používanie elektronických náramkov, presviedča sudcov

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd)

Foto: TASR

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si želá, aby boli alternatívne tresty ako elektronické náramky používané ešte častejšie, napriek tomu, že sa ich počet medziročne niekoľkonásobne zvýšil. Uviedol to po stredajšom (25. 9.) rokovaní vlády.

„Stále sa stretávame s tým, že si súdny systém nedostatočne osvojil tieto možnosti,“ uviedol šéf rezortu spravodlivosti a dodal, že bude ministerstvo musieť sudcov školiť a presviedčať na alternatívne tresty. To by malo podľa jeho slov pomôcť odsúdených viac resocializovať a taktiež to šetrí finančné prostriedky. „Na to ostatne vyzýva opakovane minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD),“ dodal Gál.

Elektronické náramky nosí už 200 odsúdených väzňov, pričom v roku 2016 náramok nosilo iba 12 väzňov. Podľa rezortu spravodlivosti sa náklady na väzňa s náramkom znižujú desaťnásobne. Je to možné vďaka novele Trestného zákona, ktorá rozšírila možnosti ukladania trestu domáceho väzenia.

Hrnko opäť navrhuje, aby vojenskí duchovní nemuseli nosiť zbraň

Elektronický náramok nahrádza vyšetrovaciu väzbu aj v prípade bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla R., obžalovaného z falšovania zmeniek a objednávky vraždy Sylvie Volzovej.

Novela Trestného zákona rozšírila možnosti ukladania alternatívnych trestov na také trestné činy, ktorých horná hranica trestnej sadzby nepresahuje desať rokov. Dolná hranica stanovená nie je.

Môže vás zaujímať

Čaputová v stredu vymenuje chýbajúceho sudcu Ústavného súdu SR